Za neposlušné vlasy může zvláštní gen

Pokud si stěžujete na nepoddajnost svých zježených nebo vlnitých vlasů, nepomůže vám změna šamponu či účesu. Máte to totiž v genech, konkrétně v míře aktivity genu, který vědci pojmenovali Frizzled 6 - "Naondulovaná šestka". Ten řídí vlastnosti vašich vlasů a je příčinou toho, že se některým lidem z vlasů spouštějí lokny nebo že někdo má huňaté obočí, uvedla agentura AP.

Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v americkém státě Maryland na myších zjistili, že geneticky upravení jedinci, jimž tento gen chyběl, měli nejzvláštnější strukturu vlasů. Byli samá kudrlinka na zadních nohách, na hlavě i na hrudi. Tyto myši ale jinak byly zcela normální a zdravé. Některé z nich měly na hlavě podivné chomáče nebo hřebínky.

Lidé údajně mají gen, který je praktický totožný, takže vědci předpokládají, že má podobnou funkci. Tento gen ale zatím nebyl objeven, připustil Jeremy Nathans z Marylandské univerzity. Nathans ale upozorňuje, že by se o nikom nemělo říkat, že má špatné vlasy. "Jsou to věci, které činí život zajímavým," poznamenal. "Všichni jsme různí," dodal.

Ve studii, kterou otiskl vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, její autoři uvádějí, že "ondulační" geny byly poprvé objeveny u much čeledi vrtulovitých (Trypetidae), u nichž určují vlastnosti chloupků na křídlech a strukturu štětin. U většiny těchto much směřují štětiny obvyklým směrem, u much bez příslušného genu každá jinam.

Komplexní struktury chlupů podobných jako u lidí se vyskytují u mnoha dalších savců, včetně guinejských prasat a prasat domácích, psounů stepních, koňů, dobytka či psů. U všech zřejmě hrají podobné geny podobnou roli, i když celá věc je zřejmě složitější.

Nedávná studie například prokázala rozdíly ve struktuře vlasů mezi praváky a leváky. Pod mikroskopem ale vypadaly nepoddajně se chovající vlasy zcela normálně. Vědci se domnívají, že směr růstu vlasů je spíše určován kožními buňkami kolem jejich lůžka než přímo jejich kořeny.

"Naondulovaných genů" je celá rodina a jejich výzkum by mohl nalézt uplatnění v lékařství. Některé z nich dokonce ovlivňují vývoj krevních cév v oku, jiné udávají směr růstu nervů v míše a podle Nathana pravděpodobně hrají důležitou úlohu při vývoji embrya.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  když jsou vlasy neposlušné, dám je do culíku :) jinak ale používám clipy z clipinhair, takže o vlasy pečuji, aby byly krásné a zdrave

  Říj 30, 2020
 • Obrázek uživatele Etela
  Etela (anonym)

  mě spíš vlasy vůbec, ale vůbec nerostou, takže jsem si je nechala prodloužit clipinhair.cz/128-clip-in-vlasy-43cm-100-lidske-remy-70g-cerna takže jsem si mussela pomoct jinak, abych je měla dlouhé a krásné

  Lis 29, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama