Elektrické sušiče mohou zvýšit počet bakterií na rukou

Iniciativa "Už žádné nedostatečné sušení rukou" vznikla s cílem upozornit řídící pracovníky míst s velkým provozem na skutečnost, že papírové ručníky nabízejí jednoduchou a finančně výhodnou možnost sušení rukou, zatímco důsledkem používání jiných systémů, jako jsou např. sušiče rukou nebo textilní ručníky, mohou být návaly v umývárnách, nespokojení zákazníci a nedostatečná čistota.

Použití papírových ručníků je rychlé, jejich doplňování je snadné a použité ručníky lze snadno likvidovat. Použití sušiče rukou naopak zabere několik minut, čímž vznikají v umývárnách dlouhé fronty a kapající voda z rukou máčí podlahu. Použití textilních ručníků v rolích může také vést k vytváření front v umývárnách, neboť se role musí často měnit, což může být obtížné a časově náročné v době, kdy je umývárna otevřena pro veřejnost.

Nedávným výzkumem prováděným University of Westminster v Londýně1 bylo navíc zjištěno, že používání elektrických sušičů by mohlo výrazně zvýšit množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 %.
A naopak, použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %. Výzkumníci také zjistili, že používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti - až do 2 metrů v případě sušičů pracujících na bázi rychlého proudu vzduchu. V případě použití papírových ručníků nebylo zaznamenáno žádné výrazné šíření bakterií.

Závěry studie provedené University of Westminster potvrzují rostoucí povědomí toho, že způsob, jakým si lidé suší ruce, je základním aspektem procesu mytí rukou. Takové organizace, jako je např. Světová zdravotnická organizace, navíc v současné době doporučují používání jednorázových ručníků pro dosažení celkově dobré hygieny rukou2.

1 Srovnávací studie různých   metod na sušení rukou: papírový ručník, elektrický sušič na bázi teplého vzduchu, sušič na bázi tenkého proudu vzduchu Dyson Airblade", Keith Redway a Shameem Fawdar, School of Biosciences, University of Westminster, Londýn (2008-09)

2 Pokyny SZO o hygieně rukou ve zdravotnictví (předběžný návrh): Shrnutí, 2005, s. 18-19

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama