Kofein a vlasy

O kofeinu je prokázáno, že se ukládá ve vlasech. Pro absorbci kofeinu ve vlasech jsou důležité folikuly.

Avšak při studiu vlivu kofeinu na vláskové buňky vnitřního ucha se zjistilo, že foliku­ly degenerují a vlásky se zkracují. Podobná zjištění vedla některé badatele k tomu, že označují kofein za jeden ze čtyř hlavních za­bijáků vlasů a pro omezení padání vlasů nebo při snahách o sti­mulaci růstu vlasů radí vynechat pití kávy.

Na druhé straně vyvolala velkou pozornost studie týmu z uni­verzity v Jeně, která ukázala, že kofein stimuluje růst vlasových folikulů. Němečtí badatelé izolovali 600 vlasových folikulů z te­mena asi 20-30 mužů a pěstovali je v laboratoři. Zjistili, že při­dání kofeinu stimulovalo u 46 % folikulů jejich růst. Podle závěru této studie se kofein jeví jako potenciální stimulátor růstu vlasových folikulů a je možné ho doporučit pro jeho dlouhodobý te­rapeutický a profylaktický účinek. Jeho účinek je přičítán tomu, že kofein brání působení testosteronu. O tyto výsledky se opíra­jí některé kosmetické firmy, které velmi pohotově začaly nabízet vlasové šampony s kofeinem. Podle objevitelů by se v jedné dáv­ce při umytí vlasů mělo aplikovat na kůži tolik kofeinu, jaké od­povídá asi  60-80 šálkům kávy. Kofeinové šampony se doporučují užívat mužům, kteří jsou ještě mladí. Šampony s kofeinem získaly poměrně rychle velkou oblibu. Avšak jednak není jisté, kolik ko­feinu skutečně šampony obsahují, jednak nejsou dlouhodobě ověřené mož­né kastrační účinky u mladých mužů, kterým jsou doporučovány.

Z toho můžeme usuzovat, že kofeinu ve vlasech by mělo být právě tolik, kolik je ještě užitečné. Nedodržení terapeutické dáv­ky může mít účinky opačné nebo nežádoucí. To si však musí každý vyzkoušet na vlastní hlavě, pokud chce experimentovat. U kosmetických přípravků totiž nemají výrobci povinnost studo­vat a dokumentovat jejich dlouhodobé působení.

Zdroj: prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. - Doba jedová, nakladatelství Triton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Mirek Cerny
  Mirek Cerny (anonym)

  Ty sampony jsou urcite blbost, ten kofein tam nedava moc smysl, ten vidim spise jako stimulant, proste pri uceni apod, coz fakt funguje paradne, mimochodem pokud nekdot taky obcas pouzivate kofeinove tablety, pak doporucuji www.cisty-kofein.cz , drive jsem kupoval z lekarny a tady to je to same, jen to vychazi radove levneji, ale kazdy sveho stesti strujcem :-)

  Bře 31, 2012
 • Obrázek uživatele Jitulina82
  Jitulina82

  nevím co je na tom pravdy, ale já měla dřív vlasy přímo odporné, brr. Pak jsem dost přidala na kávě a fakt se zdály trochu lepší, i když to bylo pořád o ničem. Teď ale používám i vlasovou výživu, konkrétně Clinical Hair-Care a vlasy jsou pěkné, lesklé. I příteli se víc líbím :-)

  Bře 16, 2014
 • Obrázek uživatele lucia
  lucia (anonym)

  Poprvé jsem se o kofeinu na vlasy dozvěděla z této stránky http://padanivlasu.org/kofein-na-vlasy/ Zkusila jsem si dělat zábaly a vlasy byly pevnější a zejména lesklejší. A krásně mi vytonoval barvu vlasů :)

  Črv 25, 2017
 • Obrázek uživatele Andula
  Andula (anonym)

  všichni si ho chváli skrz růst vlasů, mně ale moc nepomohl a i přesto jsem si vlasy musela nechat prodloužit klipami z hotstyle hotstyle.cz/565-clip-pas-40cm-rovny-svetle-hneda , jinak bych dlouhé vlasy asi nikdy neměla

  Pro 29, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama