Reklama

Plastická operace nosu

Hradí pojišťovna plastickou operaci nosu?

Zdravotní pojišťovna hradí pojištěnci plastickou operaci nosu pouze ze zdravotních důvodů. Jak uvádí zákon 48/1997 Sb. (o veřejném zdravotním pojištění) ze zdravotního pojištění jsou hrazeny zdravotní služby provedené s cílem zlepšit nebo zachovat pacientův zdravotní stav nebo zmírnit jeho utrpení. Podmínky úhrady jsou stejné pro všechny zdravotní pojišťovny. V případě, že by pacient chtěl podstoupit operaci z kosmetických (estetických) důvodů, hradí si ji plně sám.

 

Součástí zákona je Seznam zdravotních výkonů ze zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek (příloha č. 1). V tomto seznamu je uvedeno, za jakých podmínek jsou hrazeny plastické operace  nosu.

 

Reklama

Plastická operace nosu ze zdravotních důvodů

K operaci nosu musí být pacient indikován lékařem ze zdravotních důvodů – funkční porucha nebo operační úprava tvaru nosu. Na základě požadavku indikujícího lékaře musí udělit souhlas revizní lékař zdravotní pojišťovny. Plastiku nosu z čistě estetických důvodů pojišťovna nehradí.

 

Tzn. zdravotní pojišťovna hradí plastickou operaci nosu např. v případě, že došlo k deformaci nosní přepážky nebo k jejímu vychýlení na stranu po úrazu a následkem toho má pacient omezené dýchání (tj. funkční porucha). Hrazená plastická operace se provádí také u pacientů s tzv. sedlovitým nosem nebo v případě rinofymy (zbytnění a zčervenání nosu – vyskytuje se jako součást onemocnění rosacea).

 

Operaci indikují a provádějí specialisté se speciální průpravou a erudicí v plastických operacích zevního nosu a nosního septa, kteří jsou základní specializací většinou plastickými chirurgy nebo otorinolaryngology.

Mgr. Viktorie Plívová - vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí VZP

 

Reklama

Komentáře

Reklama