Jak se vyhnout alergické reakci na kosmetiku

Alergická reakce se může vyskytnou kdykoliv a téměř na cokoliv - jak na chemické látky, tak na bylinky. Lidé, kteří již nějakou formou alergie trpí, mají větší pravděpodobnost, že mohou zareagovat alergicky.

Abyste se při zkoušení nového krému, parfému, barvy na vlasy či jiného kosmetického přípravku vyhli něpříjemné reakci, která se může projevovat svěděním, zarudnutím, vyrážkou, v těžších případech i poruchami dýchání a ananafylaktickým šokem, udělejte si nejdříve test kožní snášenlivosti tzv. patch test.

Naneste produkt na předloktí a nechte ho tam nejlépe 24 hodin. Pokud neuvidíte žádnou reakci, je pro vás bezpečné produkt začít používat.

Pamatujte, že alergie nejsou výsadou pouze levných přípravků, jak si hodně lidí myslí, ale alergickou reakci mohou vyvolat i velmi drahé značkové kosmetiky.

Alergická reakce se v některých případech může objevit až po opakovaném setkávání s alergenem (třeba i po dlouhé době), takže neplatí, že pokud na nějaký přípravek nemáte alergii dnes, nemůžete ji mít za pět let.

Při výskytu alergické reakce, jsou jedny z nejčastějších léků používaných při alergiích antihistaminika, která blokují H1 receptory pro histamin. (Histamin se při alergické reakci uvoňuje z žírných buněk do okolních tkání, kde se váže na receptory H1 a zvyšuje propustnost cév, dráždí nervová zakončení, způsobuje pocit svěděním, kopřivku, začervenání, otok... )

Pro první pomoc lze využít i minerály či vitamíny, které máte doma.

Zinek, vápník, hořčík, mangan zpomalují uvolňování histaminu a snižují jeho hladinu v těle.

Při alergiích se doporučuje přijímat denně 3000 mg vitaminu C, rozděleného do několika dávek. Vitamin C podporuje funkci nadledvinek a tím potlačuje alergické projevy.

Vitamín E má protizánětlivé působení a přímá aplikace olejíčku z propíchlé kapsličky na kůži dokáže rychle pomoci ztlumit nepříjemné kožní projevy.

V případě rozsáhlé kožní reakce a jakýchkoliv celkových příznaků - pokles krevního tlaku, potíže s dechem a pod., je nutno okamžitě vyhledat lékařskou pomoc či zavolat záchranku.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama