Reklama

Velká prsa mohou způsobovat potíže

Jedním z nejvíce populárních zákroků v plastické chirurgii u nás je zvětšení poprsí. Je však i mnoho žen, které příroda naopak obdařila příliš a velká prsa jsou pro ně estetickou, zdravotní i psychologickou komplikací.

Bolest zad, vyrážka i špatná psychika

Velmi vyvinuté poprsí s sebou nese komplikace, nejčastěji v podobě bolesti zad. Váha prsou totiž může přetěžovat páteř a přichází tak bolest v oblasti zad, ramen. Mnoho žen má pak také problémy se správným držením těla. V některých případech může dojít kvůli tíze prsou i ke zhoršenému dýchání. Častým diskomfortem bývá to, že se bolestivě zařezávají ramínka podprsenky do kůže ramen. Nepříjemnými komplikacemi jsou pak i dermatologické problémy, jako je ekzém a různá podráždění kůže pod prsy. Je proto důležité se dobře o tuto část pokožky starat a používat kvalitní hydratační krémy. Dlouhodobější kožní problémy pak konzultovat se svým dermatologem.

Kromě fyzických symptomů mnohé ženy trápí i psychické potíže. Především v pubertě a dospívání, kdy velká prsa mohou mít negativní dopad na psychiku, například kvůli netaktním poznámkám vrstevníků. Tyto ženy se pak často i v dospělosti zakrývají a mají pocit, že jsou díky svým přednostem moc „viditelné“. Vše může eskalovat i do intimních problémů a studu z vlastního těla.

Kdy se rozhodnout pro zmenšení?

Reklama

Pokud ženy trpí dlouhodobými bolesti zad a hlavy. Nemohou se věnovat sportu, tak jak by chtěly, protože jim velikost a váha prsou brání ve svobodném pohybu. Či z psychického hlediska mají problémy se svými prsy a přijímáním svého těla. V těchto případech je pak vhodná operativní redukce poprsí. Důležité je vše dobře konzultovat s lékařem, případě i terapeutem, pokud na operaci chcete jít kvůli své psychice a sebevědomí. S lékařem je důležité konzultovat i velikost a tvar. Při zmenšení prsou je totiž většinou prováděna i jejich modelace, čili pozvednutí a vymodelování do ideálnějšího tvaru.

„Prsa se mohou redukovat „neomezeně“. Vždy se ale snažíme docílit toho, aby byla klientka spokojená. Důležité je pak, aby konečná velikost dobře seděla k postavě pacientky a zároveň se odstranily všechny zdravotní potíže, se kterými na redukci jde,“ říká MUDr. Jakub Miletín z Perfect Clinic a dodává: „ Přestože operace má skvělý a relativně trvalý výsledek, čas a gravitaci zastavit úplně nedokáže. Tvar prsů kromě času ovlivňuje i mateřství, příbytek nebo naopak úbytek na váze. To se týká především žen, které podstoupí redukci v mladém věku, u nich se pak může stát, že budou chtít poprsí upravit ještě jednou třeba v padesáti letech. U žen, které si nechají ňadra upravit po dětech, toto většinou nehrozí.“

Zmenšení a kojení

Jednou z komplikací po zmenšení prsou může být i kojení. „ U zmenšení prsů ze žlázy odebíráme větší množství tkáně a riziko nemožnosti kojení se pak pohybuje v řádu desítek procent. Dopad na kojení je hodně ovlivněn technikou operace. Některé postupy nesou větší riziko než jiné a proto je možnost budoucího kojení vždy nutno probrat při konzultaci“, vysvětluje Jakub Miletín z Perfect Clinic a dodává: „Operace podstupují proto většinou ženy, které již další mateřství neplánují. Není to ale pravidlem. Pokud mladou ženu trápí těžké nebo pokleslé prsy a je ochotná podstoupit jisté riziko problémů při kojení, operace je pro ni dobrou volbou. Redukci by stejně tak neměly podstupovat ženy, které mateřství plánují v blízké budoucnosti. V jejich případě radí plastický chirurg vylepšení poprsí odložit, nejen kvůli kojení, ale i proto, že následující mateřství může tvar prsů výrazně změnit a výsledek operace tak zmařit. Stejně tak by se s operací mělo počkat alespoň rok po ukončení kojení, až se stav prsů ustálí.“

Jak operace probíhá?

Zmenšení poprsí se provádí v celkové anestezii a operace zabere dvě až tři hodiny. Při operaci chirurg vede řez nejčastěji okolo prsního dvorce, potom kolmo dolů a horizontálně v podprsní rýze, takže výsledná jizva má tvar „kotvy“. Následně operatér zredukuje prsní žlázu, vysune bradavku a prsní dvorec nahoru do esteticky vyhovující pozice a odstraní přebytky kůže. Rána se uzavře jemným šicím materiálem, aby po definitivním zhojení a vyzrání byla jizva co nejméně nápadná.

První týden po operaci je nutné dodržovat klidový režim. Nosit speciální stahovací prádlo bývá nutné minimálně jeden měsíc. Po týdnu lze provádět lehkou kancelářskou práci. „Nadále je však třeba vyhnout se zatěžování prsního svalu, například zvedání těžkých předmětů nebo malých dětí. Plně pracovat je možné po čtyřech týdnech od operace, vždy je však třeba zohlednit druh vykonávané práce. U žen, které vykonávají těžší fyzickou činnost, je vhodné ještě alespoň dva týdny počkat,“ uzavírá MUDr. Jakub Miletín.

MK

 

Reklama

Komentáře

Hana (Ne, 13. 9. 2020 - 16:09)
Pokud máte zkušenosti s nějakým lékaře, který to neodflákne na pojišťovnu, tak prosím, napište.
Nerada bych, aby se to na mně někdo učil, což při opce na pojišťovnu se to běžně dělá a prý pacient nemá ani právo vědět, kdo ho operuje, jen si pak může nechat udělat kopii operačního listu či jak se to jmenuje. Na to ale bude pozdě, když mi to někdo zkazí, bohužel. Každé prso je pak jiné a já nechci na tom být pak psychicky zle. To bych raději na to nešla. Děkuji
Vám za názor.
Lenka (Ne, 4. 4. 2021 - 23:04)
Asi každý chce to, co nemá. Já nemám skoro žádná prsa a hodně mě to trápí. V podstatě se stydím už tak cca od 14 let za to, že tam prostě nic nemám. Teď mi je 20 a mám i něco našetřeno. Přemýšlím, že si nechám prsa zvětšit, ale mám strach, aby to nemělo vliv na kojení potom?
Janek (Ne, 4. 4. 2021 - 23:04)
Prsa přeci nejsou pořád stejně velká, neměl bych obavy. Tako jsem se bál, že budu mít stejný zadek a mám ho dvakrát větší.
Janek (Ne, 4. 4. 2021 - 23:04)
Prsa žen se přirozeně zvětší, když budou mít dědi a kojit.A pak asi zůstanou.
Dáša (Pá, 9. 4. 2021 - 01:04)
Na kojení to rozhodně vliv mít nebude. Prsa jsem si nechala zvětšovat ještě před těhotenstvím a svoji dceru teď normálně kojím. Tyto otázky je ale nejlepší konzultovat přímo na klinice, kde si případně budete nechat prsa upravovat.
Jana (Pá, 9. 4. 2021 - 06:04)
No tak já mám velká prsa už od puberty.Už v nějaké 6.třídě jsem měla větší prsa než drtivá většina nejen učitelek na škole,ale i maminek spolužaček včetně té své.Hrůza s nimi je třeba sportovat.Co je ale dost důležité,je nošení podprsenky,já ji sundavám jen na noc a pak v létě když se chci opálit celá a nemít ten pitomý bílý pruh přes hrudník.Ráda totiž nosim různé šaty a pak to blbě vypadá když je někde vidět ta neopálená kůže.
Lenka (Po, 12. 4. 2021 - 00:04)
Můžete mi tedy někdo doporučit vhodnou kliniku pro úpravu dekoltu?
Dáša (Pá, 16. 4. 2021 - 22:04)
Já byla na klinice perfectclinic .cz, kde jsem byla opravdu spokojená, a to jak s přístupem, tak i s výsledkem. Mají velice dobrý přístup a na konzultaci ochotně vše vysvětlí. Nemusíte se bát vůbec na nic zeptat.
Reklama