Francie chce zakázat příliš hubené modelky

Francouzská vláda hodlá prosadit zákon, který by zakazoval příliš hubené modelky. Umožňoval by pokutovat modelingové agentury a módní značky, které je najímají, a módní agenty uvěznit. Oznámila to francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová, jejíž kabinet tak podle médií zahájil boj proti nebezpečné anorexii.

Francie, kde módní průmysl hraje velkou roli, by se tak přidala k Itálii, Španělsku a Izraeli, které už v roce 2013 přijaly zákony proti abnormálně hubeným modelkám na přehlídkách a v reklamách, poznamenala agentura Reuters.

Modelky by ve Francii musely předkládat zdravotní knížku. Ta by dokládala, že jejich index hmotnosti BMI je nejméně 18, což představuje kolem 55 kilogramů při jejich obvyklé výšce 1,75 metru. Pokuty za používání hubenějších žen v módním průmyslu mají být až 75.000 eur (asi dva miliony Kč) a tresty ve výši až šestiměsíčního nepodmíněného vězení, upřesnil deník Le Parisien.

Je důležité říkat modelkám, že potřebují dobře jíst a pečovat o své zdraví. Má to o to větší význam, že mladé ženy se na modelky dívají jako na ideály vzhledu,“ vysvětlila ministryně televizní stanici BFM TV. Věří, že nová zákonná úprava začne platit v dohledné době.

Ve Francii je 30.000 až 40.000 osob, většinou nezletilých, které trpí anorexií, uvedl jeden z navrhovatelů zákona, socialistický poslanec a lékař Olivier Veran.

Diskuse v zemi propukla v zemi hlavně poté, co v roce 2010 zemřela na anorexii mladá francouzská modelka a herečka Isabelle Carová, která se angažovala proti této nemoci ve světě modelingu. Zvlášť působivá byla její kampaň formou velkých plakátů, na nichž odhalovala své zubožené tělo. Krátce před smrtí už vážila jen 25 kilogramů.

Anorexie spočívá v naprostém odporu pacienta k jídlu. Dělá se mu špatně nebo se neustále cítí sytý. Může to zajít až k podvýživě a různým zdravotním problémům spojeným s podvýživou.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je důkazem, že magoři ve vládě nejsou jenom u nás. Chtějí předepisovat, jaké proporce musí nebo nesmí mít modelka. To je teda síla.

  Dub 16, 2015
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  To schvaluji! To by měli zavést i u nás! Některý to opravdu přehánějí a jsou jak reklama na koncetrák!

  Dub 17, 2015
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  Osvícená Francie!

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele raubíř
  raubíř (anonym)

  Další důkaz debility lidského plémě! Proč to zakázat? Protože lidé neumí myslet vlastním mozkem, potřebují, aby se o ně někdo pořád staral jako o děcka, nerozeznají mezi dobrým a špatným, prostě banda poslušných oveček! Pak třeba zakážeme tlustý, nebo vousatý, nebo... Říkalo se "každý svého štěstí strůjcem". Jak je vidět - už to neplatí.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele Brekeke
  Brekeke (anonym)

  Že si holky ničejí zdraví tak dalece, že jím až hrozí smrt a My potom draze platíme daněma jejich léčení? To je nesmysl? Debilní jsi jedině tady ty! Pokud nebudeme muset platit to léčení tak ať se třeba poserou to nám je jedno! Ať si lezou třeba po kolenou! A takovýto debyl je ještě ty holky k tomu nutí! Kretene!

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele pro brekeke
  pro brekeke (anonym)

  Patrně ti uniklo, že už nežijeme v reálném socialismu a tudíž se léčení neplatí z daní, ale ze zdravotního pojištění. A douč se pravopis, DEBYLE.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele Lachtan
  Lachtan (anonym)

  Dívka se nerozhoduje podle toho co je zdravé,ale co se líbí.Proto tyhle předsmrtné typy modelek,co za nima brzo zaklapne víko,jestli okamžitě nenastoupí drahou nadstandardní léčbu výživy,na kterou ony mají,ale obyčejné dívky nemají. My měli jednu "Smrtku" na pracovišti.Bohužel umřela na banální nemoc.Měla tak oslabenou imunitu a řídké kosti,že spadla,zanítilo se jí to a pneumonie,konec.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  To souhlas.Měli by ty hubený kostry zakázat celý.Nevim proč nemůžou dělat modelky 70-90kg ženy.Aspoň by měly i prsa a ne ty hnusný hajtry kostnatý odporný plochý nebo s hnusnejma silikonama.Proč cpát někomu za vzor vyhublý košťata.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele Také
  Také (anonym)

  už bych nechtěla být moc hubená,přesto 70-90 kg je moc,to se zase na modelku nehodí.Většina chlapů upřednostnuje ty štíhlejší.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele Hubené
  Hubené (anonym)

  Lepší být tlustší na svoji ideální váhu než hubenější.Pak dívky strácí mensturaci,vidím ty chudokrevné puberťačky ,unavené z hladovění s propadlými tvářemi a vystouplými lícními kostmi. Nevíte proč to dělají,stejně když jsou unylé a pomalé,na molo nemohou a takovouhle panu bez energie nikdo ani nechce. navíc výkonnost klesá,furt je to unavení,leží to a pudruje si to na růžovo zsinalou tvář a má to prázdné oči bez jiskry. Sama si dělá koncentrák,to je nemoc.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele Malinko
  Malinko (anonym)

  Lepší být tlustší na...plnoštíhlá,to je ideální.Kost a kůže nikdy,to je pravda.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele raubíř
  raubíř (anonym)

  Nepřu se, jestli "kosternatět" je zdravé! Přu se o to, že cokoli zakazovat jen proto, že to může být pro někoho škodlivé, je blbost! Navíc nikoho k ničemu nenutím! Ale jestli zákaz tenkých modelek něco vyřeší si tu snad nemyslí nikdo.

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele Standa
  Standa (anonym)

  Léčení je sice placeno ze zdravotního pojištění ale kvůli lidem kteří si ničí zdraví je v pokladně VZP méně peněz pro nemocné kteří si za svoji nemoc nemohou. Přitom modelky si ničí zdraví nátlakem komerčních módních společností. I modelky by měly mít chráněny zdraví před libovůlí na zničeném zdraví modelek vydělávajících zaměstnavatelů!

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  Jsou to jenom slepice, které jdou za vidinou úspěchu v modelingu jak slepice po flusu a vůbec jim nevadí, že si ničí zdraví ale oni mají svůj slepičí mozeček a nikdo je nepřesvědčí! Něco si prostě do toho jejich mozečku vezmou a nic je nezastaví! Kde berou tu jistotu, že když zhubnou, že budou krásnější? Jsou z nich doslova trosky, chodící mrtvoly ze kterých se mě chce akorát při potkání odplivnout! Vystouplé lícní kosti, propadlé vyhaslé oči, skrz tváře se jím rýsují vystouplé zuby, postava přihrblá zkrátka chodící mrtvola! Tak to je vzor krásy! Zvedá se mě z nich žaludek místo .....! Bohužel jsou dospělé, ale jen podle věku, jinak jsou duševně zaostalé a proto je někdo lehce dokáže takhle zblbnout!

  Dub 18, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Až u nás dobudujeme ten reálný kapitalismus, tak tlustí budou hubení a hubení studení.

  Dub 19, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Represemi a zákazy ještě nikdo nic nedokázal. Když to bude poptávka vyžadovat, tak bude i nabídka a nějaký zákon lze snadno obejít.

  Dub 19, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Co s takovým hubeným strašidlem? To aby se jeden bál, že mu někde propadne mřížkou do kanálu! Co na takovém koštěti je? Na hlavě akorát nějaká obarvená štětka, pak zmalované oči a pak dlouho dlouho nic až kotníky! Tak co na takovým strašidlo kdo vidí?

  Dub 20, 2015
 • Obrázek uživatele oprava
  oprava (anonym)

  .. strašidlu

  Dub 20, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama