Jak sdělovací prostředky ovlivňují vaše sebepojetí

Nechat se ovlivnit časopisy a televizí je poměrně snadné. Vezmete například do ruky časopis a z obálky se na vás usmívá dokonalá fotomodelka Dana - velké modré oči, perfektní pleť, oblé rty a svůdný pohled. A vás napadne: Takhle bych měla vypadat. Jenže já mám nos nahoru a křivé zuby - vypadám hrozně.

Nebo uvidíte reklamu na opalovací krém. Leoš - svaly jako kulturista, do bronzova opálený - brázdí na sudu s přehledem vlny a ze břehu se na něj culí houf obdivovatelek. A co si řeknete? "Nemám ani zdaleka takové svaly, sport mi vůbec nejde - nemůžu nikdy s nikým chodit."

Musíte si ale uvědomit, že se díváte na něco, co neexistuje. Redaktoři časopisů chtějí mít všechno dokonalé. Dokonalost ale neexistuje. A tak si ji vytvářejí pomocí počítačů. Daně vybělí zarudlé očí, vymažou pupínek na bradě, vlasům přidají dvojitý lesk - a trochu jim na obrazovce změní odstín.

Na tom samém počítači Leošovi zvýrazní svaly a doplní pozadí s mořem a příbojem. Leoš má totiž ve skutečnosti z vody hrůzu a na sudu stál jen ve studiu. Fotky v časopisech nejsou skutečné. Ale vy ano. A nejdůležitější je, abyste se měli rádi takoví, jací doopravdy jste.

Zdroj: Jak nebýt outsiderem - Rosie Rushtonová, Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele libor
  libor (anonym)

  To je fakt,že lidé z reklam jsou upravení na pc.Boužel ale dost žen(dívek)je z toho zblblých a hledají si podobné manekýny.ať chcete nebo ne ty imaginární fotky v časopisech nás ovlivňují.Já se pro jistotu snažím takovým tiskovinám vyhýbat.modelky jsou kostěnné vyschlé figuríny..Ahoj

  Říj 25, 2005
 • Obrázek uživatele Sára
  Sára (anonym)

  a co ty živé ženy? Které jsou opravdu krásné a dokonalé na pohled? Ty přeci upraveny nejsou...hmm?

  Bře 27, 2007
 • Obrázek uživatele Mysak
  Mysak (anonym)

  Sáro, každý má své problémy, i ty nejkrásnější modelky z Marsu. Když si člověk najde cestu jak si vybudovat pevnou sebedůvěru, pak na vzhledu při cestě za vaším úspěchem přeci nezáleží. Čím menší má člověk potřeby, tím je spokojenější...

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele L
  L (anonym)

  Potřebuji poradit. Mám extrémně nízké sebevědomí. Občas mi dělá problém se na sebe podívat do zrcadla, jsem enormě unavená a nemám ráda své tělo ani obličej. Když někde vidím hezkou holku, tak si příjdu strašně ubohá a ošklivá. Nemám peníze na plastické chirurgy, vizážisty ani na drahé kadeřnické salóny. Poraďte mi, co mám dělat. Chci si připadat jako člověk, ne jako ztrápená, vyhořelá troska. Napište prosím na můj e-mail libuse.polakova"atlas.cz. Potřebuji asi psychologickou pomoc.

  Črv 19, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama