Reklama

Odborníci upozorňují na rizika dezinfekčních prostředků

Dezinfekce rukou se doporučuje jako jedna z možných prevencí proti nákaze nemocí Covid-19. Časté používání má však i své stinné stránky.

  1. Kůže po dezinfekci je citlivější na sluneční záření, zejména u malých dětí to může způsobit spáleniny.

"Alkoholové prostředky odmašťují kůži. Ta je pak citlivější nejen na působení slané vody, ale i na ultrafialové záření," uvedl Arenberger. Částečně se tomu podle něj dá předejít namazáním kůže po zaschnutí dezinfekce hydratačním krémem nebo na pláži opalovacím krémem s ochranou proti slunečnímu záření. Stejnou službu jako dezinfekce podle Arenbergera udělá i umytí rukou v teplé vodě s mýdlem, jak doporučují i španělští odborníci.

  1. Vysušená kůže je náchylná k tvorbě ekzémů, prasklin a k průniku případné infekce.

Vhodnou alternativou k dezinfekci na bázi alkoholu jsou dle naturopatických lékařů přípravky s éterickými oleji či přípravky s manukovým medem a aloe vera. Éterické oleje používané v dezinfekčních přípravcích mají účinek proti bakteriím, virům i plísním, antibakteriální manukový med dokonale kůži hydratuje a regeneruje, podobně jako zklidňující aloe vera. Mýdla je vhodnější používat přírodní, na bázi rostlinných olejů. Ta tolik kůži nevysušují.

      3. Otravy při požití dezinfekčních prostředků

Počet otrav dezinfekčními prostředky dle  Toxikologického informačního střediska při Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v Česku vzrostl letos v době nejsilnějších opatření proti šíření koronaviru oproti loňsku čtyřnásobně. Od poloviny března, kdy byl vyhlášen kvůli koronaviru nouzový stav, do poloviny května bylo zaznamenáno 107 případů požití dezinfekce, o 80 více než za stejné období loni. Většina lidí dezinfekci vypila omylem, protože si ji přelili do lahví od nápojů. "Jednalo se o požití dětmi i dospělými, nezřídka z náhradních lahví, kam si je uživatelé přelili," uvedla  vedoucí střediska Daniela Pelclová. "Naštěstí mají některé přípravky ANTICOVID19 odporně hořkou chuť. Jsou totiž ochuceny nejvíc hořkou látkou na světě, což je denatonium benzolát. Objevily se ale také ojedinělé případy, kdy lidé vypili dezinfekci záměrně. V květnu například vyjížděli záchranáři na Berounsku k případu seniorky, která z obavy před covidem-19 vypila asi 200 mililitrů dezinfekce. Přípravek u ní vyvolal silné zvracení. Žena pak skončila v hořovické nemocnici.

Reklama

Autor: MK

Zdroj: ČTK/internet

Reklama

Komentáře

energetik (Ne, 18. 10. 2020 - 22:10)
nemám problém s dezinfekcí, používám ji na zapálení dřevěného uhlí v grilu. tedy jediné nebezpečí které mi hrozí že se popálím, ale dávám si pozor. Tomu že ji někdo omylem vychlastá věřím, ale musí to být buď dítě nebo nějaký pitomec.
Reklama