Potetujme se navzájem - nový trend, který znepokojuje Ameriku

Erik Hansen si vyhrne levý rukáv, aby ukázal hrubě načrtnuté tetování lebky a zkřížených kostí. Před pár týdny mu ho udělal kamarád jehlou a inkoustem na jednom z večírků, kterým Hansen říká "šťouchni a píchni" a které mezi mladými lidmi ve Spojených státech nabírají na popularitě, píše agentura AP.

Zdobení těla mezi přáteli může být pojímáno jako zasvěcovací rituál často prováděný potajmu. Dospívající mluví o školních atletech, kteří se tetují a dělají piercing jeden druhému jako akt zasvěcování. "Je to větší legrace, když ti to udělá kamarád, a navíc je to zadarmo," říká Hansen, dvacetiletý mladík z Minneapolisu.

Ale oficiální činitelé v místě, kde žije, stejně jako mnozí další v celé zemi, jsou znepokojeni. V okrsku Hennepin, pod nějž Minneapolis spadá, dokonce už zahájili plakátovou kampaň ve školách a jejich okolí, v níž vyzývají mladé lidi, aby si piercing a tetování nechali udělat od licencovaných profesionálů.

"Dopřej si kvalitní obrázek, ne ošklivou chorobu!" hlásá jeden z plakátů o tetování. Na dalším je pak fotografie piercingem propíchnutého dolního rtu s varováním o riziku infekcí, krví přenášených nemocí a poškození nervů.

Oregonský úřad zdravotních licencí zahájil podobnou kampaň na internetu poté, co několik mladých lidí skončilo v nemocnici s vážnými infekcemi horní části ušních boltců, které je postihly, když si nechali udělat piercing v pouličním kiosku s kovovými doplňky, kde o sterilizaci nic neslyšeli. Jejich případy - i s fotodokumentací znetvořených uší - se minulý týden objevily v časopise Americké lékařské asociace.

Také další státy nabízejí brožurky a videonahrávky o tetování a piercingu. K největším rizikům podle nich patří potenciální šíření tetanu a žloutenky B i C, pokud lidé sdílejí tetovací jehly či jakékoli ostré předměty, včetně špendlíků či hřebíčků, které při piercingu používají.

"Prostě to není něco, co můžete jen tak dělat doma v garáži," říká Shahn Anderson, licencovaný tatér a předseda Svazu profesionálních tatérů, který pomáhal s přípravou plakátové kampaně v okrsku Hennepin.

Osmnáctiletá Katie Klarenová si myslí, že zveřejnění podobných informací na plakátech je dobrý nápad. "Všechno kromě propíchnutí uší bych si nechala dělat profesionálně," říká studentka posledního ročníku střední školy v minnesotském městě Roseville, zatímco čeká v profesionálním piercingovém studiu s kamarádkou Leslie Barkerovou. Obě sem přišly, aby si nechaly propíchnout bradavky a mohly si do nich dát ozdůbky - což je teď v módě díky Janet Jacksonové a jejímu odhalenému ňadru při finále Super Bowlu.

"Je to taková věc trošku na hraně," dodává Leslie, která stejně jako její kamarádka musela dostat písemné svolení od rodičů, které je pro podobné zákroky v okrsku Hennepin vyžadováno od loňského roku. Některé americké státy mají zákony zakazující nezletilým nechat si dělat tetování či jiné druhy trvalého zdobení těla bez ohledu na to, kdo drží v ruce jehlu. A další, jako třeba Wyoming, zákazy zvažují.

Často jsou to samotné tetovací a piercingové salony, které vyžadují dokonce ještě striktnější pravidla než stát či město, včetně požadavku na přítomnost rodiče u zákroku či stanovení věkových hranic pro některé procedury.

Někteří mladí si ale myslí, že čím víc podobných omezujících pravidel bude existovat, tím víc nezletilých si udělá piercing svépomocí, anebo si najde nějakého amatéra. "Nemůžete věci jen tak stavět mimo zákon," říká Hansen, který si prý nemohl profesionální tetování finančně dovolit, ale hrozně ho chtěl. "Je to jako prohibice - jednoduše to nefunguje."

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Jednou se z toho patrně nepotetujeme, ale potentujeme. Současná přiblblá piercingo-tetovací móda je nejspíše náhražkou za skutečné sexuální "šťouchni a píchni", které si díky AIDS už moc nenosí. Občas by neškodilo uvažovat o tom, jaké budeme mít asi pocity, až se v šedesáti koukneme do zrcadla a vyhodnotíme na svém těle nerozvážnost svého mládí.

  Bře 13, 2004
 • Obrázek uživatele gothmen
  gothmen (anonym)

  ty asi nejsi moc inteligentní člověk, co?

  Dub 26, 2006
 • Obrázek uživatele lkj
  lkj (anonym)

  Ale je! A hodně! Na současnou dobu dokonce netypicky.

  Dub 27, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama