Reklama

Jak se nepřipravit o léto zalité sluncem a přitom ochránit svou kůži?

Zdrojem ultrafialového záření je slunce, lidský zrak jej však není schopen zachytit. To, že ho nevidíme, ale neznamená, že tu není. Naopak UV záření dokáže způsobit pěkné patálie. Existují tři typy ultrafialového záření: UVA, UVB a UVC. Při opalování se potřebujeme chránit hlavně před UVA a UVB, před UVC nás zatím dokáže ochránit ozónová vrstva.

Písmenko A (ageing, allergy) v názvu UVA záření indikuje jeho schopnost se nám dostat hluboko „pod kůži“ a ovlivnit proces stárnutí, nebo vyvolat sluneční alergie. Ze tří výše zmíněných je nejméně nebezpečný a tvoří až 95 % všech paprsků dopadajících na povrch Země. Zbylých 5 % tvoří UVB, kde B (burns, bronz) reprezentuje fakt, že právě toto záření stojí za opálením, v horším případě za spálením naší pokožky. A v krajních mezích může způsobovat i rakovinu kůže.

Jak se chránit a nepřipravit se o léto zalité sluncem?
PharmDr Veronika Orendášová z jíčínské BENU lékárny vysvětluje: „Vyhýbat se slunci není tím správním řešením, protože byste se připravili o blahodárné účinky, které pobyt na slunci nabízí. Zlepšuje hojivost poranění, zvyšuje odolnost kůže, dodává nám vitamín D, a hlavně je výborným bojovníkem proti depresi. Ovšem nic se nemá přehánět a i na slunění je potřeba se vydat s rozumem. Nejlepší ochranou jsou opalovací krémy s vhodným SPF faktorem. Odborníci doporučují se namazat krémem 15 - 30 minut před tím, než se slunci vystavíte. Pečlivě ale dbejte na místa, která často zůstávají nechráněna.“

A jakých je top sedm míst, na která zapomínáme?
ušní lalůčky
krk
podkolenní jamky
nárty
okolí očí
u mužů pleš
u žen dekolt

Zaměřeno na SPF faktor
SPF (Sun protecting factor) je anglická zkratka, která znamená slunečný ochranný faktor. Zjednodušeně se dá vysvětlit jako násobek doby, po kterou můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili za normálních podmínek, kdy nejsme namazaní. Faktory jsou testovány v běžných podmínkách, proto pokud se budete nacházet vysoko v horách nebo u vody, je nutné průběžně ochranu obnovovat.  Čím světlejší pleť máte, tím vyšší faktor si pořiďte. Mnohdy najdete na opalovacím krému i údaj UVA PF, ten vyjadřuje míru ochrany před UVA zářením. SPF je sice nezanedbatelný prvek v opalovacím krému, jenže důležitou součástí slunění je i to, jak často se mažete.

Reklama

Nepříjemným spáleninám se můžete vyvarovat pomocí následujících rad PharmDr. Veroniky Orendášové z jičínské BENU Lékárny:
Opakovaná aplikace přípravku: pravidelné mazání opalovacím krémem v intervalu 2 až 3 hodin.
Pocení a otírání ručníkem: pamatujte, že i pocení snižuje účinnost opalovacího krému, stejně jako např. otírání ručníkem a také koupání.
Optimální množství: aplikace zbytečného množství krému nemusí být vždy efektivní. Daleko účinnější je pravidelně obnovovat jeho vrstvu. Na obličej by měla postačit polovina čajové lžičky, pro celé tělo pak zhruba dvě polévkové lžíce.
Aktivace ochranných filtrů: opalovacím krémem se namažte ještě před východem z domu, kdy jste ještě chráněni. Než opalovací krém začne působit, pár minut to trvá.
Dejte si siestu: mějte na mysli, že přímé sluneční záření mezi 11. a 15. hodinou je nebezpečné a může vaší pokožce spíše uškodit.
Úplně světlé typy by měly vždy sáhnout po čísle 50.
Na slunci to nekončí
Pokožka, která byla delší dobu vystavena pobytu na slunci, potřebuje následně zvýšenou péči. Krémy po opalování by měly pokožce doplnit chybějící vlhkost a pružnost. Pokud jste se přece jen spálili, využijte chladivých gelů, které zmírní následky popálení a kůži i vám uleví.

Extra tipy:
Nezapomeňte chránit svá ústa balzámem na rty s ochrannou před UV zářením.
I pokožka hlavy se snadno spálí, noste proto přikrývku hlavy.
Okolo očí je velmi tenká vrstva kůže, nezapomeňte ji namazat vysokým faktorem, popřípadě si oči chránit slunečními brýlemi.
Dětem můžete pořídit speciální oděvy s UV ochranným faktorem (UPF).

Reklama

Komentáře

v (Út, 17. 7. 2018 - 02:07)
Jak může opalovací krém způsobit rakovinu kůže a ne slunce
https://www.vylectese.cz/muze-opalovaci-krem-zpusobit-rakovinu-kuze-ne-slunce/
http://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/zdravy-zivot/latky-v-opalovacich-kremech-zpusobuji-rakovinu-636.html
lenkalenkalenka (Čt, 19. 7. 2018 - 08:07)
Já mám citlivou kůži se sklonem k ekzémům a používám opalovací krém protopan sun protect,najdete na protopan.cz
romana.nova (St, 25. 7. 2018 - 11:07)
Našla jsem super článek o opalování , mrkněte se na něj :) ve spojení s tímhle Vám dají veškere info, které potřebujete http://www.esmina.cz/vse-musite-vedet-opalovani/
Reklama