Kosmetika může způsobit oční infekci

Nesprávným používáním se v kosmetických přípravcích, původně zcela nezávadných, mohou rozšířit bakterie. Řasenka či oční stíny pak místo zkrášlení mohou způsobit infekci.

Údajně je známo několik vzácných případů, kdy ženy dočasně nebo i trvale osleply v důsledku závažné infekce způsobené kosmetikou. Odborníci proto radí ženám, aby si kosmetiku nepůjčovaly, a to ani od nejlepší kamarádky.


Bakterie, na něž si imunita jedné ženy zvykla, mohou být pro oči druhé ženy nebezpečné. Riziko infekce stoupá u testerů, což jsou vzorky, které si ženy mohou při výběru v obchodě samy vyzkoušet. Testerům by se zejména u kosmetiky aplikované kolem očí měly vyhnout.


Nepříliš časté, ale možné zranění hrozí, když se žena líčí v autě, ve vlaku, autobuse nebo tramvaji. Pokud dopravní prostředek nečekaně zabrzdí, riskuje poranění oka řasenkou či štětečkem, kterým si nanáší na víčka stíny. I drobné poranění oka může být nebezpečné, protože jím může vzniknout do těla infekce, varují odborníci.


Při nákupu kosmetiky doporučují zjistit si složení výrobku. Jen pečlivým prostudováním se člověk vyhne nežádoucím složkám, které mu mohou způsobit alergii. Může také porovnat složení různých výrobků. Platí, že látky, kterých je ve výrobku nejvíce, se nacházejí na seznamu jako první.


Výrobky běžně prodávané v obchodech nesmějí obsahovat látky, o kterých je známo, že mohou škodit lidskému zdraví. Občas se objeví u levné čínské kosmetiky. Dražší výrobky ale bývají z kvalitnějších surovin, je u nich tedy i menší riziko, že budou obsahovat alergeny nebo agresivní chemikálie.


Takzvaný kohl na zvýraznění očí je podle odborníků lépe nepoužívat, protože obsahuje antimonový prášek. Užíval se ve starém Egyptě a je k dostání v některých specializovaných prodejnách. Pokud už ho žena musí ve své výbavě mít, měla by ho uložit na bezpečném místě mimo dosah dětí. Objevily se totiž případy dětských otrav právě tímto tradičním líčidlem.
Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele jaaaaaa
  jaaaaaa (anonym)

  co se stane jesli se maluji kazdy den mejkapum a pudrem dik jaaaaaa

  Říj 19, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Čauky mám pro vás pro dlouhodobej ůčinek prodloužení řas jsem našla s koleginí perfektní přípravek neni pro kařdého je dost drahej ale funguje přesně tak jak popisujou puvodem je z Itálie zde je odkaz kde nás opravdu přesvědčily : http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/15-1-Derma-rollery-DNS-valecky/0/5/257-Titanovy-valecek-DNS-Roller-0-2

  Zář 19, 2012
 • Obrázek uživatele Jiklička
  Jiklička (anonym)

  Ahooj, malování každej den nevadí, ale musíš odličovat a vyživovat kůži, třeba baobabový olej je na to moc fajn. :) čau čau

  Črv 29, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama