Ultrafialové záření, melanin a nebezpečné účinky slunce na kůži

Slunce vysílá velmi silné neviditelné paprsky, ultrafialové záření (UV). Jsou tři druhy: UVA, UVB a UVC. Ozonová vrstva a atmosféra částečně tyto paprsky filtrují, ale některé přece jen proniknou až k nám. V malých dávkách jsou prospěšné, protože stimulují produkci vitaminu D nezbytného pro pevnost kostí.

V silných dávkách paprsky UVB ničí pleťové buňky melanocyty a pokožka zrudne: to je spálení sluncem. Slunce má na pleť mnoho škodlivých účinků. Mohou se projevit okamžitě, a to ve formě spálení, anebo dlouhodobě. Pak může být výsledkem předčasné stárnutí pleti a rakovina.

Paprsky UVB rovněž stimulují produkci melaninu v melanocytech, nacházejících se v hlubokých vrstvách kůže, ale také na povrchu v podobě znamének krásy. Melanin je pigment, který dokáže UV paprsky zachytit a neutralizovat. Když jsou melanocyty naplněny melaninem, stoupají na povrch kůže a dodávají jí barvu od červené přes různé odstíny hnědi až po černou. Tyto variace se vysvětlují tím, že jsou dva typy melaninu: melanin červený, který vyvolává červené skvrny a stojí za rusými vlasy, a ten je málo ochranný. Za druhé to je melanin černý, který UV paprsky absorbuje. Čím více máme černého melaninu, tím je naše pleť tmavší a naše odolnost vůči UV paprskům vyšší. Nicméně ani v tom případě se nelze vystavovat slunci bez rizika.

Na rozdíl od UVB pronikají paprsky UVA hluboko do kůže až k buňkám, které ji vyživují a opravují. Důsledek? Prohlubují se vrásky, pleť povoluje a slábne. UVA jsou tedy zodpovědné za stárnutí pokožky. To však není to nejhorší. Paprsky UVA stejně jako UVB, ať jsou přírodní či ze solária, mohou také poškodit DNA. Pak mohou nastat tři scénáře: buď buňka zahyne, protože je DNA příliš poškozená, nebo je DNA opravena a buňka přežije, anebo je DNA částečně opravena a jednoho dne z ní může vzniknout rakovina kůže.

Přestože jsou opalovací krémy účinné, nejlepší ochranou je oblečení, klobouk a brýle, tím spíše u dětí. Ty by neměly být slunci vystavovány přímo. Ani pod slunečníkem nebo ve stínu nejsou zcela chráněny, protože i tam proniká část UV paprsků. Konečně je třeba nevystavovat se slunci více než hodinu, zvláště mezi dvanáctou a čtvrtou hodinou odpolední, kdy je slunce nejvýše.

ČTK/Le Figaro

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele renca
  renca (anonym)

  kup kvalitni krem a nemusis se niceho bat :)

  Srp 29, 2019
 • Obrázek uživatele ursula
  ursula (anonym)

  Ja pouzivam kvalitni kremy, ale to jsou i ty neznackovy, chce to zkusit vzorecky komu co sedi.

  Srp 30, 2019
 • Obrázek uživatele renca
  renca (anonym)

  kvalitni krem je pro kazdyho neco jinyho nekdo to vidi ve znacce nekdo ve slozeni, ja jdu radeji po tom slozeni

  Srp 31, 2019
 • Obrázek uživatele Ivca
  Ivca (anonym)

  dle znacky neber, urcite ber podle kvality a slozeni toho kremu, optej se nekde nejake pletove kosmeticky co by mel kvalitni krem obsahovat

  Zář 26, 2019
 • Obrázek uživatele janicka
  janicka (anonym)

  já používám krém takže jsem v pohodě.

  Zář 28, 2019
 • Obrázek uživatele Tamara
  Tamara (anonym)

  V dnesni dobe kdo na plet nepouziva krem tak by mel, ve meste tu plet vystavuje tolika vecem ze krem muze plno ochranit..

  Zář 29, 2019
 • Obrázek uživatele tajfun
  tajfun (anonym)

  To 100%, ochrani to velmi plet kor kdyz je jeste slunicko a vetsina kremu uz ma nejaky uv faktor

  Zář 30, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama