Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Módní mola mění ideál mužské krásy

Pro neinformované jsou to nedomrlí hoši, s nimiž by žádná dívka na diskotéku nevyrazila. Léta proher se svalnatými vrstevníky ale hubeným mladým mužům končí. V Londýně se koná týden módy a tamní přehlídková mola brázdí právě oni, dnešní ideál mužské krásy, na hony vzdálený urostlým manekýnům, jež si žádala léta osmdesátá a devadesátá, napsal britský list The Independent.

Módní trend mužské velikosti číslo nula se zatím projevuje v podobě velmi úzkých nohavic, do nichž se snaží vtěsnat nezávislí milovníci všeho nekonvenčního, ale má také mnohem vážnější důsledky: je předzvěstí doby, v níž se míry ideálního muže budou podobat ženským. Mužský ideál se od základu změnil. "Modelingu se najednou mohou věnovat lidé, kteří o tom ještě nedávno ani nesnili; kteří platili za vyzáblé a nepohledné," vysvětluje odborník na módní trendy Johnathan Phang.

Podle něj to může zkomplikovat život těm, kdo se budou chtít za každou cenu tomuto novému ideálu podobat. "Jestliže je módní vyzáblost, budou jí chtít mnozí dosáhnout, aby se vešli do toho, co se nosí. Mně je 42 let a jsem tlustý jako bečka, já si nemám co dokazovat, ale kdyby mi bylo dvacet, chtěl bych být hubený a podobat se vrstevníkům," říká Phang.

Pařížská, milánská a zejména newyorská přehlídková mola byla letos plná kostnatých mužů v těsných modelech. Podobně jako tomu je v ženské módě, má dnešní úspěšný mužský manekýn vzhled mladíka, který sotva začal dospívat.

Začal s tím návrhář domu Christian Dior Hedi Slimane, když roku 2000 navrhl oděvy pro tak štíhlé a mladé muže, že mnozí vypadali, že stěží dospěli do středoškolského věku. Teď tvoří takové kreace hlavní proud módy pro muže.

Agent Devon Parsons, který hledá ideální tváře a postavy pro přehlídky, ví, že dnešní manekýni mají být mladiství. "V osmdesátých a devadesátých letech museli vypadat mužně a být svalnatí. Chtěla se opálená těla a opravdu mužný vzhled. Teď jsou v kurzu mladě vyhlížející, hubenější muži," řekl.

Fotografa časopisu GQ o mužském životním stylu Dylana Jonese zajímá spíš jiná stránka věci: "S těmi kostnatými manekýny s úzkým pasem a hubenýma nohama, kteří jsou v módě několik let, je problém, jakmile se pokoušíte vyfotografovat nějaké šaty, jaké si muži opravdu budou chtít koupit. Ti mladíci, co jsou teď v módě, nevypadají jako někdo, kdo si může dovolit to, co má právě na sobě, což je z tržního pohledu GQ určitý problém."

Znepokojeni jsou také zdravotníci, protože záplava oblečení vytvořená pro křehké muže, může mnohé jedince přimět k drastickému řešení a skončit problémy příjmu potravy.

U žen vedl tento trend k debatě o tom, zda mají být na přehlídková mola pouštěny dívky tak křehké, že dělají dojem anorektiček. Někteří to chtěli řešit tím, že se modelky budou prokazovat potvrzením o zdravotním stavu, ale k tomuto požadavku se nepřipojila celá módní branže.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Inu, módní mola mně nezajímají a tam si můžou spánembohem ty vycmrdlíky nechat. Já se budu držet těch řádně urostlých a dospělých, hlavně toho svého :-)))

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Konečně si to taky chlapi užijou, budou se chtít podobat těm nedomrdlíkům. Třeba jim dojde, a nám všem, že je to nesmysl, vypadat jako nedomrdlíci, třeba konečně zvítězí zdravý rozum.

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Lada
  Lada (anonym)

  Zdraví rozum zřejmě podle českých dam spočívá v přežírání. No jo, každému co jeho jest. Až ty vaše tlusťochy potká mrtvice, cukrovka, infarkt aj. možná změníte názor. Mimochodem furt lepší milovat se z někým, kdo se vám vejde mezi roztažené nohy, než z ufuněným rudým a zpoceným vorvaněm.

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Daníček
  Daníček (anonym)

  Každý extrém - tloušťka i hubenost - je špatný.

  Bře 27, 2008
 • Obrázek uživatele Šárí Ladě
  Šárí Ladě (anonym)

  Ale kdepak tlusťoch. Pěkný svalnatý chlap. Urostlý jsem napsala, ne tlustý, pokud vím.

  Bře 27, 2008
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Mně se líbí, když holky ted' nosej krátký rozeplý bundy do pasu a pod ní tričko nebo tílko s výstřihem, takže je pěkně vidět poprsí a zadeček.

  Říj 02, 2015
 • Obrázek uživatele Normální
  Normální (anonym)

  Normálnímu, nezávislýmu člověku je naprosto u prdele, jaký typ mužů nebo žen se na molech fotí. Jen DEMENT má pořtebu je napodobovat.

  Říj 03, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  na přehlídky se poslední dobou nedá koukat

  Říj 16, 2022
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  No módní trendy pro jaro a léto 23 jsou velmi výživné - viz. https://www.youtube.com/watch?v=Yh_1K9s6UV0 . Docela apokalyptické. Doufám, že to není žádná predikce.

  Říj 16, 2022
 • Obrázek uživatele Hans B.B.
  Hans B.B.

  Nesmíte to brát vážně. Ne všechny přehlídky jsou o tom, co se bude nosit. Některé mají jediný cíl a to šokovat. A to bude tenhle případ.

  Říj 17, 2022
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Ale pánové nefňukejte a buďte rádi, že nejste ženský, to by se vás týkaly mnohem radikálnější kolekce: https://bit.ly/3e45VnN

  Říj 18, 2022
 • Obrázek uživatele Libor
  Libor (anonym)

  U ženský to je něco jinýho. Ženská je na to zvyklá. Vy chodíte všude obnaženější než chlapi. My si zvykáme od malička, že třeba na slavnostní příležitosti je chlap upnutej až ke krku, hezky líměček, kravat, sako. A ženská může jít do společnosti skoro nahatá. Jenom při sportu můžeme jít nalehko, ale i tam jsou ženský proti nám polonahý.

  Říj 18, 2022
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Tak croptopy nejsou žádná hrůza. Jen je nech, ať klidně odhalej pupík. V tomhle je to u holek asi opravdu jiná věc, třeba na aerobicu, cheerleadingu nebo v atletice, tam maj holčiny běžně obnažený břicha.

  Říj 20, 2022
 • Obrázek uživatele Danny
  Danny (anonym)

  Je otázkou, jak ovlivní ideály mužské krásy éra válek v Evropě, hluboké ekonomické krize, rozsáhlé bídy a utrpení, éra to, která se již nejen mocně hlásí o slovo, ale již i fakticky přichází i do naší země. V této éře opět nabudou klíčového významu takové hodnoty, jako fyzická síla, agresivita, ochota zabíjet. A kdykoli došlo ke společenským změnám tímto směrem, vždy to vedlo k vyzvednutí herakleovského ideálu mužské krásy, a naopak opuštění ideálu apolinského.

  Říj 20, 2022
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  móda se určitě pod vlivem současnosti mění a změní. Vidím to na sobě - letos kupuji jen hodně teplé a praktické oblečení. Na módní výstřelky nemám pomyšlení. Budu chodit v termolegínách a pletených šatech, popř. ještě se svetrem či vestou.

  Říj 20, 2022
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  ja to tak beru, ale presto si myslim, ze by meli sokovat nejakym tvurcim zpusobem, fantaziji - dat modely do silenych hadru a poslat je promenadovat do bahna stylem zombiku mi neprijde ani trochu tvurci

  Říj 20, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama