Reklama

Na horách jsou sluneční brýle nutností, ale pozor na správný výběr

V zimě dochází k odrazům slunečních paprsků od sněhu, což může oči velmi potrápit a vést k poškození zraku. UV záření může vyvolat nepříjemný zánět spojivek nebo poškodit oční rohovku. Proto je velmi důležité vybrat vhodné brýle s kvalitní UV ochranou.

Bílá sněhová pokrývka může zvýšit hladinu UV záření přibližně o 90 procent na čerstvě napadaném sněhu a o 50 procent na sněhu starším. Oproti tomu zelená tráva odráží jen zhruba tři procenta UV záření,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Tmavé brýle bez UV filtru však mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. „Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, tak proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Informace o UV filtru bývá uvedena na stranici brýlí společně se symbolem CE, který vyznačuje splnění evropských norem. Označení UV400 znamená, že dané brýlové čočky jsou nepropustné pro světlo o vlnových délkách menších než 400nm. Tyto škodlivé vlnové délky nejsou okem pozorovatelné, proto vidění zůstává neovlivněno, ale Vaše oči jsou chráněny proti UV záření.  

Na hory je vhodné pořídit si brýle IV. kategorie - tzn. brýle s velmi tmavým UV filtrem, které propouští 3-8% slunečního záření. Tyto brýle nejsou vhodné pro řidiče motorových vozidel.

Autor: mk

Reklama

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama