Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Kdy a proč vznikají poruchy pigmentace

Náhle se začnou objevovat hnědé skvrny. Nejčastěji na obličeji, rukách a dalších částech těla vystavovaných slunečnímu záření. Důvody vzniku těchto nepříjemných kosmetických změn kůže mohou být různé.

1) V těhotenství - vzniká tzv. chloasma - nepravidelná hnědavá pigmentace na čele, tváři a nose. Dále dochází k ztmavnutí pih, bradavek, rodidel, perianální oblasti a středové linie vedoucí od ohambí k pupku (linea nigra). Tyto změny jsou pravděpodobně způsobeny zvýšenou hladinou hormonu stimulujícího pigmentové buňky nebo zvýšenou hladinou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu.


2) Ve stáří vznikají pigmentace (stařecké skvrny) v důsledku oslabené funkce jater.


3) Při používání hormonálních antikoncepčních prostředků se často objevují tmavé skvrny na obličeji. Zřejmě jde opět o důsledek zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu obsaženého v tabletkách.


4) Určité riziko pigmentací je i po invazivních kosmetických zákrocích jako je například dermoabraze, biochemický peeling AHA kyselinami, elektrokoagulace rozšířených žilek a chloupků či odstraňování vrásek laserem.


5) Některé druhy kolínských vod obsahující éterické oleje mohou v kombinaci se slunečním zářením způsobit změny zbarvení kůže.


6) Objevování tmavých skvrn po těle může být projevem některých nitřních chorob.


7) Vady v pigmentaci kůže se objevují i jako následek častého opalování v soláriích.


8) U jakékoliv jizvy vystavené během hojení slunečnímu záření je nebezpečí ztmavnutí.


Mezi látky, které pomáhají předcházet a odstraňovat hyperpigmentace patří betakaroten a přípravky posilňující funkci jater. Prevencí je i používání kvalitních opalovacích přípravků s vysokým ochranným filtrem. V těhotenství, po invazivních kosmetických zákrocích či při užívání antikoncepčních hormonálních prostředků je ochrana před slunečním zářením velmi důležitá.


Autor: mk

Komentáře (14)

  • Obrázek uživatele Lucy
    Lucy (anonym)

    pigmentových skvrn se ale prý zbavit nedá, tak nevím

    Čer 10, 2007
  • Obrázek uživatele Iva
    Iva (anonym)

    Pigmentové skvrny na čele se mi poprvé objevily před 5lety po dovolené v CHorvatsku.Nespálila jsem se,nevím,proč se tam udělaly.Na každé straně čela mám flek vel.nepravidelné pětikoruny.Už jsem zkoušela kde co,ale každé léto to je stejné.Jakmile se trochu opálím,jsou okamžitě vidět-jsou o dost tmavší.V zimě ne,protože přeci jenom nesvítí tolik sluníčka.

    Čer 11, 2007
  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    Aantikoncepce + sluníčko u moře udělalo své, fleky mám na líčkách, nejsou drastické, ale jsou, zakryji makeupem. Byla jsem i na laseru několikrát, bohužel nepomohlo. I když jsem se chránila opalovacím přípravkem přesto se vytvořily. Tak jak píše Iva v létě o něco tmavší v zimě světlejší. Všímám si toho a vidím, že tím trpí velké procento žen.

    Čer 11, 2007
  • Obrázek uživatele katka
    katka (anonym)

    beru antikoncepci několik let, mezitím jsem byla u moře už párkrát, hodně jsem se tam opalovala a v pořádku. myslíte, že mi už tedy nehrozí pigmentové skvrny způsobené HAK?

    Čer 11, 2007
  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    těžko říct, mě se taky flíčky nevytvořily hned, ale až po asi 8 letech. Ale byla to HAK.

    Čer 12, 2007
  • Obrázek uživatele Petra
    Petra (anonym)

    HAK užívám 10 let a tento rok se mi z ničeho nic vytvořila pigmentace nad horním rtem (vypadá to jako knír). Budu zkoušet nějaké bělící krémy, ale nevím jestli to pomůže?

    Čer 12, 2007
  • Obrázek uživatele Iva
    Iva (anonym)

    Bělící krémy jsem taky zkoušela a nepomohli mi.Já jsem žádnou HA nebrala,také zakrývám make-upem.Skvrny mažu faktorem 40,ale není to nic platné.

    Čer 13, 2007
  • Obrázek uživatele Lenka
    Lenka (anonym)

    Ahojky, chtěla jsem se zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti s pigmentací na horním rtu. Beru už 6 let antikoncepci a prý to může být z toho. Nevím, jak se toho mám zbavit. Díky

    Črv 02, 2007
  • Obrázek uživatele Renata
    Renata (anonym)

    Letos se mi na dovolene v Chorvatsku objevila hyperpigmentace na tvářích, přitom jsem se téměř neopalovala a ani nepřijela opálená, HAK neberu. Lékařka mi doporučila krém UNITONE, používám jej necelý týden. Máte s ním někdo nějaké zkušenosti?

    Črv 29, 2007
  • Obrázek uživatele Marcela
    Marcela (anonym)

    Možná Vám pomohou rady holek stejně "postižených" na webových stránkách www.omlazeni.cz - pigmentové skvrny. Mi po několika letech zkoušení pomáhá: ráno si obličej natírám Daylong Extreme 50+ (i když nesvítí slunce, i když prší...) a na noc bělím krémem Porcelana, který bohužel v ČR se neprodává (obsahuje 2% hydroquione), je dostupný v USA.

    Srp 10, 2007
  • Obrázek uživatele Alice
    Alice (anonym)

    Ahoj holky, pigmentové skvrny se vyléčit nedají. Organizmus si to pamatuje. I když přestaneme brát antikoncepci (která může být příčinou), nic už nezachráníme. A ani drahýma a dlouhodobýma zákrokama se jich nezbavíme na pořád. Při prvním nechráněném kontaktu se sluníčkem je máme zpátky. Jediná rada je odstranit je opravdu zázračným krémem Pigmanorm, který je k dostání v lékárnách v Rakousku a Německu (často jen na objednání) a potom je zapotřebí minimálně v letních měsících a na horách používat ochranný krém 50+ (např. Bioderma) a přes zimu mít aspon· neustále make-up (nejlépe od Shiseida -nemastný komp.pudr nebo make-up s faktorem 40) anebo opět ochranný krém 50+(např. Bioderma). Čauky a hodně štěstí.

    Srp 21, 2007
  • Obrázek uživatele Radka
    Radka (anonym)

    Ahojky, od minuleho leta se mi take tvori pigmentova skvrna nad hornim rtem, pokud s tim mate nekdo zkusenosti, poradite mi ochranne kremy, ktere funguji, popripade zda pomahaji belici kremy a ktere. dekuji moc, leto se blizi a tak je treba se vyzbrojit.

    Dub 10, 2008
  • Obrázek uživatele dona
    dona (anonym)

    Mě pomohl na pihy frakční laser CO2, jinak když jsem se mazala různýma depigm.krémama,tak mi vůbec nezabrali,jenom ten laser.

    Lis 02, 2008
  • Obrázek uživatele Ella
    Ella (anonym)

    Ahojky, chtěla jsem se...Taky trpím hyperpigmentací na horním rtu, a pořád nevím, co s tím...

    Srp 17, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama