Reklama

Smartphony mohou pomáhat s oční diagnostikou v chudých zemích

Eye-Phone je slibný nástroj oční diagnostiky v chudých zemích. Tým z fakulty tropického lékařství v Londýně testuje v oblasti města Nakuru v Keni techniku jednoduché a levné oční diagnostiky díky smartphonu.

“Keňa se pro takový test sama nabízí. V této zemi s více než 40 miliony obyvatel je pouze 86 očních lékařů, z toho jich 43 provozuje praxi v Nairobi,“ vysvětluje šéf projektu doktor Andrew Bastawrous.

    Technologie, na níž se pracuje už pět let a která je nyní v konečné fázi vývoje, využívá ke skenování sítnice smartphone vybavený objektivem. Přístroj je dále vybaven počítačem, který zaznamenává údaje.

    Každý Eye-Phone, jak tomu říká doktor Bastawrous, stojí jen několik set eur a umožňuje provádět testy, k nimž je obvykle třeba přístrojů v hodnotě několika desetitisíců eur. Takové přístroje navíc váží i více než sto kilogramů, poznamenává agentura AFP.

    Při studii pod vedením lékařů z tohoto projektu v oblasti Nakuru bylo testováno 5000 pacientů zároveň Eye-Phonem i obvyklým přístrojem, aby bylo možno porovnat výsledky. Podle doktora Bastawrouse se vynález ukázal jako funkční a umožnil zjistit různé nemoci a vady, jako je glaukom, zákal čočky, krátkozrakost či dalekozrakost. Lékař doufá, že tato technologie jednou vnese revoluci do přístupu k léčbě u milionů Afričanů trpících oční chorobou či vadou. Jde o velkou věc, neboť jen v Keni by se tím mohlo zabránit zhruba 80 procentům případů slepoty, případně ji alespoň léčit.

Reklama

    Jakmile přístroj oko otestuje, zasílá údaje týmu specialistů, kteří mohou stanovit diagnózu a doporučit léčbu, počínaje brýlemi a konče složitými operacemi oka v nemocnici v Nakuru asi 150 kilometrů severozápadně od Nairobi.

    Dosud mohlo v rámci studie využít chirurgických operací korigujících různé oční vady 200 pacientů. Na operaci čeká i Simon Kamau, jemuž je dnes 26 let a je na jedno oko slepý. Lékaři sice považují za nepravděpodobné, že by na poškozené oko mohl znovu vidět, protože ke zranění došlo před dlouhou dobou, ale mohou jej zbavit neustálé bolesti a otoků zdravého oka, které se příliš namáhá.

    “Při práci na farmě mám potíže. Když svítí slunce, oko mi slzí a dosti bolí,“ říká Simon, který žije s šesti členy své rodiny na malé farmě u Naivashy asi sto kilometrů severozápadně od Nairobi.

    Padesátiletá Mary Wambuiová má problémy s očima od 36 let. Vzdala se naděje na léčbu, která je nad její prostředky. Když bolestí nemůže vydržet, dává si na oči studený obklad. “Léčili mě v nemocnici, ale další návštěvy u lékaře byly příliš drahé. Musela jsem si platit cestu autobusem, pak jsem celý den strávila v čekárně a nakonec jsem se vracela, aniž bych lékaře vůbec spatřila,“ říká.

    Projekt doktora Bastawrouse přijala Mary jako požehnání, protože teď za ní lékařský personál přichází až domů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama