Reklama

Krásná tvář

Z biologického hlediska se krásou začal první vážně zabývat sir Francis Galton, Darwinův bratranec. Galton sbíral obrázky lidí, kteří spáchali vraždu, zabití nebo loupež. Zaměřil se na jejich zornice, odebíral jim otisky prstů a vytvářel fotomontáže překrýváním jejich tváří, aby získal univerzální zločineckou tvář.

Ve skutečnosti byla velmi přitažlivá. Podrobně zkoumal svého "typického kriminálníka" a tváře jednotlivých zločinců a zjistil, že "se neobjevily žádné zvláštní zločinecké rysy..., průměrný portrét mnoha osob nevykazuje žádné nepravidelnosti, které zohyzďují jednotlivé tváře". Galton už se dál tímto jevem nezabýval, možná proto, že hezcí kriminálníci nebyli tím, čeho chtěl svým postupem dosáhnout.

Metoda překrývání fotografií, kterou používal, však žila dál. Koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století se stala velmi populární mezi vysokoškolskými studenty, v rodinách i mezi skupinami kamarádů, kteří chtěli vyrobit obrázek, ve kterém by všechny osoby splývaly v jedinou. Při pohledu na obrázek jedna žena poznamenala: "Je okouzlující stát se někým, v kom splývají všichni vaši nejbližší přátelé." My se naopak snažíme tato překrytí rozlišit a oddělit jednotlivé tváře a osoby.

Vědci nyní dokáží za pomoci počítačů sloučit stovky obrazů, a laboratoře v Evropě, Spojených státech a Japonsku tuto metodu využívají při hledání průměrné krásy. Mnoho lidí, kteří se této práce účastní, souhlasí s Galtonem: průměrná tvář je mnohem atraktivnější než jednotlivé, individuální tváře. Sloučením dvou nebo čtyř tváří dochází k malým vylepšením a kombinací asi třiceti dvou tváří už vzniká velmi hezká tvář, mnohem přitažlivější, než byly původní, jednotlivé tváře. Jen velmi málo jedinců na světě je hezčích než tyto "kombinované" tváře.

Většina lidí si nevybaví slovo "průměr", když vidí krásnou tvář. Ale v tomto kontextu průměr znamená průměrná forma, nikoli průměrná krása. Ve světě krátkých a dlouhých úzkých a kulatých očí, oválných a kulatých tváří, plných a tenkých rtů si oko vytváří vlastní statistické hodnocení, přijímá jeho závěry, rozlišuje na základě čísel a hledá střední hodnotu. Krása jako průměr může odrážet naši vnímavost k optimálnímu přirozenému vzhledu.

Reklama

V přírodě často průměrné proporce znamenají dobré zdraví a hezký vzhled. Měření ptáků, kteří zahynuli v bouřích, přineslo zjištění, že většina z nich měla buď dlouhá, nebo příliš krátká křídla. Ti, kteří přežili, měli průměrné rozpětí, jež jim umožňovalo lepší start i kontrolu letu. Lidská miminka, která se narodila větší nebo menší než je průměrná porodní váha (to je asi 3,60 kg), mají menší šanci na přežití.

Přímá souvislost mezi průměrem a životaschopností je v přírodě tak zřejmá, že přivedla fyziologa Johana Koeslaga k víře, že upřednostňování průměru je základním kamenem pro párování zvířat. Říká tomu "koinofilie" od řeckého slova "koinos", což znamená obvyklý, a "philos", což znamená láska.

V roce 1979 antropolog Donald Symons vyslovil radikální myšlenku, že krása lidské tváře je vlastně v průměrnosti. Pokud průměr populace představuje optimální fyzický vzhled člověka, pak nám selekční tlaky daly mozky, které jsou schopny ho rozpoznat a počítat s ním. Symons tento mozkový mechanismus nazývá "zařízení rozpoznání průměrné tváře" a věří, že funguje stejně jako překrývání fotografií. Shromažduje obrazy tváří a překrývá je přes sebe do kompozice, ze které potom vychází standardy pro posuzování krásy. S tímto vnitřním obrazem pak srovnáváme každou novou tvář. Protože jsme se vyvíjeli v malých, izolovaných skupinách, vnitřní obraz krásy u jednotlivců v těchto skupinách byl zřejmě podobný. Dnes se tyto představy více rozcházejí, což vede i k rozdílnějším názorům na to, co je krásné.

Symons tuto myšlenku vyslovil na bázi evoluční biologie a hlavním principem podle něho je, že během mnoha časových period pracovaly evoluční tlaky proti extrémním odchylkám v populaci. Když tento stabilizační výběrový princip pracoval a lidé průměrných fyzických proporcí měli větší šance na přežití, bylo nutné udržovat dobrou fyzickou kondici, aby mohl být získán partner stejných kvalit.

Pokud je krása skutečně průměrností, pak nemůže být předem vtištěným ideálem v našich myslích. Mechanismus, který překrývá tváře a vytváří průměrný obraz, je vrozený a univerzální, ale samotný vytvořený obraz závisí na tom, jakými tvářemi jsme se během života setkali. To znamená, že v multikulturním světě může vnitřní obraz průměrné tváře začít odrážet univerzální tvář složenou z obrazů tváří všech světových ras.

Pro zajímavost - American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery zmapovala vývoj změn v plastické chirurgii v Americe od padesátých do devadesátých let. Zaznamenali postupné zužování očních víček od extrémně vysoko zdvižených v padesátých letech ke snižování sedmdesátých a devadesátých letech. V padesátých letech byl v módě zdvižený, úzký nosík s ostrou špičkou. V devadesátých letech už se nosily širší nosy s plnějším koncem. Tyto změny se jasně projevují i v měnících se stylech líčení. Přehnaně zdůrazněná oční víčka, jak je nosila Greta Garbo a další hvězdy ve třicátých letech, už dnes uvidíme jen vzácně. V módě již není ani bělostná pleť?. Vždy upřednostňované plné rty jsou ještě plnější. Všechny tyto vnější projevy jsou reakcí na změnu našeho vnitřního obrazu krásy způsobenou zakomponováním typických rysů Asiatů, Afričanů a Hispánců.

Zdroj: Nancy Etcoffová - Proč krása vládne světu, nakladatelství Columbus

Reklama

Komentáře

dobil (Po, 22. 10. 2007 - 21:10)
ja mam nejkrasnejsi tvar ze vsech
mike (St, 31. 10. 2007 - 20:10)
no a já mám nejkrásnější nehet na maličku...jo ze všech
ahahahaha (St, 12. 3. 2008 - 17:03)
já jsem pěkná hahaha
Krása nesmírná (St, 12. 3. 2008 - 19:03)
Nejkrásnější tvář je smějící se tvář a tu mám teď já!!Směju se těm,co si myslí,že jsou krásnější než já!!
Taťána Kuchařová (St, 12. 3. 2008 - 19:03)
Já jediná mohu říci, že jsem nejkrásnější na celém světě....:-)
Klára (Po, 17. 10. 2022 - 12:10)
krásná tvář je tvář milovaného/milované - láska dokáže tvář subjektivně i objektivně zkrášlit
Hans B.B. (Po, 17. 10. 2022 - 19:10)
Krásná tvář je hlavně přirozená. Ne skrytá za maskou z makeupu s kachními pysky vytvořenými botoxem. Bohužel tohle chápe poslední dobou málokdo.
Reklama