Reklama

Exotické dovolené nejsou vhodné pro kojence a malé děti

Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar ČTK řekl, že děti do jednoho roku až dvou let by na exotické cesty mimo Evropu vůbec neměly létat.

Pokud je to z rodinných důvodů nutné, tak jen do vyspělých zemí, jako jsou Kanada, USA či Japonsko. Děti od dvou do pěti let by měly cestovat jen do zemí s vyspělou akutní péčí.

 V loňském roce rodiče dětí mladších jednoho roku hlásili Allianz přes 80 jejich onemocnění v zahraničí. V zimě to bylo hlavně z Thajska, Egypta a Tuniska, v létě z Bulharska, Španělska, Řecka a Turecka. Přes 90 procent událostí jsou onemocnění, jen výjimečně úrazy. Tradiční nemoci nemluvňat jsou průjmy, horečky, virózy a záněty středního ucha.

    Nárůst zdravotních komplikací dětí v cizině zaznamenává vedle Allianz také Česká pojišťovna. Loni to bylo přibližně 500 nemocných dětí mladších pěti let, každé desáté muselo být hospitalizováno. Nejčastěji to bylo kvůli infekcím dýchacích cest a zánětům uší. Nejvíce zdravotních potíží měly děti v Egyptě, Turecku a Řecku, řekl ČTK mluvčí ČP Tomáš Zavoral.

  Generali měla loni 281 případů, kdy její asistenční služba pomáhala s řešením zdravotních problémů dětí v zahraničí. Podíl asistenčních zásahů ve věkové kategorii do pěti let na všech případech se meziročně zvýšil přibližně o jedno procento, doplnil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Reklama

    Podle Maďara jsou ovšem počty onemocnění dětí v cizině mnohem vyšší. Pokud se obejde léčba bez pobytu v nemocnici, rodiče ji nehlásí. Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění ČTK případy onemocnění neeviduje.

    Maďar připomněl, že kojené dítě sice nedostane průjem z místní stravy, ohrožují ho ale vzdušné nákazy a velké změny klimatu. Nemá plně fungující systém a nemůže být očkováno proti cestovatelským nemocem jako břišní tyfus. Let trvá mnoho hodin, v letadle je uzavřená cirkulace suchého vzduchu, který vysušuje sliznice. Až 20 procent lidí v letadle je zdrojem dýchacích infekcí. “Nekompletně očkovaná a imunitně nevyzrálá miminka jsou na to velmi vnímavá. Když se k viróze přidají změna teploty a vlhkosti a infekce se uchytí, není dítě schopno se s ní vyrovnat,“ shrnul lékař.

    Cestování kojenců do jednoho roku k moři do oblastí exotických i méně vzdálených nedoporučují ani pediatři. “Kojenecký imunitní systém se neumí účinně bránit infekci. A pokud již děti onemocní, jsou citlivější na ztrátu tekutin, například při průjmovém onemocnění nebo zvracení, a mohou být rychleji dehydratované,“ varovala praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy Milada Czinnerová.

Reklama

Komentáře

Reklama