Mladiství do solárií nepatří

Za nebezpečné zahrávání s vlastním zdravím i životem označuje německý dermatolog Rüdiger Greinert časté návštěvy solárií, jež se takříkajíc staly módním hitem především mezi mladistvými obou pohlaví. Ve snaze získat bronzovou pleť totiž zcela opomíjejí rizika, jimž se vystavují.

Hlavně nebezpečí onemocnění rakovinou kůže, jež může vyústit až do smrtelné, tzv. černé podoby. Na zvyšující se počty výskytu této choroby především u pacientů nízkého věku vědec upozorňuje ve studii, s níž čtenáře seznamuje vydání časopisu Healthy Living. K původním 120 000 novým případům ročně přibývá dalších 20 000.


Nebezpečí přitom číhá především na nezletilce, jejichž pokožka je nedozrálá a průběžně se vyvíjí.


"Čím dříve se člověk začne vystavovat ultrafialovému záření," zdůrazňuje kožní lékař, "tím delší je časové období, po něž může onemocnět." Jeho obavy jsou více než na místě. Jak prokázala anketa, již uspořádal institut pro výzkum mládeže, umělému opalování se z nedostatku jiné vhodné zábavy věnuje každý pátý mladistvý. Mezi studenty gymnázií je to dokonce každý čtvrtý.
Apely na hříšníky i jejich rodiče jsou zatím nedostatečné. Proto se Rüdiger Greinert obrací na majitele solárií, aby nejohroženější skupině zakázali nebo alespoň znesnadnili přístup do těchto zařízení.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Tomás
  Tomás (anonym)

  Proc by tam nemeli patrit??

  Srp 29, 2006
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Kdyby mi někdo řekl, že nepatří do hospody, možná bych pokýval hlavou nad zaostalostí myšlenek člověka onoho a vše přešel tichým pousmáním. Zde se mi však nedaří reagovat jinak, než uchopiti hlavu do dlaní... Někdo chytá bronz, jiný rakovinu - a jestli na pláži nebo v solárku, to je snad jedno... A pro ty, co se mnou zase nebudou souhlasit: Doufám, že teda ke dveřím do těch solárek nalepíte takový ty cedulky "Do 18-ti vstup zakázán!" Takže se tam bude moci jen v osmnácti lidech a výše...

  Srp 29, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama