Fakta o péči o pleť a zdraví

Nedávno provedený výzkum naznačuje, že ženy přijímají ročně přibližně 2,3 kg chemických látek jen z kosmetického režimu, který uplatňují. To je šokující údaj a také jeden z faktů, na jehož základě se ženy začaly více zajímat o to, co si vlastně nanášejí na pokožku.

Neměli bychom přemýšlet pouze o viditelných účincích určitého krému, ale také o tom, jak mohou jeho přísady působit na náš organismus. Nikotinové či hormonální náplasti jasně ukazují, že chemické látky, které si dáme na pokožku, mohou skončit v našem krevním oběhu.

V důsledku toho se v posledních dvou letech poptávka po produktech pro péči o pleť označených jako zelené, přírodní či organické zvýšila pětkrát. Ovšem s otazníky vznášejícími se nad některými tak zvanými organickými produkty pro péči o pleť, jak si můžeme být jistí, že nejsme jen obětí nabubřelé reklamy?

Zárukou toho, že přísady byly vyprodukovány udržitelným způsobem, bez použití pesticidů, herbicidů nebo fungicidů a s minimálním vlivem na životní prostředí, je symbol Ecocert.  Certifikace je důležitá, protože zákazníkům pomáhá vyvarovat se při výběru organických produktů pro péči o pleť nejasností.    

Vědci a ekologové již několik desetiletí studují znečištění vody, vzduchu a půdy. A nyní zaznamenáváme průmyslové chemikálie, které se hromadí v našich tělech. Vdechujeme je, polykáme je spolu s kontaminovanými potravinami a vodou anebo, v některých případech, je vstřebáváme pokožkou z hygienických a kosmetických produktů. Pojem "tělesná zátěž" se vztahuje na celkový objem těchto chemických látek, které jsou přítomné v lidském těle v daném časovém okamžiku.  

Těla téměř všech Američanů jsou kontaminována jednou látkou z krémů na opalování, která je dávána do souvislosti s alergiemi, hormonálními poruchami a poškozením buněk podle nové studie Centra pro kontrolu nemocí (CDC). Doprovodná studie lékařské fakulty Mt. Sinai School of Medicine zjistila, že tatáž chemická látka souvisela s nízkou porodní váhou holčiček, jejichž matky byly této látce vystaveny během těhotenství. Tato chemická látka, oxybenzon, se běžně používá v krémech na opalování, ale analýza štítků na produktech provedená Ekologickou pracovní skupinou (EWG) zjistila, že tato toxická chemická látka se rovněž vyskytovala v minimálně 567 dalších toaletních produktech zahrnujících např. jelení loje, rtěnky, hydratační krémy či vůně pro ženy

Váš přístup může změnit MÍRU, v jaké jste Vy sami vystaveni vlivům nejen látek narušujících endokrinní funkce, ale i jiným toxinům, které lidská civilizace vypouští do životního prostředí. Pomoci mohou především tyto kroky:  

  • nakupujte organické potraviny v co nejvyšší možné míře. Pokud je problémem jejich cena, zaměřte se na produkty, kde bude mít změna největší vliv, včetně mléka, pokud máte malé děti
  • pokud je to možné, konzumujte méně masných produktů, především tučná masa a máslo, protože i hospodářská zvířata přijímají toxické látky, a ty se hromadí v jejich tuku (a stejně tak i v tuku lidském) 
  • omezte nebo úplně vyřaďte z jídelníčku určité druhy ryb, včetně tuňáka velkookého, mečouna, žraloka, makrely královské, makairy, mořského okouna či jakýchkoli ryb chycených ve vodách, na něž bylo vydáno varování z důvodu přítomnosti rtuti.   
  • omezte používání kosmetiky a vůní a kupujte méně toxické značky
  • k péči o domácnost používejte přírodní čistící prostředky
  • nepoužívejte pesticidy v okolí svého domu, na domácích zvířatech ani na zahradě

Až budete činit výše uvedené kroky, mějte zároveň na paměti, že skutečná řešení problému tělesné zátěže stejně jako i jiných forem znečištění musí být řešení společenská, ne řešení individuální. Bez regulace ze strany státu bude ochrana před působením chemických látek prohranou bitvou. Nebudeme se na tomto místě zabývat problémy, které naše chemická nerovnováha způsobuje jiným živým tvorům, kteří s námi sdílejí tuto planetu ? není třeba připomínat, že zprávy z této oblasti jsou přímo děsivé, a to především s ohledem na ryby.    

Zdroj: Green Energy Organic -

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama