Reklama

Jak si užít dovolenou u moře s miminkem

Říká se, že pobyt u moře je zdraví velmi prospěšný. A je to určitě pravda. Je však nutno respektovat jistá pravidla. Poradíme vám, jak si užít i s miminkem dovolenou u moře v co největší pohodě.

„Každý z nás chce svému potomkovi dopřát to nejlepší. Ale - ruku na srdce - pokud nemáte možnost pobývat u moře déle než deset dnů a vydat se k němu letecky, půlročnímu miminku to nic nepřinese. Jestli patříte mezi ty, kdo bez moře nemohou žít, řiďte se pravidlem spokojená máma, spokojené dítě. Klidně cestujte, s respektováním jistých pravidel i s dítětem. Období kojení či krmení náhradním mlékem bude právě na stravování jednodušší,“ říká čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a přidává několik dalších praktických rad.

1. Doprovod oceníte
Ideální je, když s vámi jede i manžel či kamarádka s dítětem, maminka, tchyně nebo babička. Zkrátka a dobře, čím víc dospělých, kteří se s láskou budou starat o vaše miminko, tím je šance na krásnou dovolenou větší. Může se stát, že přes den se u něj budete nejprve střídat na pokoji, než najdete ideální místo se stínem, aby se nepřehřálo. S dalším dospělým máte ale možnost jít si zaplavat, chvíli si číst nebo si zajít na (ne)alkoholický drink.

2. Dejte přednost pobytovce před poznávačkou
S malým dítětem využijte u moře raději pobytové zájezdy. Dovolené zaměřené na cestování po krásách daného kraje, jsou s miminkem zpravidla více než náročné a ve většině případů si je prostě neužijete.

3. Klokanku, či šátek mějte po ruce
„Většina leteckých společností umožňuje dojet s dítětem v kočárku až úplně před vstup k letadlu. Buďte ale připravená, že po přistání se k němu okamžitě nedostanete. Většinou se kočárky vydávají ve specializovaném oddělení, mimo sektor, kde vyjíždějí kufry.  V tu chvíli budete ráda za klokanku či za šátek, do kterého můžete dítě umístit,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Reklama

4. Kojení proti bolení oušek
Malá miminka většinou nemají problém se vzletem a přistáním. Prevencí může být kojení v době startu a přistávání (nebo zkrátka jakmile to jde). Záleží také na leteckých společnostech, jaká mají pravidla pro umístění dětí. Někdy musí být dítě u maminky na klíně a být připoutáno společným pásem, někdy mají miminka přímo u rodičů své postýlky.

5. Nepřežeňte to s délkou letu
Hlavním kritériem při výběru destinace by pro vás měla být délka letu. Příjemně akceptovatelná doba je kolem tří až čtyř hodin. Někdy se vyplatí si již před odletem domluvit odvoz z letiště taxíkem. Je to sice finanční navýšení, ale ušetříte si popojíždění od hotelu k hotelu a určitě tuto službu po jakémkoliv letu oceníte.

6. Hotelem na pláži ulevíte nohám
Vždy hledejte ubytování, které je označeno jako „ubytování na pláži“. „I tak můžete mít docházku k pláži relativně velký kus. A sama uvidíte, že pobíhání mezi pláží a ubytováním bude časté. Tu se něco zapomene, tu je dítě neklidné a sluníčka je velké množství, nebo vám dojde pití či cokoliv jiného,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

7. Odpočinek ne na méně než 10 dnů
Velmi důkladně zvažte vaše časové i finanční možnosti. Více než náročné jsou pobyty u moře s malými dětmi týdenní či snad dokonce výlet na prodloužený víkend. Pokud máte přijet z dovolené odpočinutá a plná energie, doporučuje se, vzhledem k aklimatizaci, minimálně deset dnů. A je samozřejmostí, čím delší pobyt, tím lepší.

8. Jak obléct miminko
Dětská pokožka je mnohem citlivější než ta dospělých a navíc má paměť: jakkoliv jí v dětském věku „ublížíme“, pocítíme to už navždy. Většina rodičů je dobře informována o škodlivosti slunečního UV záření i o možnosti ochrany prostřednictvím kosmetických přípravků. Bohužel stále málo z nich má povědomí o dětském oblečení s UV ochranou, které je nejen rovnocennou variantou krémů a olejíčků, ale v některých aspektech je dokonce převyšuje. UV oblečení nabízí dokonalejší ochranu a jeho nesporou výhodou je i to, že se nedá mechanicky setřít, smýt a odpadají u něj rovněž v poslední době tak časté kožní alergické reakce. Další výhodou těchto oděvů je to, že jsou druhou kůží dítěte, jsou lehké a vzdušné, takže mu nebude horko. A problém není ani s koupáním - do vody je určeno stejně jako na souš a po namočení schne velmi rychle. Vůbec nejlepší je ale rozhodně ochranné prostředky proti škodlivému UV záření kombinovat. Kvalitní UV oblečení doplnit krémem na místech, která oděv nezakrývá, a oči chránit slunečními brýlemi. Takto chráněné by děti měly být po celou dobu, kterou tráví na sluníčku.

9. Poledním spánkem proti spálení
I když dítě namažete ochranným krémem s vysokým faktorem, v průběhu poledních hodin ho nikdy přímému slunci nevystavujte. A i přes den buďte velmi opatrní. Zkušenost je taková, že s malinkým dítětem v letním období u moře se pohybujete na pláži v ranních a pak v pozdně odpoledních hodinách. Je lepší mezi 11 až 16 hodinou být mimo sluneční paprsky.

10. Zabraňte přehřátí pokoje
Velkým nepřítelem bývají klimatizované místnosti. Pokud to jenom trochu bude možné, větrejte na pokoji ve večerních chladnějších hodinách a v průběhu dne zatahujte izolační závěsy. Je to řešení, jak udržet v místnosti relativně chladnější vzduch.

11. Vzdušný kočárek s sebou
Oceníte vzdušnější kočárek, kde může probíhat výměna vzduchu. V klasických hlubokých kočárcích dokáže být opravdu velmi teplo. A určitě nezapomeňte vzít moskytiéru. Pokud máte pro dítě na pokoji rezervovanou dětskou postýlku, vyplatí se vám přibalit i moskytiéru většího formátu.

12. Tekutiny pro vás i pro miminko
Pokud kojíte, noste při sobě vždy lahev s vodou. U mořských destinací je voda z kohoutku riskantní, ze zdravotních důvodů vždy používejte vodu balenou. Vzhledem ke klimatu dané krajiny bude i vaše miminko častěji vyžadovat kojení, a tak bude třeba, abyste vždy měla mléka dostatek.

13. Experimentování s novými jídly nechte na jindy
„Pokud kojíte, neexperimentujte se stravou. Někdy bývají v hotelech opravdu bohaté nabídky exotického jídla. Pokud nejste zvyklá, vyhněte se zbytečným kombinacím. Nový pokrm nemusí udělat dobrou službu vašemu žaludku ani vašemu dítěti. To samé platí i pro předávkování ovocem,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

14. S novými plenkami neriskujte
Většina z nás používá jednorázové pleny. Nezapomeňte jich přibalit na dovolenou dostatečné množství. Pro miminko toho bude tolik nového, že je zbytečné riskovat případnou špatnou reakci pokožky dítěte na nový tip plenek. Stejné doporučení platí i pro používání vlhčených kapesníčků.

15. Co dát do lékárničky
K plavkám si nezapomeňte přibalit i základní medicínskou první pomoc. Věřte, že když budete mít věci sebou, nic zdravotně nepříjemného se nestane! Součástí by měl být sprej na případné neodhadnutí síly slunečních paprsků, kapky do očí, něco na průjem či zácpu, kapičky na zvýšenou teplotu, chladivé gely na štípnutí komárů, či medúz. Mohl by se vám preventivně hodit i repelent.

16. A co koupání?
Samotné koupání půlročního dítěte v moři bude probíhat spíše lehkým oplachováním, kdy můžete sedět na pláži, mít miminko u sebe a užívat si krásné společné okamžiky. Nezapomeňte dítě opláchnout sladkou vodou, natřít pokožku olejíčkem a opatrně na odlesk vody od slunce. Miminka většinou odmítají brýle proti slunci, a tak případná nepohoda může být způsobena i tímto odleskem.

Reklama

Komentáře

medved (Út, 9. 6. 2015 - 12:06)
Lítat s kojenci je dnes naprosto normální, už se těším až zavedou v letadlech kabinky určené k rození. I těhotné chtějí přece na dovolenou a my je pořád omezujeme. Že se nestydíme...
. (Út, 9. 6. 2015 - 13:06)
Lítat s kojenci je dnes...Hoď toho prcka do moře a budeš mít klidnou dovolenou
ihned:-)
Herodes (Út, 9. 6. 2015 - 13:06)
"Hlavním kritériem při výběru destinace by pro vás měla být délka letu. Příjemně akceptovatelná doba je kolem tří až čtyř hodin. Někdy se vyplatí si již před odletem domluvit odvoz z letiště taxíkem. Je to sice finanční navýšení, ale ušetříte si popojíždění od hotelu k hotelu a určitě tuto službu po jakémkoliv letu oceníte."

Ostatní spolucestující v letadle budou ze řvaní Tvého spratka jistě nadšeni. Ale to holt bude jejich problém, že?
Nejlépe (Út, 9. 6. 2015 - 18:06)
si užijete dovolenou s miminkem, když na ni nepojedete.
xx (Út, 9. 6. 2015 - 21:06)
si užijete dovolenou s...ano, souhlasím. Prckovi je dobře v klidu a maminka se nemusí vymlouvat, že to dělá pro něj. Ostatně dokud nebudou lety a pobyty s kojenci zvlášť, obtěžuje to jiné účastníky. Ti si tvrdě zaplatí dovolenou, ze svých daní vám platí mateřkou, tak berte laskavě ohled. Jsem žena, ale takové manipulativní chování co matky dělají je odporné. Aby jste se z toho, že jste porodily nepoto...Vy rodíte, my na vás platíme a pokud pár let vydržíte, jezděte si pak třeba do háje. Stačí, že i v dobré restauraci při obědech na vás musíme koukat, jak u stolu kojíte. Mně blinkání děťátka u jídla vadí.
Herodes (St, 10. 6. 2015 - 09:06)
ano, souhlasím. Prckovi je...To se holt musí rozhodnout, jestli chce děťátko nebo si užívat.
rarach (St, 10. 6. 2015 - 09:06)
ano, souhlasím. Prckovi je...Plně s vámi souhlasím matky co berou kojence k moři jsou pěkně vymaštěný.
Reklama