Reklama

Akné zanechává jizvy i na duši

Akné je normální, každý tím v dospívání prošel..., říkáme si. Čekáme tedy, až si s tím poradí věk. Tou lepší variantou je, že akné léčíme.

Hlavním důvodem k léčbě je obvykle kosmetická vada. Je jistě pravda, že pupínky na kůži nejsou z hlediska estetiky výhodou. A zanechávají jizvy, takže následky mohou být trvalé. Z hlediska kožního lékařství, v jeho úzkém pojetí, ale nejde o vážnou poruchu zdraví.

„Pleistocénní“ motivace a psychosociální důsledky akné

Důležitost a závažnost vyvstává až poté, co se přestaneme zabývat toliko kůží a začneme se zabývat celou lidskou bytostí. Základní charakteristikou lidského druhu je žití ve skupinách, které je plné vzájemných interakcí. Z evolučního hlediska máme hluboko v genech zakódovanou schopnost se ve skupině prosazovat, identifikovat nebezpečí, vybírat si partnera. V hloubi našich mozků je tedy uložena informace o tom, že člověk s hnisavými pupínky je pro sociální kontakt nevhodný. V moderní době tuto „pleistocénní“ motivaci zvládáme vůlí a rozumem. Jasně si uvědomujeme, že člověk s akné není zdrojem infekce, že sociální kontakt s ním není nebezpečný. Přesto zůstává v sociální interakci něco, co na obou stranách (jak u člověka s akné, tak i u ostatních) vyvolává jistý odstup, který vede k psychosociálním důsledkům onemocnění. Vážnost tohoto problému lze podpořit několika vědeckými studiemi.

Akné ovlivňuje sebehodnocení mladých více než body mass index jedince

Reklama

Vědci v norském Oslu publikovali studii, ve které se zabývali důsledky akné na sebehodnocení mladých lidí. Podle jejich zjištění se akné ukázalo být významným jednotlivým faktorem ovlivňujícím sebevědomí mladého člověka. Toto onemocnění totiž ovlivňovalo sebepojetí bez ohledu na body mass index nebo depresivní symptomatiku.

Další výzkum osvětluje časté přehlížení důsledků akné. Prokazuje, že akné má psychologické důsledky, ale ty mnohdy nevedou k jasné psychiatrické poruše, tudíž samy o sobě jsou často přehlédnutelné.

Objevují se i studie, které poukazují na zvýšené riziko suicidálního chování u lidí s akné. Tento fakt není, naštěstí, jasně prokázaný. K sebevražednému chování může akné přispět jako jeden z mnoha faktorů. To je důvod, proč bychom měli věnovat pozornost také této závažné stránce lidského prožívání.

Socioekonomický vliv na akné není zanedbatelný

Každý zdravotní problém je i ekonomickým rizikem. To prokazuje následující fakt. Celoživotní prevalence akné v USA je 85 %, což představuje 45 milionů lidí. Ti za léčebné přípravky utratí asi 100 milionů dolarů ročně. V součtu s nepřímými náklady (snížená produktivita, ztráta práce, pracovní neschopnost) je celkový účet za akné 1 miliarda dolarů.

Je důležité zmínit také výsledky studie, která zřetelně prokázala zlepšení psychologických souvislostí akné (sebehodnocení, kvalita života) po úspěšné léčbě.

Na závěr je možné jasně konstatovat, že včasná a efektivní léčba akné pomáhá předcházet nejenom jizvám na kůži, ale také jizvám na duši.

MUDr. Martin Hollý, psychiatr a sexuolog

Reklama

Komentáře

Radilka (So, 10. 9. 2011 - 22:09)
Kdo máte akné, tak určitě musíte vyzkoušet Clarifyl od Pevonie. Je pro mladé i starší a protože je přírodní, tak do budoucna naničí pokožku.
pavla (So, 17. 9. 2011 - 21:09)
Dobrý den, každý den si potírám čelo a ostatní problémové části obličeje peroxidem vodíku 3% a chtěla bych se zeptat, zda stím někdo nemáte zkušenosti nebo jste o tom něco neslyšely. Jednu dobu jsem měla hodně akné a zaslechla jsem, že peroxid vysušuje plex a zabranuje dalšímu vzniku, což se u mě potvrdilo, protože od té doby co ho používám akné mám jen minimálně. ale nevím zda to nebude mít následky na mou plet protože jsem zas slyšela, že se mi může plex poškodit. Budu ráda za jakoukoliv radu, s pozdravem pavlína (18 let)
vlasta (Ne, 18. 9. 2011 - 11:09)
Ok gel vyrobený podle léty osvědčené receptury využitím nejnovějších vědeckých výzkumů,dezinfikuje,zklidňuje,regeneruje,mírní svědění,urychluje hojení.Vhodný na řezné ranky,odřeniny,modřiny,zhmožděniny,štípnutí hmyzem,mozoly,proleženiny,popáleniny,
opary, akné, bradavice. Mě osobně velice pomohl na jizvy.Dnes se bez gelu ani nehnu ,je to moje osobní
lékarna .Pokud máte zájem dozvědět se více pište [email protected] skype vlastafu http://zdravipokapkach.webnode.cz (03-000334)
Dealerko Vlast… (Ne, 18. 9. 2011 - 20:09)
běž se svými universálními všeléky do řiti.
Kyttička (Po, 19. 9. 2011 - 16:09)
Kdo máte akné, tak určitě...A ten přípravek je možný používat i po třicítce :-)? Myslela jsem, že to je jen pro "náctileté"?
Drew (Po, 19. 9. 2011 - 21:09)
Ahoj Pavlo, ja pouzivala pripravky obsahujici peroxid leta. Moc mi pomohly a jaksi uplne vyhladily plet. Bohuzel zustaly i stopy: mam velice precitlivelou plet vecne cervenou a jaksi alergickou uplne na vse. Myslim ze je to tim preroxidem. Asi se nema pouzivat moc dlouho, jen par mesicu kdyz je nejhure a vysadit. Ja pouzivala tak 5 let.
Veronika (Út, 20. 9. 2011 - 08:09)
holky neblázněte, peroxid na pleť!!! To se vám později vymstí. Taky jsem v mládí experimentovala a doteď toho lituju. Mám fleky až lišaje, které jsou někdy lepší, někdy horší. Zkuste zdravou stravu-hlavně omezit sladké,a místo nějakých osvědčených mastiček z drogerií kukněte na bylinkové krémy, vody a odličovače s tea tree nebo manukou. Dceři kupuju a Domča má pleť zdravou.
www.krasa-kosm… (Pá, 14. 9. 2012 - 23:09)
www.krasa-kosmetika.cz
Radka (Ne, 7. 10. 2012 - 10:10)
Na jizvy a akné používám OK GEL. Manžel dost trpí na akné a naše dcerka Sašenka je tak šikovná, že dokáže mít klidně 5 škrábanců během hodiny. Po namazání gelem jizvy strašně rychle mizí. Další zkušenost jsem měla s gelem když mi bohužel dcerka vypadla z kočárku i když byla připoutána 4bodovým pásem. Ihned jsem jí bouli namazala a jela k doktorce. Když jsem po dvou hodinách dorazila za manželem už boule nebyla. Pak jsem s ní byla na pozorování v nemocnici a sestřičky se pořád ptaly kde má tu bouli. Boule opravdu nebyla a dokonce ani modřina. Na gel nedám dopustit.
http://www.eshop-rychle.cz/www-zdravi-z-bylinek-cz
Napište si o více informací: [email protected]
Radka Krosnářová
03-008953
sgixiskwgat (St, 10. 9. 2014 - 21:09)
Tenhle příspěvek mi rozhodně v ničem nepomohl.. Teď jsme si akorát uvědomila, že lidi si toho všímaj a protivi se jim to a přijde jim to nehezky a někteří kvůli tomu i odsuzujou a já nevím co všechno ještě.. Už teď na tom kvůli tomu psychicky nejsem zrovna nejlip.. A teď si prectu tenhle článek.. Hledím na to jinak než lidí s dokonalou pleti, takže mi to nedocházelo jak to vidí oni. No už se těším zítra do školy až budu muset mijet milion lidí a sedět tak blízko někoho.. Hurá
Danny (Pá, 4. 8. 2017 - 12:08)
Ahoj Pavlo, ja pouzivala...Mně tedy na akné zabraly úplně jiné věci. Zdálo se mi, že vnějšími přípravky či vnější cestou se příčiny akné, které je hlouběji, nezbavím. A tak jsem hledal skutečné informace o akné a toto mi pomohlo: http://www.AkneAkne.cz
Pro (Pá, 4. 8. 2017 - 12:08)
mladé holky doporučuji Akné Color a pak také hor.antikoncepci,ta mi pomohla k lepší pleti.Diane.
Jana (So, 29. 10. 2022 - 19:10)
Mě akné trápí už dlouho i přes to, že mi na to kožařka radila už kde co.... Nevím moc co s tím... Zkoušela jsem i různé diety, ale i přes to se nemohu akné zbavit.
Eva (Ne, 30. 10. 2022 - 21:10)
Akné může mít spoustu příčin. Já jsem toho taky vyzkoušela hodně než jsem se toho zbavila. Pomohlo mi, když jsem začala používat pravidelně žehličku na pleť. Koupila jsem ji na radu kamarádky od kingrayshop .cz , která se zbavila akné rychle a tak jsem se jí hned ptala, jak to dokázala.
Návštěvník (Út, 1. 11. 2022 - 08:11)
Nejlepší je vršek pupínku natrhnout a vnitřek vymačkat. Den, tři nechat, pak potírat alpou , lihem...atd. Sice to chvíli nevypadá nejlíp, ale zahojí se to.
yadaterumaku (So, 1. 6. 2019 - 10:06)
Prášky proti akné - http://derminax.lv Měl jsem na obličeji ošklivé vyrážky víc jak 15 let a teď jsou všechny pryč.
Reklama