Reklama

Modelace hýždí je nejsmrtelnější kosmetický zákrok

Modelace hýždí brazilskou metodou (Brazilian Butt Lift - BBL)  má nejvyšší úmrtnost ze všech kosmetických zákroků, ale mnoho žen to neodradí, napsal list The New York Times.

Dokonalou postavu má podle mínění Diany Dayyaniové animovaná a ne jen tak ledajaká postavička Jessica Rabbit. "Miluju ten vzhled přesýpacích hodin. Malý pas a pěkné, krásné boky," říká třiadvacetiletá žena z Houstonu. Do postavy kreslené hrdinky se tak zamilovala, až se v dubnu rozhodla, že si ji sama pořídí. Úkolem pověřila plastického chirurga z Houstonu Patricka Hsua. Ten navrhl zmenšení prsou za 7400 dolarů (160.000 korun) a zvětšení hýždí pomocí metody BBL, které ženu vyšlo na 9190 dolarů (200.000 korun).

Lékař jí během kosmetického zákroku, který obvykle stojí až 15.000 dolarů a nehradí ho zdravotní pojišťovny, odsál tuk z oblasti boků, stehen nebo břicha a vpravil ho do hýždí. Dayyaniová se po operaci stala jednou z tisíců žen, které každý rok podstoupí jeden z nejpopulárnějších kosmetických zákroků.

Zákrok je také jedním z nejsmrtelnějších. Organizace ASERF (Aesthetic Surgery Education and Research Foundation) ve své zprávě z července 2017 uvedla, že jedna až dvě z 6000 brazilských modelací hýždí vedou k úmrtí pacienta.

Důvod, proč je tak nebezpečný, je celkem jasný. V hýždích se nachází kapiláry, žíly a tepny, přičemž některé z nich jsou velké asi jako nápojové brčko. Jsou napojené na dolní dutou žílu, která odvádí odkysličenou krev z dolní poloviny těla do pravé síně srdeční. Chirurgové vstřikují tuk do hýždí pomocí kanyly nebo dlouhých kovových tyček. Někdy je pro ně ale obtížné odhadnout, kam přesně ho vpravují. Odehrály se případy, kdy tuk vpíchli do hýžďových svalů nebo těsně pod ně, odkud se může dostat přímo do srdce nebo plic, čímž zabrání průtoku krve a způsobí okamžitou smrt.

Reklama

Mezinárodní společnost pro estetickou plastickou chirurgii (ISAPS) a další asociace vedené znepokojením nad vysokou úmrtností vytvořily pracovní skupinu, která vypracovala bezpečnostní pokyny pro vpravování tuku do hýždí. Studie z roku 2020 ukázala, že o jejích doporučeních ví až 94 procent lékařů.

Lidé přesto při zákroku stále umírají. Zejména v nízkonákladových a velkoobjemových centrech, které se obvykle nacházejí v Las Vegas, Los Angeles a Miami, v péči neatestovaných lékařů nebo lidí, kteří dokonce ani nejsou chirurgové.

"Problém není jen v tom, že tito lékaři nejsou dostatečně vyškolení, ale operují jako nevyzpytatelní jednotlivci, takže neexistuje způsob, jak o nich sesbírat data nebo před nimi varovat," uvádí plastický chirurg Steven Teitelbaum z kalifornského města Santa Monica.

Průkopnická metoda je připisována brazilskému lékaři Ivu Pitanguyovi, který ji představil v 60. letech minulého století. Pomalu migrovala na sever, až nakonec získala popularitu ve Spojených státech kolem roku 2010 díky Jennifer Lopezové, Kim Kardashianové a Nicki Minaj, ženám obdivovaným pro jejich pozadí.

Od té doby se objem vpichovaného tuku jen zvyšuje. Nikdo jistě neví, jaké to bude mít dlouhodobé následky. "Co se stane s tukem, když do hýždí vpravíte velké množství mrtvého tuku? Není to nic jiného než mrtvý tuk," říká plastický chirurg Arthur Perry z New Yorku, který zákrok odmítá provádět.

Diana Dayyaniová se smrti neobávala. Věřila svému chirurgovi, který prý provedl zhruba 2000 modelací hýždí v průběhu sedmi let a má čekací listinu s dalšími zájemci na půldruhého roku. Více ji znepokojovalo, že operaci přežije se zpackaným pozadím. Má v plánu se stát advokátkou a obávala se, že s nadměrným pozadím by ji nikdo nebral vážně. "Nakonec chci stát před soudcem. Nechci mít šílenou postavu, chci jen vypadat, že hodně chodím do posilovny," dodává.

Operace trvala zhruba tři hodiny, po kterých se prý cítila, jako kdyby prolétla mixérem pro přípravu ovocných nápojů. Vyděsilo ji její pozadí, které se podobalo přefouknutému míči na plážový volejbal. Chirurg ženu ujistil, že se zmenší: v těle zůstane jen asi 70 procent tuku.

Po proceduře musela také týden chodit na lymfatické masáže, aby se odsála přebytečná tekutina. To bolelo. Několik týdnů po zákroku nemohla sedět nebo ležet na zádech. Aby mohla spát, vyřízla díru do zahradního lehátka, do které se vešlo její pozadí a zároveň v něm udržela nadzvednuté poprsí.

ČTK

Reklama

Komentáře

Věrka (Čt, 30. 9. 2021 - 16:09)
No jo, za blbost se platí. nechápu takové baby. Kdyby se to radši naučilo vařit, uklízet, žít rodinný život...Ale do chce kam, budiž mu přáno, má-li být pak spokojený a rozdávat dobrou náladu kolem.
Reklama