Nová studie: příčina šednutí vlasů nalezena!

Britští vědci zřejmě zjistili, co může za šednutí lidských vlasů. Jejich objev může pomoci najít prostředky, jak předčasnému šedivění zabránit.

Šednutí vlasů je zřejmě výsledkem řetězové chemické reakce, kterou vlasy bělí samy sebe zevnitř. Tento proces začíná, když klesne hladina enzymu zvaného kataláza. To způsobuje, že se přestane odbourávat peroxid vodíku, který je ve vlasech přirozeně přítomen. Jeho obsah stoupá a vzhledem k tomu, že také jiné enzymy, které by napravily jím způsobené škody, jsou na ústupu, vlasy ztrácejí barvu.

"Zabrzdit tuto řetězovou reakci by mělo pozitivní důsledky pro osoby, kterým předčasně šednou vlasy," vysvětluje spoluautorka studie Karin Schallreuterová, profesorka klinické a experimentální dermatologie na anglické univerzitě v Bradfordu.

Její objev byl zveřejněn v časopise Amerických společností experimentální biologie.

Zdroj. Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Vanilka
  Vanilka (anonym)

  Kdy vám začali šedivět vlasy? Mně tedy dost poslední dobou a to mi bude 30

  Dub 10, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ten článek je o ničem

  Dub 10, 2009
 • Obrázek uživatele Holkař
  Holkař (anonym)

  Šediny jsou sexy. Mne je 34 a mám víc šedin jak leckterý padesátník. Horší je pleška. A ůplně nejhorší když si chlap s pleškou nechá vzadu růst vlasy jako Kristián Kodet nebo Ondřej Hejma.

  Dub 11, 2009
 • Obrázek uživatele Leas
  Leas (anonym)

  Mě šednou vlasy už od mých 21 ale ted v 25 je to docela rapidní ! už konečně vynalezněte nějakou medicínu !

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele padesátník
  padesátník (anonym)

  Všechno má své výhody a nevýhody. Kdesi jsem četl, že předčasně šedivé vlasy zase dlouho vydrží. A z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit. Mně vlasy začaly šedivět již před třicítkou a dnes jsem již nejméně 10 let naprosto šedivý, zato ale na nedostatek vlasů si rozhodně stěžovat nemohu. Občas vídávám některé starší muže s vyloženě bílými vlasy a to se mi velmi líbí, bohužel ale sám mám vlasy pouze popelavě šedivé. A taková perlička na závěr: Před cca 20lety si můj bratranec nechával za tehdy drahé peníze dělat melír, kdežto já jsem ho měl od přírody zadarmo.

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Ema
  Ema (anonym)

  Bylo mi 6 let, když se mi objevily šedivé vlasy, lékařka pouze pokrčila rameny. V deseti letech jsem měla perfektní melír, který mám dodnes a je mi 62 let.

  Dub 19, 2009
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  Je mi 33 let a už mám hodně šedin. Nemohu to jaksi rozdýchat a mám z toho fakt pěkné depky. Nemyslím si, že je to sexy. Vypadám tak o 8 let mladší, ale ty šediny můj věk prozrazují a to mě hrozně žere.

  Čer 16, 2011
 • Obrázek uživatele Viktor
  Viktor (anonym)

  A proč máš depky, když dnes existují i barvy pro muže. Navíc i přípravky, které barvu navracejí, ale není to nic přírodního - http://www.001shop.cz/Pripravky-proti http://www.001shop.cz/Barvy-pro

  Čer 17, 2011
 • Obrázek uživatele kdyby šedly jenom vlasy :-)
  kdyby šedly jen... (anonym)

  můj starej má už šedivé chlupy na kulích :-(

  Čer 18, 2011
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Mám šedivou. kundič....ku celou.Venušin pahorek jak Fudžijáma.

  Pro 26, 2011
 • Obrázek uživatele Lazebník
  Lazebník (anonym)

  Mám šedivou. kundič....ku...Oholit! A budeš zase jako děvčátko.

  Pro 26, 2011
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  Zdravím děvčata. Už nějakou dobu se potýkám se šedivějícími vlasy a dostal se ke mně přípravek Senzycol, který by měl obnovit pigmentaci vlasů. Znamená to, že se mi vrátí původní barva, nebo se jen šedivění zastaví?

  Říj 19, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama