Vyrobte si svůj parfém či toaletní vodu

Síla parfému závisí na poměru éterických olejů, vody a alkoholu. Nejsilnější je parfém s obsahem 30 % éterického oleje, 10 % destilované vody a 60 % alkoholu. Při výrobě toaletní vody stačí 10 % éterických olejů, 10 % vody a 80 % alkoholu.

To je základní tabulka, ze které můžete při přípravě vycházet. Éterické oleje používejte neředěné a nijak je nerozpouštějte ani v rostlinném oleji či jiné látce. Alkohol by měl být vždy kvalitní, proto volte vodku nebo čistý certifikovaný líh. Lze použít i brandy nebo slivovici, ale mají výrazné aroma, které výslednou vůni občas ovlivní. Některé parfémy můžete obarvit kvalitním potravinářským barvivém, ale není to nutné. Dále je důležité mít hezkou lahvičku s rozprašovačem.

Měli byste mít také představu, jakou vůni chcete vyrobit - pro jaký účel či pro koho. Dobré je mít alespoň základní vizi: zda chcete vůni kořeněnou, květinovou, bylinkovou, či žensky svůdnou a smyslnou. Pamatujte si, že vůně jsou dynamické a v čase proměnlivé. Nejenže různě reagují na typ pleti, ale také se vypařují v závislosti na harmonickém sladění éterických olejů.

Pravý parfém má hlavu, srdce a tělo a jeho míchání bývá přirovnáváno ke komponování hudby či malování obrazu. Hudební analogie je nejpřesnější. Jde o symfonii vůní a koncert éterických olejů. Ale nebojte se. Intuice vám napoví. Nenechte se svázat a odradit.

A nezapomeňte si vše psát! Může se stát, že namícháte úžasnou vůni, jejíž složení si nebudete pamatovat. S trochou znalostí o éterických olejích a dobrým aromaterapeutickým vkusem docílíte úžasného výsledku - například levanduli a růžové dřevo dobře spojí citrusy. Nebo pomeranč a růži dobře spojí vanilka. Popusťte uzdu fantazii a kombinujte. Nejprve si stanovte základní tón, dále střední a nakonec vrchní tóny.

Vyrobený koncentrát z éterických olejů přidejte k alkoholu s vodou a protřepej-te. Parfém či toaletní vodu nechte „uzrát“ alespoň čtyři týdny, ideálně šest.

Vysoké tóny neboli hlava parfému jsou vůně, které jsou vnímány bezprostředně po aplikaci parfému. Hlava se skládá z malých, lehkých molekul, které se vypařují nejrychleji . Tvoří první dojem z  parfému , a proto jsou velmi důležité. Voní kratší dobu, zpravidla do 15 minut, ale mohou trvat i jen několik sekund.

Střední tóny neboli srdce parfému jsou vůně, které se vynořují těsně před rozptýlení horního tónu. Vytvářejí hlavní část parfému a jeho charakteristickou vůni. Voní i několik hodin.

Spodní tóny neboli  základ parfému je vůně, která se objeví chvíli před odchodem středních tónů. Základní a střední tóny  dohromady tvoří hlavní téma parfému. Základ zajišťuje „hloubku“  a „spolehlivost“ parfému. Základní tóny parfému nejsou obvykle vnímány  dříve než 30 minut po aplikaci a vydrží 3 až 4 hodiny a u některých kvalitních parfémů až desítky hodin.

Vhodné éterické oleje:
 

ZÁKLADNÍ TÓN vanilka, skořice, santal,vetiver, benzoe, cedr, myrha, kadidlo, pačuli
STŘEDNÍ TÓN borovice, fialka, geranium, hřebíček, růže, ylang-ylang, zázvor, mimóza, orchidej, tymián,Pelargonie„balrosa
VRCHNÍ TÓN anýz, petitgrain, máta, heřmánek,neroli, bergamot, koriandr,růžové dřevo

NÁŠ TIP:

Smyslný ženský olejový parfém

Budete potřebovat: 10 ml jojobového oleje, 8 kapek éterickéhooleje ze santalového dřeva, 2 kapky éterického oleje z limetky, 2 kapky éterického oleje z jasmínu, 4 kapky éterického oleje z ambry. Postup: Vše smíchejte a nalijte do čisté lahvičky.

Výhodou  parfému na olejové bázi je hlavně delší výdrž (oleje se nevypařují tak rychle jako alkohol) a šetrnost ke kůži. Navíc pokud s výrobou parfémů experimentujete poprvé, může se  stát, že vám výsledná vůně nebude úplně vyhovovat, pak stačí olejový parfém použít při výrobě tělové kosmetiky, například tělového másla nebo vlasové masky.

 

Éterické olje v terapeutické kvalitě můžete zakoupit zde
 

Použitý zdroj: Vladislava Mlada Jirásková - Léčivá domácnost, nakladatelství Eminenet

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Lyda
  Lyda (anonym)

  dlouhé roky používám jenom parfemy s feromony z ekondomy, protože překrásně voní a dlouho vydrží

  Říj 02, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Na výrobu toaletní vody je základní surovinou voda z toalety.

  Říj 03, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama