První opalování je pro pokožku nejnáročnější

Je třeba nepodcenit sílu prvních letních  paprsků  a spávně chránit svou pokožku. Nesprávná péče může způsobit spálení a urychlit stárnutí kůže. Důelžité je zvolit správný ochranný faktor, nezapomínat na ochanu při sportu a dopřát pokožce péči i po opalování.

 

  1. Volba správného ochranného faktoru

Kůže má vlastní ochranné mechanismy, které ji do jisté míry samy brání před škodlivými UV paprsky. Po určitou dobu tak může být vystavena slunci bez rizika spálení. „Abychom zjistili, jak dlouhá tato doba je, musíme nejdříve určit svůj fototyp. Podle něj také zjistíme, jaký ochranný faktor je pro nás ideální a jaký opalovací prostředek zvolit,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Čím světlejší typ člověk je, tím vyšší hrozí riziko, že se jeho pokožka spálí. Proto by měl volit silnější ochranný faktor produktu na opalování.

Člověk s blonďatými či zrzavými vlasy a modrýma nebo zelenýma očima má ochrannou dobu své kůže pět až deset minut. Možné riziko spálení pokožky hrozí téměř okamžitě. Pro tento fototyp člověka je vhodný přípravek s ochranným faktorem třicet až padesát plus.

 Od přírody tmavší pokožka u člověka s černými a tmavými vlasy a hnědýma očima disponuje vlastní ochrannou dobou až půl hodiny a riziko spálení pokožky od slunce nehrozí skoro žádné. Lidé s takovým fototypem by si měli vystačit s produkty s ochranným faktorem deset až patnáct.

U dětí je samozřejmě vhodné volit minimálně ochranný faktor třicet. Obzvlášť náchylná je pokožka kojence, která je až desetkrát tenčí než ta dospělého člověka. Vhodné je proto využít produkty na opalování určené přímo pro děti.

  1. Nezapomínejte na sílu slunce ani při sportu

Pro ochranu sportovců před sluncem existují speciální přípravky, které jsou uzpůsobené pro fyzickou zátěž. Jejich předností je především schopnost lépe odolávat vodě a potu, některé navíc nabízejí také chladivý efekt.

„Přípravky odolné vodě se testují v takzvaném whirlpool-testu. Ten musí potvrdit, že po dvakrát dvaceti minutách strávených ve vodě a stejné době schnutí, bez osušení ručníkem, zůstane minimálně polovina původního ochranného faktoru na pokožce,“ popisuje Peroutka a dodává, že pro docílení původní síly opalovacího přípravku je třeba jeho aplikaci po mytí či koupání zopakovat. Sportovci se nemusejí obávat dlouhého mazání, pro praktičtější aplikaci mohou využít například spreje na opalování. Nemastný sublimační sprej lze použít i na pokožku hlavy a vlasy.

  1. O kůži pečujte i po opalování

Opalováním to nekončí. I při použití správného opalovacího přípravku je delší pobyt na slunci pro pokožku náročný. Důležitá je tak i následná péče. Po večerní hygieně je dobré využít přípravky, které jsou určené k péči po opalování. Ty zajistí lepší regeneraci pokožky. Použitím správné péče se prodlouží opálení a chladivý účinek zmírní podráždění pokožky. Zásadní součástí přípravků po opalování je také hydratační efekt, jenž vrací pokožce vláhu, kterou sluněním ztratila.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Tamara
    Tamara (anonym)

    bez opalovacího krému s OF 15 z elabela nedám v létě ani krok

    Říj 22, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama