Reklama

Péče o prsy

Čištění pokožky prsů by se mělo provádět opatrně. Máte-li velké prsy, dbejte na to, abyste vysušila záhyby pod nimi, protože by se zde mohla objevit kožní vyrážka. Vyhýbejte se jakémukoli produktu, který by mohl pokožku prsů podráždit. Používejte pouze přípravky, které jsou určeny na pleť obličeje. Chcete-li odstranit chloupky okolo bradavek, používejte pinzetu, trvalé odstranění chloupků svěřte do rukou odborníka..

Máte-li vpáčené bradavky, čistěte jejich dutinu pomocí vatových smotků, aby se tam nemohly usazovat normálně produkované výměšky. Bradavky nemačkejte, neboť tím tvorbu těchto výměšků jen podporujete. Změny v orientaci bradavek se mohou objevit bez zjevné příčiny, vždy by se však měly oznámit lékaři. Neobvyklou retrakci - neboli zatažení bradavky je třeba dále vyšetřit.

Pokud se na prsu objeví skvrnky, neměly by se vymačkávat, obzvláště jsou-li v blízkostí bradavky, neboť by tak mohlo dojít k zanesení infekce či k vytvoření prsního abscesu.

Na ochranu pokožky prsů dbejte rovněž při opalování a používejte krém obsahující sluneční filtr.

Prohlédnutí a prohmatání prsů je jedním ze způsobů, jak se můžete seznámit se svými prsy i s obvyklými změnami, k nimž v nich dochází. Kromě tohoto celkového obeznámení si navíc zvyknete na to, jaké jsou vaše prsy na pohmat v průběhu celého měsíce, a budete tak schopna odhalit jakoukoli nezvyklost v jejich vzhledu a struktuře. Devět z deseti bulek v prsech je benigních, tedy nerakovinných.

Reklama

Pokud si všimnete kteréhokoli z níže uvedených bodů, vyhledejte svého lékaře:

  • Výskytu bulky v prsu či podpažní jamce, případně jakékoli ztuhlé oblasti
  • Vtažení nebo vraštění kůže prsu
  • Změny vzhledu bradavky nebo prsu
  • Výtoku z bradavky

    Bolest nebo nepříjemné pocity v prsu mohou rovněž signalizovat stav, který vyžaduje pozornost, například zánět.

Zdroj: Jak předcházet rakovině prsu - Caryn Franklin a Gergoria Goodman - Pragma

Reklama

Komentáře

Jerry (St, 27. 6. 2001 - 18:06)
Asi si nedovedu predstavit tve psychicke problemy, ale klidne se na ne vykasli, protoze to nestoji za to, jestli je jedna videt a druha ne. Vetsina chlapu si toho ani nevsimne.
Talia (Pá, 22. 6. 2001 - 03:06)
Nemačkejte, nemačkejte. Ale co jineho se s nimi dělat? Je mi 23 let a vždycky jsem měla vpáčenou bradavku. Jo jenom jednu, na levém prsu. Podle doktora je to uplně o.k. Ale já mám z toho hrozný komplexy. Stydím se treba vyzléci do plavek, protože to taky vidno, když je na jedné straně bradavka jasně vystouplá a na druhém prsu zase vtažená.
Kesi (Ne, 21. 1. 2007 - 16:01)
Jo,ale co dělat když se o svá prsa staráš,nemačkáš si je,ale při sexuální touze tvého partnera se tomu stejně chudáci nevyhnou...A takhle to dělá spousta chlapů...to pak nemá cenu ne?
Houba (St, 13. 4. 2011 - 20:04)
Dobrý den, chci se zeptat, jak je velikost prsou podmíněna dědičností. Spousta generací žen v mé rodině má přímo mohutná prsa a já nechci skončit stejně.
lucca 22 (So, 30. 7. 2011 - 21:07)
Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Pokaždé, když mám se svým přítelem pohlavní styk, jsem vzrušená, ale nikdy nemám trvdé bradavky a dost mě to trápí. Existují na to nějaké tablety?
Lea (So, 30. 7. 2011 - 22:07)
Nemačkejte, nemačkejte. Ale...Slyšela si někdy o plastické chirurgii?
Vpáčená bradavka vadí hlavně při kojení.Chlap z toho snad neomdlí. A pokud mu to vadí, tak ho pusť k vodě, protože je to blb.
Reklama