Reklama

Ženšen, královský lék pro každého

Na Dálném východě byl ženšen považován vždy za univerzální lék a jeho skvělé léčivé účinky jsou známy již více než čtyři tisíce let. Používá se při léčbě či prevenci nejrůznějších chorob. V každém případě byl ale v tradiční čínské medicíně ceněn a titulován byl jako nejvýznamnější “královská“ léčivá rostlina.

 

Do Evropy byl ženšen podle jednoho pramenu přivezen již v 10. století, podle jiných údajů ho přivezli Holanďané v roce 1610. Na dvoře Ludvíka XIV - tedy v 17. století pili extrakt z kořenů ženšenu pod názvem „Pentao“. Později však, tedy až do 20. století ženšen nenalezl v Evropě uplatnění, neboť se zpochybňoval jeho profylaktický a terapeutický účel. Bylo to ale jen z důvodu neznalosti aktivních účinných složek. Teprve moderní analytické metody spolu s metodami identifikace chemických struktur odhalily tajemství farmakologicky účinných látek ženšenu. A v roce 1976 se ženšen dostal do Mezinárodní červené knihy rostlin ohrožených vyhynutím.

V současné době se stal nejzajímavější rostlinou na světě a je nejžádanější léčivkou vzhledem k široké škále možností léčebného použití.

Jenže on není ženšen, jako ženšen. Existuje ho mnoho druhů patřících do čeledi Araliaceae. Nejznámější je takzvaný pravý ženšen Panax Ginseng, česky nazývaný všehoj lékařský nebo všehoj ženšenový. Ten obsahuje největší množství účinných složek. Další z těch nejznámějších druhů je Panax quinquefolius (pětilistý) ze severní Ameriky. Ten má ale jen třetinové množství ginsenosidů. A další Panax pseudoginseng, takzvaný nepravý - pochází z Vietnamu a Indie - má jen nepatrné množství ginsenosidů.

Reklama

Kolik těchto účinných látek bude obsahovat vypěstovaná rostlina, záleží na péči při pěstování. Přísloví Číňanů říká: „Snazší je vycvičit divokého tygra než vypěstovat rostlinku ženšenu.“

Takže jaké látky vlastně ženšen v sobě skrývá? Především je to velké spektrum aminokyselin, peptidů, polysacharidů, daukosterin a vitaminy. Ale hlavní složkou jsou jeho glykosidy, které se nazývají ginsenosidy. Existuje velké spektrum jednotlivých subforem ginsenosidů, lišících se právě svou farmakologickou účinností. Jsou to deriváty protopanaxadiolu, protopanaxatriolu a monodesmosid kyseliny oleanolové.

K tomu, aby se získal nejvyšší obsah ginsenosidů z přírody, je nutné dodržovat přesné podmínky kultivace rostliny, sklizně, selekci, zpracování i dané podmínky uskladnění kořenů. Přitom nejbohatší výskyt ginsenosidů je v pátém až šestém roce vývoje rostliny.

Byla provedena řada farmakokinetických studií, které prokázaly dokonalou absorpci, výtečnou biologickou dostupnost, nenarušení citlivých mukózních membrán absorpční orgánů, bezpečnost a nenávykovost.

Ženšen je skvělý především proti únavě, nesoustředěnosti, apatičnosti. V řadě klinických studií bylo prokázáno, že snižuje hladinu laktátu, což je ukazatel únavy . Dále významně zvyšuje příjem kyslíku při zátěži a jako adaptogen umožňuje posilovat organismus vůči škodlivým zevním vlivům. Velmi významný je jeho stimulační účinek na buněčný imunitní systém. Ženšen zvyšuje nespecifickou odolnost organismu, zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť,  zvyšuje soustředěnost a pozornost, zlepšuje proces učení, snižuje závratě a pozitivní vliv má na psychofyzické slabosti.

Výhodou ženšenu je, že je možno ho užívat dlouhodobě preventivně. Je proto doporučován doprovodně při rekonvalescenci po těžkých infekčních chorobách či při bakteriálních a chemických intoxikacích. Přitom výtažky v něj jsou naprosto bezpečné a nenávykové. Takové přípravky nemají také žádnou mikrobiální nečistotu, neobsahují pesticidy, fungicidy, plísně ani jiné cizorodé látky z půdy.

Výtažky z ženšenu jsou  určeny širokému okruhu lidí, tj.

-         osobám, které požadují zlepšení tělesné i duševní kondice

-         osobám chtějící udržet svou vitalitu

-         těm, kteří cítí úbytek sil, elánu

-         těm, kteří mají problémy s koncentrací

-         všem osobám staršího věku, které trpí obecnými potížemi souvisejícími s věkem

-         i těm, kteří trpí nevyváženou výživou

-         i sportovcům, neboť pravý extrakt neobsahuje žádné látky uvedené na seznamu dopingových substrací

-        protože extrakt neobsahuje žádné účinné látky podobné estrogenům, je možné je doporučit i ženám v menopauze ke zmírnění menopauzálních obtíží

-         u těhotným žen také, ale se souhlasem lékaře

Autor: Dr. Jaromír Pohan

Reklama

Komentáře

Jan Sus (St, 29. 12. 2010 - 23:12)
prosim mohou zensen take diabetici? Cetl jsem v pekny clanek v bylinky revue, ale nebylo to uplne jasne, poradite? dekuji.
pavel (Po, 23. 5. 2011 - 16:05)
prosim mohou zensen take...Dobrý den Jane, ženšen pravý při cukrovce doporučuje také Mgr. Boris Štítnícký: http://adaptogeny.cz/c-1375.aspx. (promiňte nevím jak se tady dělá hyperlink, musíte si ten odkaz dát od prohlížeče)
Reklama