Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Ftaláty v parfémech

Vedle nebezpečí pro plodnost a rizika rakoviny, které podle některých odborníků hrozí při používání hadiček z PVC změkčeného ftaláty pacientům v nemocnicích, se nyní objevily zprávy o tom, že ftaláty jsou rizikem i v běžně užívaných parfémech. O studii, která byla před týdnem zveřejněna na webových stránkách časopisu Environmental Health Perspectives, referuje ekologické sdružení Arnika.

"Dietylftalát (DEP) běžně užívaný v parfémech a vlasových kosmetických přípravcích může poškodit DNA ve spermiích u dospělých mužů, a to i v dávkách, kterým jsme denně vystaveni," informoval o výsledcích studie ČTK mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Lékaři, kteří usilují o odstranění ftalátů z každodenního života tvrdí, že se lidé mohou obávat poškození DNA ve spermiích, protože to pravděpodobně vede k neplodnosti a může být spojováno s potraty, vrozenými vadami, i neplodností a rakovinou dětí.

Před užíváním trubiček a vaků ve zdravotnictví vyrobených z PVC s ftaláty varují ekologové několik let. Arnika své tvrzení zaštiťuje odbornou studií Kamila Ševely z brněnské nemocnice u svaté Anny. Po pětiletém výzkumu dospěl v roce 1997 k závěru, že nebezpečné ftaláty mohou přivodit další zdravotní komplikace zvláště lidem odkázaným na takzvanou hemodialýzu. Ta nahrazuje nefunkční nebo chybějící ledvinu.

Časem u pacientů podle Ševely může vzniknout toxické postižení ledvin a jater, poškození plodů nenarozených dětí, úbytek spermií u mužů nebo také rakovina. Další rizikovou skupinou jsou nedonošené děti napojené hadičkami v nemocnicích na podpůrné přístroje.

Arnika se snaží prosadit, aby byly v českém zdravotnictví využívány jiné materiály než z PVC. Alternativní materiály již většinou existují, ale v ČR se málo využívají. Důvodem je jejich vyšší cena.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Dana
    Dana (anonym)

    Ftalaty jsou naprosto vsude. Co ale muze clovek delat. To by se musel nekam odstehovat. Ale kam? kdyz i ledni medvedi maji ve svem tuku ulozeno ledacos...

    Led 21, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama