Metylizothiazolin v kosmetice může narušit nervový systém

Antibakteriální složka metylizothiazolin (MIT) v mýdlech, sprchových gelech a šampónech může být lákavou reklamou. Většina z nás se totiž všudypřítomných bakterií a virů hrozivě obává. Tato složka však může vážně poškozovat vývoj jemné struktury nervových buněk tak, že dojde k narušení přenosu signálů mezi těmito strukturami.

Metylizothiazolin (MIT) se používá v řadě kosmetických výrobků. Při laboratorních testech však již velmi malé množství této látky dokázalo narušit spojení mezi nervovými buňkami nedospělé tkáně krys. MIT patrně narušuje systém enzymaticky koordinovaných spojení mezi buňkami. Odborníci z University of Pittsburgh jsou přesvědčeni, že tato antibakteriální složka může poškozovat nervový systém člověka.


"Ačkoliv je zapotřebí dalších testů, abychom určili, jaký vliv MIT může mít na hlodavce jednak na buněčné úrovni a jednak na jejich nervový systém, naše výsledky předpokládají, že existuje riziko, že každodenní používání této chemikálie může být škodlivé také pro člověka," prohlásil profesor Elias Aizenman, neurobiolog z Pittsburghu.


Látka MIT dokáže ničit bakterie rostoucí ve vlhkých prostředích, proto se často používá v prostředcích pro osobní hygienu, oděvech, čističkách vod a provozech, kde se pracuje s vodou.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama