
https://www.001shop.cz/thymosan/Mají reklamní slogany pravdu?
Zcela jistě se jak sauny, tak i solária, vyskytují ve vašem okolí. Možná, že jste zkusili oboje nebo jste již mnohé slyšeli. Zamýšleli jste se ale někdy sami nad tím, jaké účinky mají sauny či solária na váš organismus? Nemyslím tím zamyšlení nad reklamními slogany či řadou odborných článků, jejichž nestrannost je někdy s otazníkem. Myslím tím otázku: "Proč by měly být sauny či solária vhodné právě pro mne?"
Nejprve se podívejme, z jakého důvodu chodíme do sauny:
- abychom uvolnili naše svaly,
- abychom uvolnili naši psychiku, a zbavili se bezprostředního působení stresu,
- abychom podpořili obranyschopnost organismu (tedy imunitu), zejména proti nachlazení,
- abychom pomohli odstranit nežádoucí látky z organismu (tedy detoxikaci).
- Obvykle se ještě připojuje jeden účel sauny, který však může být klamný: abychom ztratili na váze. Co ale ztrácíme? Především vodu, které je v lidském těle přibližně 90 %, pouze asi 10 % může být za určitých okolností tuk. Jakmile se po sauně napijeme, obvykle ztrátu velice rychle vyrovnáme.
Pro výše uvedené účely připadají do úvahy dvě základní možnosti: klasická sauna se suchým horkým vzduchem nebo vlhká parní koupel (zde se rozlišuje ještě ruská banja, kde se tvoří "mlha" a turecká koupel, kde je vzduch nasycen párou méně).
Jaká je pro nás nejvhodnější teplota?
Je to zcela individuální, dle snášenlivosti, obliby a zdravotního stavu.
Pro uvolnění svalů či psychiky, "tréninku" pružnosti cév a vypocení postačí teplota 50 - 60 °C, pro náročnější je vhodná teplota kolem 80 °C, pro pravidelné návštěvníky ale není problémem ani teplota kolem 100 °C. Pro začátek však stačí teplota nižší.
Například v Německu vzrostla v posledních letech obliba tzv. softsaun, neboli saun, kde teplota je maximálně do 60 °C (také se nazývají "měkkými").
Důležitý je i zdravotní stav, s nímž do sauny přicházíme. Je dobré vědět, zda netrpíme vysokým či kolísavým tlakem! Lidé s vysokým tlakem sice do sauny mohou, ale při ochlazování by měli postupovat opatrně - nejprve se osprchovat teplejší vodou, pak postupně teplotu snižovat. Při velmi vysokém krevním tlaku není sauna doporučována. Totéž platí i pro akutní nachlazení, zánětlivá či horečnatá onemocnění či choroby plic!
Délka pobytu by měla vždy odpovídat individuální snášenlivosti, obvykle 10-15 minut, ale při pravidelném saunování může být i hodina naprosto bez problémů. Nenechte se provokovat rekordy okolí! Lépe příjemně strávit pobyt v sauně, než se vystavit riziku mdlob a přetížení organismu!
Při nevolnosti, motání hlavy či divných pocitech, raději opustit saunu. Je-li to možné, hned jít na čerstvý vzduch - ochladit vzduch v plicích, teprve potom do studené vody či sněhu. Na začátku ochlazovat vlažnějším postřikem hadicí od nohou směrem k srdci, pak teprve skočit do ledového bazénu či sněhu.
U pobytu v páře je riziko zátěže krevního oběhu již při teplotě nad 40 - 45 °C. Některé provozy mívají ale i vyšší teploty.
Pokud sauny s nižší teplotou navštěvuj í pravidelně i těhotné ženy, pak podle finských a německých údajů mívají i lehčí a rychlejší porod. Sauna napomáhá nejen psychickému uvolnění, ale při pravidelném pobytu může zvýšit i podíl fáze hlubokého spánku.
Detoxikační účel se dnes příliš nevyužívá a je to škoda. Pro ty, kteří tohoto efektu chtějí dosáhnout však jedno upozornění: není to záležitost pouze jedné sauny, ale dlouhodobější série, která by měla být konzultována s lékařem.
Doporučuji sledování látek pomocí metody EAV (tzn. elektroakupunktura dle Volla), která může pomoci vysledovat, jaké látky se vyloučily anebo jaké je třeba vyloučit. Na začátku takovéto detoxikace se mohou objevit i příznaky zvýšené únavy, ospalost, malátnost, snížená schopnost řídit vozidlo, přesně kontrolovat důležité údaje a podobně.
Při detoxikaci mohou vycházet z těla nejrůznější zápachy látek, například zápach alkoholu, chemikálií a nikotinu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i pokožka se může značně pročistit a zvláčnět. Za určitých okolností lze říci, že pravidelným saunováním můžeme působit proti "pomerančové" kůži neboli celulitidě.
Pozor - sauna neslouží ke zhubnutí! Ztrácíme především vodu, kterou obvykle doplníme. Ztráta tekutin je běžně půl litru pro jeden pobyt v sauně (10-15 minut). Osobně jsem si vyzkoušel i ztrátu 1 litr za hodinu při detoxikaci (vodu jsem ale po doušcích tělu dodával průběžně).
Pobyt v sauně je možné zpříjemnit i pravými éterickými oleji. Mentol a syntetické náhražky éterických olejů nedoporučujeme! Mentol může dráždit sliznice a vysušovat je (tak jako v cucavých bonbonech!) a syntetické náhražky nemají vždy účinky takové, jako pravé oleje. Dochází u nich k posunu účinku - zejména na psychiku!
Pro uvolnění psychiky volíme nejvhodnější éterický olej podle typu osobnosti. Nejčastěji využíváme oleje jehličnanů či levandulový. Pro povzbuzení je vhodný mátový, eukalyptový, případně citrónový. Proti nachlazení doporučujeme kombinaci šalvějového s tymiánovým - opatrně dávkovat! Opatrné dávkování platí však pro všechny oleje nejen při saunování, ale i při vmíchávání do krémů a olejů!
Pro psychickou očistu doporučujeme kombinaci myrhového a kadidlovníkového oleje. Pokud zde uvádím názvy olejů, myslím tím sérii éterických olejů firmy OriginalATOK - ty považuji za jedny z nejkvalitnějších!
Kromě příjemného pobytu v sauně na nás může ale čekat i problém agresivních postřikových látek ve veřejných saunách, kde se stříkají vnitřní prostory, aby se zabránilo udržení plísní či bakterií. Postřikové látky se však při vypařování následkem tepla mohou dostat do plic či kontaktu s pokožkou a mohou alergizovat!
Osobně nevím, co bych kromě Thymosanu AOK doporučil, neboť ostatní je jen chemické. Proto je lepší, když se domácí sauny vystříkají ihned po použití Thymosanem AOK, který do dalšího použití vyprchá. Pro domácí sauny je důležité i používané dřevo. Doporučuje se polární smrk ze Skandinávie či pevnější kanadská Hemlock-jedle, aby dřevo zvládlo rozdíly mezi vysokou teplotou a silně kolísavou vlhkostí.
Pro příjemnější klima je nejvhodnější celodřevěná sauna, která má však horší izolaci tepla. Pro lepší izolaci se doporučuje například minerální vlna, korek či bavlna. Umělé pěny jsou nevhodné, protože nevydrží vysoké teploty v sauně.
Pro lehátka (případně hlavové části), aby nebyly příliš horké, je vhodné i topolové dřevo, někdy se používá i lípa nebo polární smrk. V Německu používají i tropické dřevo Abachi. Důležité je, aby dřevo nebylo chemicky zpracováno! ! ! Jižpři koupi domácí sauny si proto vyžádejte písemnou garanci!
Pozor - nejrůznější desky (z dřevotřísky, překližky, sisálových či manilových vláken), které se používají často k venkovním obkladům tam, kde to není vidět, mohou obsahovat zdraví škodlivé látky, které se při zahřívání mohou uvolnit! Na závěr ještě drobnost o používaných kamnech, zvláště pro ty, kteří uvažují o jejich koupi domů. Klasická kamna sice také vyzařují teplo v tzv. infračervené oblasti, ale co myslíte - mají ještě samotné infrazářiče ze zásuvky něco společného se saunou?
zdroj: časopis Aromaterapie
Komentáře (48)
- odpovědět
Říj 12, 2006- odpovědět
Pro 26, 2006- odpovědět
Feb 04, 2007- odpovědět
Feb 05, 2007- odpovědět
Feb 05, 2007- odpovědět
Feb 06, 2007- odpovědět
Dub 12, 2007- odpovědět
Srp 15, 2007- odpovědět
Srp 15, 2007- odpovědět
Říj 04, 2007- odpovědět
Říj 05, 2007- odpovědět
Říj 28, 2007- odpovědět
Říj 29, 2007- odpovědět
Říj 29, 2007- odpovědět
Říj 29, 2007- odpovědět
Lis 01, 2007- odpovědět
Lis 01, 2007- odpovědět
Pro 24, 2008- odpovědět
Zář 24, 2011- odpovědět
Zář 29, 2011- odpovědět
Bře 21, 2012- odpovědět
Bře 22, 2012- odpovědět
Dub 05, 2013- odpovědět
Říj 17, 2013- odpovědět
Bře 27, 2014- odpovědět
Dub 03, 2014- odpovědět
Říj 27, 2014- odpovědět
Pro 28, 2014- odpovědět
Feb 14, 2015- odpovědět
Čer 21, 2015- odpovědět
Čer 21, 2015- odpovědět
Čer 27, 2015- odpovědět
Črv 03, 2015- odpovědět
Črv 17, 2015- odpovědět
Črv 20, 2015- odpovědět
Črv 23, 2015- odpovědět
Črv 27, 2015- odpovědět
Črv 29, 2015- odpovědět
Srp 17, 2015- odpovědět
Srp 17, 2015- odpovědět
Srp 18, 2015- odpovědět
Srp 19, 2015- odpovědět
Srp 19, 2015- odpovědět
Srp 19, 2015- odpovědět
Srp 20, 2015- odpovědět
Zář 22, 2015- odpovědět
Říj 25, 2015- odpovědět
Lis 11, 2020Přidat komentář