Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Hluboké vrásky mohou souviset s onemocněním plic

Obličeje kuřáků zvrásněné hlubokými vráskami mohou být prvním varovným signálem vážných plicních problémů. S odvoláním na britské vědce to dnes napsala agentura Reuters.

Experti zjistili, že u kuřáků s výraznými vráskami existuje proti těm s menšími vráskami až pětinásobně větší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne nějaká chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Do této kategorie spadá například bronchitida či další plicní choroby.

CHOPN, která se po celém světě řadí mezi hlavní příčiny smrti, je způsobena kouřením, které rovněž způsobuje předčasné stárnutí kůže. Vědci z britské nadace Royal Devon & Exeter NHS Foundation se zaměřili na to, jestli existuje spojení mezi těmito dvěma jevy.

"Data ukazují, že pokud jste kuřák a máte vrásky, je u vás větší pravděpodobnost, že budete mít plicní potíže," uvedl doktor Bipen Patel, jehož studie bude otištěna v časopise Thorax.

Do výzkumu se zapojilo 149 bývalých i současných kuřáků středního věku. U nich pak experti srovnávali, kolik během života kouřili, nakolik se vystavovali slunečním paprskům, které také poškozují kůži. Dermatologové zase posuzovali hloubku vrásek u fotografií těchto osob, které také podstoupily dechové testy a řadu dalších vyšetření.

 Vědci se díky výsledkům domnívají, že mezi CHOPN a vráskami je určité spojení, jehož přesnou povahu zatím nicméně neznají. "Je to poprvé, co se ukázalo, že je více pravděpodobné, že se tyto dva (jevy) vyskytnou společně," dodal Patel.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Michaela
    Michaela (anonym)

    trápí mě pouze vrásky kolem očí a na ně jsem si pořídila veganský krém z elabela

    Říj 27, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama