Reklama

Děti do půl roku by neměly cestovat letadlem

Odborníci nedoporučují cestovat letadlem s dětmi mladšími než půl roku. Podle vedoucího Centra cestovní medicíny v Ostravě Rastislava Maďara a infektologa ze Slezské nemocnice v Opavě Ivo Hiemera je může ohrozit velká koncentrace lidí či střídání teplot.

Pro děti od šesti měsíců do dvou let jsou už vhodné kratší lety po Evropě či do Turecka, děti by ale měly být očkované. Se staršími dětmi není problém vyrazit i do exotičtějších zemí, dodávají.

“Destinace v exotické cizině je vhodné vybírat tak, aby nebylo malé dítě vystavené riziku nákazy malárií, horečky dengue, horečky chikungunya, žluté nemoci a dalším exotickým infekcím. Je vhodné volit země a oblasti, kde je úroveň zdravotnictví alespoň přibližně porovnatelná s Českou republikou,“ řekl Maďar. Pro srovnání úrovně zdravotní péče může podle něj sloužit statistika úmrtnosti dětí do jednoho roku věku.

Mezi nejčastější zdravotní komplikace, které si děti z dovolených vozí, patří akutní průjmy, kožní problémy a horečnatá onemocnění. “I velice oblíbené destinace jako například Turecko, Egypt nebo Tunisko mohou být rizikové. Egypt je pořád Afrika, takže je třeba se tak chovat. Kromě průjmových onemocnění je rizikem i nákaza žloutenkou typu A,“ řekl Heimer.

Nejvyšší rizika nákazy jsou podle Maďara ve střední, západní a východní Africe, dále v Jižní Americe a jižní a jihovýchodní Asii. Obecně rizikovější jsou poznávací než pobytové zájezdy.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

RE (Út, 18. 7. 2017 - 19:07)
KEREJ DEBIL MAŽE PŘÍSPĚVKY? NEVOLTE BĚLOHRÁDKA A JEHO BANDU JAKO ŠMEJDA HERMANA SPOLČIL SE S NĚMCI DALŠÍ ŠMEJD BABIŠ. JSOU TO VŠICHNI VLASTIZRÁDCI!!!!!!
Reklama