Natržená kůže v okolí nehtu

Není to nic strašného, dokud o něco nezavadíte. Vy se ovšem neustále dotýkáte vlasů, oděvu, novin, kočky... a při každém dotyku se ozve lehká bolest způsobená natrženou kůží. Drobné bolestivé trojúhelníčky kůže v okolí nehtu, takzvané záděry, jsou prostě jejími odumřelými částmi. Kůže v těchto místech má malou ochrannou vrstvu tuku a snadno se vysušuje.

Kdy a u koho se tato obtíž objevuje? Především trápí ženy, které při práci stále namáčejí ruce, nebo osoby, které si okusují nehty. Internista dr. Rodney Basler však tvrdí, že všechny osoby, jejichž práce způsobuje vysušování kůže rukou, jsou náchylné k záděrám pokožky. "Nejhorší případy kožních záděrek (a také popraskání kůže rukou a vyrážky na dlaních) se objevují zvláště u pracovníků pošt, kteří třídí dopisy. Lidé, kteří se dostávají do stálého kontaktu s papírem, trpí kožními obtížemi rukou, protože papír z kůže vstřebává tuk. Obyčejně nejde o přecitlivělost na inkoust nebo tiskařskou barvu, ale pouze o úbytek ochranné tukové vrstvy," vysvětluje dr. Basler.
Pokud vás ranka v okolí nehtu začíná trápit dokonce i v noci, přečtěte si poznámky odborníků.

Zastřihávat co nejdříve. "Natržené části kůže musíte krátce zastřihnout, a to hned jak se objeví," radí dermatolog dr. Joseph Bark. "Zabrání to dalším záděrám. Postačí vystřihnout natrženou kůži malými, ostrými a pokud možno sterilními nůžkami."
Trisha Websterová, modelka newyorské agentury Wilhelmina, dodává: "Před střiháním kůže je nutné prsty chvíli namáčet v malém množství vody s přísadou oleje, který kůži změkčí. Mnoho lidí dělá chybu v tom, že odstřihuje tvrdou záděru, a způsobí si pak zranění."

Rady našich maminek.
"Doporučuji totéž, co mi radila maminka: neokusujte si kůži kolem nehtů," říká dr. Basler. "Pokud ji budete okusovat kolem nehtu vzniknou hlubší ranky a ty snadno podléhají infekci.

Namáčení pomáhá. "Namáčení v teplé vodě s přísadou oleje, tak jako před manikúrou, vám velmi prospěje," radí dr. Basler. Doporučuji svým pacientům, aby do 0,5 litru teplé vody přidali 4 lžičky koupelového oleje a v roztoku si asi 10-15 minut namáčeli postižená místa."

Udělejte si obvaz. "Pokud je záděra výjimečně bolestivá, je vhodné potřít na noc její okolí trochou změkčujícího krému a přiložit náplast s obvazem a upevnit ho kouskem suchého zipu. Takový obvaz působí příjemně a zvlhčuje. Ráno ho musíte sundat, protože není dobré, aby byl na prstu příliš dlouho," radí dr. Basler.

Kousky kůže neodtrhávat! "Pokud se vám stává, že si z nervozity odtrháváte kůži u nehtů, noste v kapse kapesník," doporučuje dermatoložka dr. Diana Bihova. "Vložte ruku do kapsy a kapesník tiskněte tak dlouho, dokud vás podráždění nepřejde."

Vypěstujte si návyk zvlhčování. Zvlhčování záděr se vám musí stát návykem a každodenní povinností, přesvědčuje dr. Bihova. "Do tkání v okolí nehtu je nutné vetřít balzám na ruce, aby se v tomto místě kůže změkčila. Ještě lepší je zahřát trochu balzámu v kovové nádobě s dvojitými stěnami a několikrát denně ho malé množství vtírat do kůže v okolí nehtů," radí dr. Bihova.
Trisha Websterová má radu, jak záděrám kůže zabránit: "do kůže v okolí nehtů systematicky vtírat olivový nebo slunečnicový olej".

S pokožkou opatrně. Protože záděra se týká často jen pokožky (tenké vrstvy kůže u lůžka nehtu), někteří lidé na její ošetření používají necitlivě i prostředky, které pokožku poškozují. Dr. Bihova s tím nesouhlasí a varuje:
"Mnoho takových preparátů obsahuje hydroxid sodný. Je to žíravá látka, která kůži škodí, když na ni působí dlouho." Před použitím jakýchkoli prostředků byste se měli důkladně seznámit s pokyny uvedenými v příbalovém letáku. Měli byste vědět, že pokožka plní určité funkce, mj. chrání nehet před choroboplodnými bakteriemi a plísní. Nezapomeňte také, že tak neviná obtíž, jako je natržená kůže v okolí nehtu, může vést k vážnějším infekcím.

Zdroj: Domácí lékař - Tisíce návodů a postupů jak si různé nemoci a neduhy léčit doma - Readers Digest Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele nika
    nika (anonym)

    Já mám na nechtech bílé skvrn ještě se mi lámou a roztřepávjí... Poraďte mi nevím z čeho to je. Předem díky.

    Led 03, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama