Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Krása je reklama na dobré geny

Studie zkoumající sexuální přitažlivost zjistila, že krásní lidé jsou zdravější a žijí déle. Výzkum analyzoval informace z různých kultur a dokonce i různých živočišných druhů a zaměřoval se na jednu charakteristiku, která se i v dřívějších studiích ukázala být univerzálním ukazatelem krásy: symetrii.

Je jasné, že symetrické tváře jsou přitažlivé. Může to být proto, že symetrie ukazuje na dobré geny, ale je také možné, že to je prostě jen kulturní preference. Profesor Anthony Little z University of Stirling a jeho tým zveřejnili studii, která silně podporuje teorii, že krása je v dobrých genech. Vědci vzali fotografie tváří Evropanů, příslušníků kmene Hadza z Tanzanie a makaků, změřili jejich symetrii, a pak žádali dobrovolníky, aby hodnotili mužnost či ženskost daných osob a opic.

Ukázalo se, že ve všech případech symetričtější tváře mužů (a samečků makaků) působily mužnějším dojmem a symetričtější tváře žen (a samiček) působily dojmem ženštějším. Jak uvádí list Daily Telegraph, ukazuje se, že existuje univerzální propojení mezi symetrií, mužností či ženskostí a kvalitou genů. Dáváme přednost někomu, kdo dobře vypadá, protože je tak větší šance, že ve spojení s tímto člověkem můžeme zaručit dobrou budoucnost pro naše geny v následující generaci, tedy zdravé děti.

Dřívější studie ukázaly, že i ovce, holubi i jiné druhy opic a primátů dávají přednost symetrickým tvářím. Teď se začíná ukazovat, že opravdu nejde jen o módu, ale o přežití.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  Ještě tady chybí nějaké kosmetické přípravky na krásu, ať se nám zvýší prodejnost.:)

  Črv 19, 2008
 • Obrázek uživatele a jakou to má souvislost s článkem???
  a jakou to má s... (anonym)

  Tady se píše o kráse v souvislosti s geny. Přípravky ovlivňující geny krásy a přitažlivosti nejsou. Bohužel nebo zaplaťbůh???:-)))))

  Črv 19, 2008
 • Obrázek uživatele tomaslezal"yahoo.com
  tomaslezal"yahoo.com (anonym)

  No to je suprrr,v tom případě budu asi nesmrtelnej.

  Črv 22, 2008
 • Obrázek uživatele xavy
  xavy (anonym)

  OK, to beru. Ale jak si mám přebrat, že moje holka je fakt supr kočka a její matka fakt děsná?Myslíte že se to nutně vyvine taky tímhle směrem?Kdyby se tak daly přečíst geny na krásu.Anebo třeba si vezmu pěknou ženskou a děcka budou šeredky po nějaký prababičce. Jak to člověk zajistí aby byli děcka povedený?

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele genetika
  genetika (anonym)

  Říká se, že pokud chceš vědět, jak bude tvá žena vypadat za 20, 30 let, koukni se na její matku.:o)))Ale jestli není po matce, tak máš smůlu. Hodně prozradí společná fotografie, společné rysy jsou na ní lépe znát.:) Dopředu ti nikdo neřekne, jak to dopadne a po kom dítě bude - jak vizáží, tak povahou. Oboje bývá kombinací různých předků. Jsou případy, kdy vyloženě hezcí lidé mají nehezké dítě i naopak. Někdy nepoměr zaráží. Ale spíš to bývá přiměřené, děti bývají podobné hlavně rodičům a prarodičům. Taky mohou být děti jen po tobě, krasavče.:o)))

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele Valy
  Valy (anonym)

  To by mě zajímalo, která krásná husa by si chtěla míchat geny zrovna s tebou!

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele Radek S.
  Radek S. (anonym)

  Také mám pocit, že se genetika bude i v budoucnosti zaměřovat spíše na genetické testy zkomající zdravotní stránky člověka než jeho povrchní stránku.

  Črv 26, 2008
 • Obrázek uživatele Berunka
  Berunka (anonym)

  Co tím myslíte?Co že bude genetika zkoumat?Já myslela že se dělají jenom testy na genetický vady aby se nerodliy tak moc nemocný děcka.

  Črv 28, 2008
 • Obrázek uživatele Radek S.
  Radek S. (anonym)

  To zřejmě máme na mysli něco zcela odlišného. Já zmiňoval zcela mladý obor genetiky zvaný "prediktivní medicína". Tento obor se zaměřuje na zkoumání DNA již narozených lidí (dětí i dospělých) a rozborem jejich genomu se snaží odhalit nemoci, ke kterým dotyčný člověk inklinuje a poradit mu, jak se jim vyhnout. Pěkné stránky v češtině jsou www.genscan.com, jestlže ovládáte anglický jazyk, v USA je firem poskytujících tuto službu samozřejmě více než v ČR a je možno se na jejich stránkách také informovat.

  Črv 29, 2008
 • Obrázek uživatele tomaslezal"yahoo.fr
  tomaslezal"yahoo.fr (anonym)

  To Radek S.: Záleží z čeho kápne víc peněz a krása je dobrej business, určitě to bude zajímat více firem než to, jak konat dobro ve prospěch lidstva :))))))

  Led 08, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama