Reklama

Parfémy mohou škodit zdraví

Některé parfémy známých značek prý obsahují přílišné množství škodlivých látek, tvrdí zpráva publikovaná v Bruselu mezinárodní ekologickou organizací Greenpeace. Autoři studie analyzovali 36 značkových voňavek dostupných na evropském trhu a nalezli nadměrné množství toxických látek - ftalátů či syntetického pižma - téměř ve všech testovaných vzorcích. Většina zkoumaných parfémů se prodává i v Česku.

Žebříček nebezpečných parfémů podle Greenpeace s přehledem vede Eternity of women od Calvina Kleina, který množstvím škodlivých ftalátů s přehledem "přebil" své konkurenty. Následuje vonný obluzovač Iris Blue od firmy Melvita, "Samec" (Le Male) Jeana-Paula Gaultiera a Diorův Poison. Hitparádu nástrah doplňuje do desítky Van Gils od stejnojmenné firmy, Polo Blue od Ralpha Laurena, Cartierův "Polibek draka", Céline Dion firmy Coty a Nightflight firmy JOOP!

Vonná směska může být podle ekologů opravdu skandální, pokud nadechnutí nejen omámí čich a další smysly, ale pokud by vinou příměsi ftalátů a syntetického pižma mohlo způsobit třeba dýchací potíže či ovlivnit činnost žláz poněkud nepříznivým směrem. Greenpeace proto míní přimět výrobce, aby na rizika chemického složení svých výrobků upozorňovali na balení parfémů, ale především, aby se vyvarovali toxických látek.

Obdobně ještě před Vánocemi varovala sdružení na ochranu spotřebitelů Beuc a Test-Achats před nebezpečnými či dokonce rakovinotvornými látkami v různých osvěžovačích vzduchu, zejména ve vonných svíčkách a tyčinkách.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Jana (Pá, 6. 6. 2014 - 09:06)
Ano, je to děs, kam člověk přijde, tam je každý ohozen nějakou tou hnusnou "Rexonou" a dalšími benzostrenokarcinogenními hnusy. Alergik aby tu dnes raději žil někde pod zemí, protože české buranstvo si myslí, že je velmi světové, když se impregnuje nějakou "vůni".
Mona Lisa (Pá, 6. 6. 2014 - 10:06)
Já ty chemické smrady taky nemusím. Tady na Fleru jsem našla i přírodní deodoranty:

http://www.fler.cz/zbozi?where=zbozi&search=deodorant

ra-rabbit (Pá, 6. 6. 2014 - 11:06)
Jano ale ten smrad každého...Hnusný a někdy až nesnesitelný to je, ale aspoň to neškodí.
, (Pá, 6. 6. 2014 - 13:06)
Ano, je to děs, kam člověk...No a ještě hnusnější je upocený umolousaný páchnoucí jedinec. Nějaké to stříknutí ráno po koupeli nikoho nezabije. jsou mnohem horší věci. jako chemik bych mohla vyprávět, co do sebe rveme denně. Třeba taková mrkvička plná dusičnanů...
Jana (Út, 10. 6. 2014 - 09:06)
Vážení, smradlaví lidé jsou hnus, s tím souhlasím, ale proč je třeba bojovat proti pachu něčím, co je karcinogenní ? Lidi, pochopte, že kosmetický průmysl vás oblbuje. Snaží se vydělávat, chemie je laciná, oni kašlou na vaše zdraví, chtějí jen vaše peníze...a vy jak ovce skáčete na ty stupidní reklamy...Zkuste se podívat - ne na reklamu, ale na skutečné složení těchto přípravků.... Opravdu nechápu, proč si myslíte, že jste "děsně světoví", když se postříkáte nějakým rakovinovým spadem z vietnamské tržnice.
ó lalá (Út, 10. 6. 2014 - 10:06)
Vážení, smradlaví lidé...Jano, od Vietnamců nenakupuji, složení si vždy pročítám. Jak tu psal chemik, dostáváme do sebe plno jiných svinstev a ani o tom nevíme. To by pak člověk nesměl vůbec nic a raději ani nedýchat.Žejo.
Jana (Út, 17. 6. 2014 - 09:06)
Jano, od Vietnamců...Když je tu plno svinstev, proč ještě tedy další přidávat ? Snad si nemyslíte, že všechny ty příšerné "Rexony" jsou nějaké vůně ? Vždyť je to chemický postřik.
Mansie (Po, 5. 6. 2017 - 10:06)
je pravda, ze se neda zit uplne v symioze s prirodou, jako nejaky domorodci. z bytu ale dokazeme vyhazet treba ty tezke umele parfemy a taky hlavne OSVEZOVACE VZDUCHU, protoze ty zamoruji celou domacnost, pritom skodi stejne, jako pasivni koureni. to, ze neco hezky voni neznamena, ze to i neskodi.. bacha na to. alternativy prirodni najdete na nasem blogu --- http://www.detoxikujeme.cz/osvezovace-vzduchu/
! (Út, 6. 6. 2017 - 08:06)
Dnes není problém vyrobit jakoukoliv přírodně identickou silici. Potíž je v tom, že přírodní silice nejsou trvanlivé, rychle podléhají zkáze (např. oxidací nebo změnou pH v silně alkalickém mýdle). Proto se hledají jiné látky s podobnými vůněmi, které by však byly trvanlivé.
Iveta (Po, 26. 10. 2020 - 19:10)
používám tyhle parfemy s feromony a jsem z nich nadšená e-kondomy.cz/afrodiziaka-a-feromony/feromony-pro-zeny/cobeco-pharma-pherofem-15mljsou krásné a pravda je, že na muže to působí jako magnet
Reklama