Reklama

Jak zabránit vzniku vrásek a stárnutí tkání

Volné radikály, nestabilní molekuly vznikající v našem těle, hrají neslavnou roli při tvorbě takzvaného příčného síťování odborně nazývaného crosslinkage. Je to chybné příčné propojování bílkovinných řetězců, k němuž může docházet ve vazivových tkáních, ale také i ve všech starších buněčných seskupeních. Jejich narušování orgánových funkcí vidíme nejlépe na ztrátě elasticity vazivové tkáně.

Snadno to poznáme, vezmeme-li mezi dva prsty lalůček kůže na ruce, zvedneme ho a pak volně pustíme. Jestliže se kůže ihned vyrovná a je okamžitě hladká, pak je kožní tkáň ještě elastická, není příčným síťováním poškozená a zestárlá. Vrásky v očních koutcích a na čele jsou dalšími viditelnými znaky příčného síťování vazivové tkáně.

Vazivová tkáň se skládá z obrovských, částečně spirálových, a částečně rovnoběžně uspořádaných řetězců, které zajišťují tažnost, prodloužitelnost, ohebnost, pružnost a pevnost vazivové tkáně, podobnou jaké u spirálových per a drátěných strun, které zajišťují současně pružnost i pevnost postelových matrací nebo sportovních trampolín. Pohybová schopnost bílkovinných řetězců závisí na způsobu, jakým jsou navzájem svázány, aniž by si přitom překážely. Vzpomeňme na struny harfy: Jsou pevně napnuty, a přece se mohou jednotlivě pružně pohybovat a vracet se v nezměněném napětí do původní polohy. Svážeme-li však dvě sousedící struny dohromady, možnost volného pohybu cíleně pomine s dalekosáhlou ztrátou původní elasticity.

Čím více chyb se organismus ve stáří začne dopouštět, tím více vzniká příčných vazeb. A čím méně je organismus následkem nedostatečné aktivity svých enzymů schopen toto síťování rozrušovat, tím ztuhlejší a nepoddajnější jsou nejen naše vazivové tkáně, ale i poškození šlach, svalů, nervových vláken a cévních stěn.

Před škodlivým působením uvedených volných radikálů se můžeme se do určité míry chránit. Především tím, že se budeme pokud možno vyhýbat všemu, co vede k jejich tvorbě. K vlivům, které podporují tvorbu volných radikálů a příčných vazeb, patří nadměrně intenzívní a nechráněné sluneční záření, určité části ultrafialového záření a záření radioaktivní, nikotin, nasycené, přehřáté nebo přímému grilovacímu ohni vystavené tuky, průmyslové a příměstské odpadní plyny a řada dalších škodlivin, které dýcháme, pijeme a jíme.

Reklama

Mnohem moudřejší je požívání čerstvé a jeduprosté zeleniny a ovoce, několika mrkví denně, trochy paprikových lusků a jablek atd. Tuky bychom měli požívat jen ve formě nenasycených rostlinných olejů nebo oleje rybího.

Ničivé působení volných radikálů můžeme tlumit také takzvanými lapači radikálů, jimiž jsou vitamín E a C nebo ve stopových množstvích účinný selen , a dále enzym superoxid dismutáza (SOD) včetně dalších hydrolytických enzymů. Proteolytické enzymy obsažené v nejčastěji používaných enzymových směsích jsou schopny nejen rozpouštět, ale i čelit vzniku síťovitého provazování bílkovinných řetězců. Jsou-li ve vyšším věku užívány po delší dobu, přispívají k větší pružnosti tkání a tím k jejich lepší funkci.

Zdroj: Tajemství dvou partnerů - Jana Heffernanová

Reklama

Komentáře

avi (Ne, 18. 11. 2001 - 22:11)
Zabránit vzniku vrásek se dá nejenom zvenčí, ale i zevnitř, a to pohlcením tzv. volných radikálů. Napomáhají k tomu účinné antioxidanty, které se nacházejí nejenom v potravinách, ale i v různých potravinových doplňcích. Poradíme v kterých, je jich spousta. Také pleť popelavá od kouře se dá zlepšit detoxikací nikotinu z organismu a používáním doplňků pro kuřáky, kteří nejsou schopni se s tímto strašným zlozvykem rozloučit.
Líba (Út, 21. 2. 2006 - 22:02)
Dobrý den,je mi 28let a omylem jsem si koupila krém na vrásky,který je od 40let.Můžete mi poradit,proč je to ohraničeno věkem?Děkuji Líba
Petráňová (Ne, 14. 5. 2006 - 15:05)
V knize Tajemství dvou partnerů od Jany Heffernanové nelze očekávat žádný text, který by bylo možno považovat za zdroj uvedených informací.
Jiřina (Pá, 8. 5. 2009 - 00:05)
Chtěla jsem si pomoci detoxikací a koupila jsem si, dnes už vím, že předražený, výrobek COLONIX.Pozdě bycha honit!Byla to blbost.Užívala jsem za tisíce namleté seno, vydávané za c izokrajné bylinky.Kéž bych tžy peníze utratila raději za zeleninu a ovoce!.Lidičky, varuji vás před tímto přípravkem, bezceným, nepůsobícím....(jsou to prostě podvodníci,nějací Slováci....)
Kudrlinka (Út, 29. 7. 2014 - 19:07)
Detoxikace je suer :) voda s citrónem, heřmánkový čaj, velmi dobrý i chutný je zavařený aloe vera :) dá se sehnat u vietnamců v olomouci a to je tak krásně sladké že to chutná i dětem :) a co se týče péče o pleť zvenší, používam baobabový olej a jsem spokojená :)
Kiwi (Po, 27. 10. 2014 - 12:10)
Ahoj holky. Zkoušela jsem ledasco, ale většina přípravků je fakt jen na namaštění peněženky výrobků případně drahou reklamu pro značku. Dcera mi k narozeninám darovala baobabový olej od maxivitalisu. Myslela jsem, že ho ani nebudu používat, protože vím, jak to dopadá se vším, ale musím říct, že mě mile překvapil. Doteď si ho kupuju sama. Stačí minimální množství fakt jen kapička jak kulička hrachu a pleť nádherně rozjasní a oživí. Vypadá na pohled krásně a cítím se mnohem líp i já osobně.
nefunguje (Po, 27. 10. 2014 - 13:10)
Ahoj holky. Zkoušela jsem...Pitomé dealerky, strčte si ten olej do prdele.
ne, chyba, zkus (Po, 27. 10. 2014 - 14:10)
Baobab je hydratace,ale na...si typnout ještě jednou, co je to baobab
ne, chyba, zkus (Po, 27. 10. 2014 - 14:10)
ať si pod tím...máš pravdu, žádný olejíčk prostě nevyhladí vrásky. V první řadě, co a kdy považuješ za vrásky. Pokud je ti třicet, bude ti stačit dětský olejíček nebo (při mastné pleti) heřmánkový krem. Pokud je ti šedesát a více pomůže skalpel. No a mezi tím je věk, kdy je třeba o pleť pečovat dle jejího typu a třeba tvé peněženky

Žádné baobaby nejsou zázračné
ne, chyba, zkus (Po, 27. 10. 2014 - 16:10)
Je mě teda víc jak 30,ale...nebylo to myšleno ve zlém a už vůbec n proti tobě. Jen jsme asi vichni unaveni delerskými radami, které jsou nám vnucovány. Prostě jsi to odnesl za ně, promiň
Michaela (Út, 28. 10. 2014 - 15:10)
kupuju si kosmetické ošetření na tosevyplati.cz
Markule (Ne, 9. 8. 2015 - 13:08)
Ahoj, na vrasky mi dobre pomaha krem od Bioapta, minuly rok jsem ho jeste videla pouze v zahranici a ted je k dostani uz aj tady, jako celkove i ta znacka..:-)
cupakabra (Út, 11. 8. 2015 - 22:08)
prirodni hodiny nezastavis byt by to bylo krasne ale mozna nudne
aj aj (Út, 11. 8. 2015 - 22:08)
můj táta přes 80 absolutně bez vrásek, máma jakbysmet takže jak asi vypadám já v šedesáti? No samozřejmě bez vrásek. Když je to tam zakódováno geneticky nebo není tak ti nepomůže žádná kosmetika ani krémy za tisíce. Jsou baby co chtějí vypadat jako mladice, nehledě na to, že se i tak trapně chovají a samozřejmě, že jsou směšné pro své okolí, ale nikdo jim to do očí neřekne. Chovají se trapně všude doma i jinde, opravdu jako hovada. Jejich děti se za ně stydí takže doma s nimi nejsou. No a posuďte, který muž by takovou rašpli co se snaží i za větší obnost nějak vypadat, chtěl. Tak si z ní udělat prču, pěkně jí ho tam šoupnout, ať se bába snaží, třeba ho už tam dlouho neměla. A nenechte se oblafnout obrázky z různých periodik. Když takovou rádoby celebritu potkáte na ulici nenalíčenou tak ji ani nepoznáte. Ano přídní hodiny nezastavíš a pro každého představuje minuta 60 vteřin ať je to dvacítka nebo padesátka a výš.
Týna
cupakabra (St, 12. 8. 2015 - 01:08)
můj táta přes 80...konecne nekdo rozumny
- (St, 12. 8. 2015 - 07:08)
můj táta přes 80...Každej je starej tak, na kolik se cítí. Znám mladý- starý, ale i starý- mladý.
Markule (So, 22. 8. 2015 - 18:08)
To mate pravdu, vse je hlavne o zivotnim stylu, kdyz to ale nejde musi se necim pomoci
Pokud (So, 22. 8. 2015 - 18:08)
je člověk spokojený,pak vypadá určitě i mladší.Trápení zanechá stopy.Měla jsem kámošku,měla špatné manželství,3 děti a dnes je rozvedená,našla si hodného partnera a když jí vidím na fotkách,tak vypadá líp,než dřív.Ta spokojenost je znát.
Markule (Út, 25. 8. 2015 - 11:08)
To mas urcite pravdu! :-) Ja si proto rikam, ziju jen jednou, s nicim se nebudu nervovat, zato mi to nestoji a nikdy stat nebude a dopreju si vse co chci! Takze od obleceni az po kvalitni kosmetiku..:-) A taky ta pece je na me znat..:-)
Dermatolog (Út, 25. 8. 2015 - 14:08)
Pravděpodobně se jich brzo budeme bát i za zamčenými bezpečnostními dveřmi doma. :-(
Dermatolog (Út, 25. 8. 2015 - 14:08)
Pravděpodobně se jich brzo budeme bát i za zamčenými bezpečnostními dveřmi doma. :-(
Dermatolog (Út, 25. 8. 2015 - 14:08)
Pravděpodobně se jich brzo...I´m Sorry.

Nezestárnout, zemřít mladý/á.
Forever young.
olina (Čt, 10. 9. 2015 - 16:09)
Zatim tomu predchazim dobrymi opalovacicmi kremy, mazet a mazet a vrasky se jen tak neukazou...:-)
jedině (Čt, 10. 9. 2015 - 16:09)
kombinací elixíru krásy a nápoje mládí ;-(
Lituji vás sta… (Čt, 10. 9. 2015 - 17:09)
Podléhat kultu věčného mládí je dost nebezpečné. To si pak budete muset "vhodit mášli ".
Kaliopka (So, 19. 12. 2015 - 18:12)
Taky se hlavně mažu krémem, když jdu na slunce, i v zimě. nepotřebuji být opálená za každou cenu. :-) a hlavně hodně antioxidantů, sice nejím úplně zdravě, ale ty vitamíny a tak si hlídám. jen uvažuju o nějakém doplňku stravy. Nemáte některý zkušenosti s nějakým? krémů už mám dost totiž a chtěla bych změnu.
Míla (So, 19. 12. 2015 - 19:12)
Taky se hlavně mažu...Když si hlídáš vitamíny, proč se ptáš na doplněk stravy? Jestli tady chceš vyblít nějakou reklamu, tak to snad můžeš i bez toho "úvodu".
kaliopka (Ne, 20. 12. 2015 - 20:12)
Když si hlídáš vitamíny,... Třeba proto že hlídat si pestrou stravu je těžké, hlavně v zimě? A hledám taky radu, ne blití reklam. :-)
j.j. (Ne, 20. 12. 2015 - 21:12)
Někdo se natíral vodou s citronovou kůrou a prý to pomáhá na vrásky tak to zkuste a napište.
kaliopka (Út, 22. 12. 2015 - 23:12)
To jsem taky už někde slyšela, ale myslím, že to spíš na zesvětlení kůře. Jinak i pití citrónové vody denně je dobré.
Kajolka (St, 14. 12. 2016 - 18:12)
Nekouřit. Cigarety a nevhodná strava urychlují vznik vrásek
Mania (Po, 31. 10. 2022 - 17:10)
na toto je super veganská kosmetika z elabela
Návštěvník (Po, 31. 10. 2022 - 17:10)
vypadni dýlerko.
antiageing (Po, 27. 10. 2014 - 14:10)
Baobab je hydratace,ale na vrázky skutečně nemůže fungovat
antiageing (Po, 27. 10. 2014 - 14:10)
si typnout ještě jednou, co...ať si pod tím představíš,nebo dohladáš cokoliv,samostatně na vrásky prostě olej nefunguje,teoreticky možná na pár minut,ale dlouhodobě určitě ne.Proto jsem napsal,že je to hlavně hydratace (částečná výživa v místech aplikace)
antiageing (Po, 27. 10. 2014 - 16:10)
Je mě teda víc jak 30,ale to není podstatné.Myslím si že není třeba poučení o tom co jsou to vrásky a jak na obličeji vypadají,to si myslím,že všichni dobře víme.Jen vím že to jde i bez tebou zmíněného skalpelu.Ale souhlasím s tebou,že je to o peněžence.
antiageing (Po, 27. 10. 2014 - 22:10)
nebylo to myšleno ve zlém a...Jsem v pohodě,neberu si to osobně.Jen se nestačím divit jak se tu objevují opravdu "zaručené a levné funkční přípravky" Je dobré sice diskutovat,ale taky se nechytit na špek,ale informovat se o tom co kdo doporučuje nejlíp přímo u něj posbírat názory a fakta a pak se rozhodnout pro to co vyznívá nejlíp a na nějakém reálném základě,nebo důkazu.
Reklama