Reklama

Kokosový olej působí proti zubnímu kazu

Kokosový olej by se mohl v budoucnu stát významnou přísadou zubních past. Vědci totiž zjistili, že dokáže ničit bakterie, které způsobují zubní kaz. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

 Irští experti při svém výzkumu odhalili, že kokosový olej po reakci s enzymy zastavuje růst streptokoků, které rozhodující měrou přispívají k tvorbě zubního kazu. Ten postihuje 60 až 90 procent dětí v průmyslových zemích. Kokosový olej napadá navíc i kvasinky, jež stojí za vznikem aft.

    Tým odborníků z technologického ústavu v irském městě Athlone se při svém výzkumu zaměřil na účinky kokosového, rostlinného a olivového oleje v jejich přírodním stavu a nechal je reagovat s enzymy v procesu, který se podobá procesu trávení v lidském těle začínajícímu již v dutině ústní. Poté oleje otestoval v přítomnosti streptokoků. Pouze kokosový olej byl schopen potlačit množení většiny kmenů těchto bakterií. 

    Vědci sdělili, že při štěpení kokosového oleje pomocí enzymů se olej mění v kyseliny, které aktivně a efektivně bakterie zneškodňují. Kokosový olej si poradil mimo jiné s bakterií streptococcus mutans, která žije v ústní dutině člověka, přichycuje se na zubech a vylučuje žíravou kyselinu.

    Damien Brady, který společně s Patricií Hughesovou výzkum vedl, prohlásil, že kokosový olej by se při výrobě zubních past mohl stát atraktivní alternativou pro chemické přísady, jako je kupříkladu fluor.

Reklama

    “Působí již při relativně nízkých koncentracích,“ řekl o kokosovém oleji Brady. “Navíc vzhledem k rostoucí odolnosti bakterií vůči působení antibiotik, je důležité, abychom obrátili pozornost k novým cestám, jak bojovat s mikrobiální infekcí,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Michal (So, 6. 10. 2012 - 10:10)
Proti zubnímu kazu a dalším problémům v ústní dutině (plak, záněty dásní, parodontóza, zkažený dech, bolestivost odhalených zubních krčků aj.) působí výborně zubní pasta z aloe a propolisu, o které se můžete dovědět více v lékařské poradně Harmonie (info.harmonie zavináč volny.cz). Zde si ji můžete také zakoupit nebo nechat zaslat.
Afta (So, 6. 10. 2012 - 14:10)
Kvasinky nemají žádnou souvislost se vznikem afta. Další blábol na doktorce.
Reklama