Blonďaté šílenství

Mezi všemi výrobky na barvení vlasů existuje pět set různých blond odstínů, od jahodové blond po platinovou blond a všechny odstíny mezi tím. Výrobci odhadují, že ve Spojených státech si asi čtyřicet procent žen barví vlasy na blond.

Sociolog Grant McCracken napsal, že "tato kultura činí z blondýn signální oheň a vytváří navigační systém, který k nim láká všechny muže".

Přirozeně světlá barva vlasů je velmi vzácná a nejčastěji ji najdeme u dětí. Průměrná blondýnka má mnohem více vlasů než bruneta nebo zrzka - asi 140 000 jednotlivých vlasů proti 108 000 u brunet a 90 000 u zrzek. Egypťanky nosily zlaté paruky. Řekyně a Římanky také měly slabost pro světlé vlasy, které viděly u severských Galů, a nosily paruky vyrobené z jejich vlasů. Zlaté vlasy byly v určité době ozdobou šlechtičen, a v jiných časech zase prostitutek. Hrdinky pohádek, nevěsty na svatebních dortech a zobrazení Panny Marie - všechny mají zlaté vlasy.

Blondýnek výrazně přibylo, když byly vyvinuty technologie, jak odbarvovat a barvit vlasy. První široce dostupná barviva se na trh dostala v roce 1930. Jean Harlowová v roce 1931 zahájila masový průnik platinových blondýnek na hollywoodská plátna. Následovala série filmů, ve kterých hrály světlé vlasy hlavní roli: Bloude Venus, Blonde Crazy, Bloude Fever, Platinum Blonde a Blonde Trouble. V roce 1953 vznikl jeden z nejslavnějších filmů o blondýnách Gentlemen Prefer Blondes (Muži dávají přednost blondýnkám).

V padesátých letech už byly barvy na vlasy dostupné všem. Výrobci zahájili tažení pod hesly:"Pokud mám jen jeden život, nechte mě prožít ho jako blondýnku", "Blondýnky zažijí více legrace." Clairol proslavil jednoduchý slogan: "Udělá to, nebo neudělá?", který u žen evokoval dráždivou představu spojení barvy vlasů sexuální přitažlivostí.

V. S. Ramanchandran uvedl, že ženy se světlými mívají i světlou kůži, a to je důvod, proč muže tolik přitahují blondýnky. Jiní lidé si myslí, že to má co dělat se samotnou barvou vlasů. Stejně jako světlá kůže vyvolávají světlé vlasy představu mládí a nevinnosti. Dokud Hollywood neudělal z blondýnek symbol sexu a nebezpečí, byly blondýnky sladkými a jemnými bytostmi. S vášní a nebezpečím se spojovaly tmavé ženy. Pokud lidé chtějí ohodnotit osobní schopnosti lidí, které viděli pouze na obrázku, mají sklon posuzovat blondýnky jako slabší, submisivnější a méně vypočítavé. Vypovídá tohle hodnocení obvyklému typu blonďaté hrdinky, jak nám ho předkládají média?

V poutavé sérii studií povahových rysů u kojenců a malých dětí psycholog J Kagan dokazuje, že děti se světlou pigmentací a ve většině případů i modrýma očima jsou častěji plaché a utlačované než děti s tmavýma očima. Jsou nejisté a vystrašené v nových situacích, rozpačité, když se mají s někým seznámit, tiché ve společnosti neznámých lidí a stále se drží v blízkosti matky. Hnědooké děti jsou ve všech směrech odvážnější. Kagan uvažoval o tom, že strach z nového, produkce melaninu a množství kortikosteroidů v těle mohou být částečně výsledkem funkce stejných genů.

Podle Kaganovy teorie, když lidé přišli do severní Evropy, čelili problému, jak udržet tělesnou teplotu, protože tělo bylo zvyklé na teplejší klima. Mutace, jež zvýšily účinnost sympatického nervového systému a zvýšily hladinu noradrenalinu (jednoho z hlavních neurotransmiterů), zřejmě také zvedly jejich tělesnou teplotu a tím umožnily přežití. Naneštěstí také způsobily větší citlivost nervového systému a vyšší lekavost a bázlivost. Co s tím má společného pigmentace? Vysoká hladina noradrenalinu může potlačovat tvorbu melaninu v duhovce a v krvi pak zvyšovat počet glukosteroidů, které také blokují tvorbu melaninu. Takže světlé vlasy, modré oči a plachost mohou být stejného biologického původu. To by mohlo pomoci vysvětlit běžnou představu o čistotě a nevinnosti blondýnek. Zda by toto vysvětlení platilo i pro světlovlasé muže, to je zatím jen čirá spekulace.

Zdroj: Nancy Etcoffová - Proč krása vládne světu, nakladatelství Columbus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (30)

 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  Je fakt, že chlapům se prostě blondýny líbí mnohem víc než brunety. Já sama jsem bruneta (průměr - ani krásná ani ošklivá) a většina mých kamarádek jsou blondýny a vedle nich jsem si v životě u žádnýho chlapa neškrtla. Ale přece kvůli tomu nevyměnim kamarádky, se kterýma si dobře rozumím. Nedá se holt nic dělat.

  Črv 24, 2003
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Tak s tebou Mateji souhlasim na 10000%, nejde prece jenom o nejakou barvu vlasu. A i celkove si myslim, ze je vice krasnych cernovlasek nez blondinek. Potkavam mnoho blondinek, ktere bych okem nezavadil. A navic v postkommunistickych statech evropy stale je vsechno jeste takove nove a casto se to se vsim az moc prehani. Na zapade je to uz davno uplne jinak. Ziji dlouho za oceanem a nevim o tom, ze by tady lidi silely po blondinkach.

  Říj 29, 2003
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tak asi nejses tak moc pratazliva (co tve chovani? komunikace? zensky puvab? a zpusob odivani?)pro chlapy jako ty tvoje kamaradky, ale urcite si nemyslim, ze to bude jen kvuli barve tvych vlasu. Zamysli se nad tim vsim, ne jen na barvu vlasu.

  Říj 29, 2003
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Že by zrovna blonďatí a modroocí Vikingové, před kterými se několik staletí třásla celá Evropa, byli plaší a bázliví?

  Črv 23, 2003
 • Obrázek uživatele Kacka
  Kacka (anonym)

  Nikdy jsem neměla problém s navazováním známostí, ale teď, s odbarvenou kšticí, mě častěji oslovují na ulici a dokonce jsem dostala (jen tak) pár velmi drahých dárků. Jo a během posledního půlroku asi tři nabídky k sňatku, z toho dvě velmi lukrativní.

  Črv 23, 2003
 • Obrázek uživatele Matěj
  Matěj (anonym)

  Blondýny jsou lepší? Nemyslím, že by byly jedny lepší a jedny horší. Jsou na tom půl na půl. Znám spoustu šeredných, tlustých, poďobaných jak černovlásek, zrovna tak blondýn a naopak superkoček a nerozhoduje barva vlasů, ale celkový vzhled, kvalita vlasů, obličej, postava. Takže jestli někdo myslí, že blond k dokonalosti stačí, tak lituji, ale nestačí ani zdaleka. Nebo snad chcete porovnávat např. Ornellu Mutiovou s nějakou blondýnou? Tak to byste nějakou, která se jí vyrovná hledali bez efektu do smrti.

  Črv 25, 2003
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  to bylo tady pro Andreu.

  Říj 29, 2003
 • Obrázek uživatele Klara
  Klara (anonym)

  Diky tomu, ze mam rada zmenu, jsem mimo cernou barvu vyzkousela uz vsechny mozne barvy(v rozmezi asi 10let:) A blondata vyhrava na cele care:):) Na jednu stranu mi to prijde hodne neferove, ale co mam svetle vlasy, tak se z panu tvorstva stavaji vzorni gentelmani:)))Pribylo oslovovani na ulici a celkove se zvysil zajem ze strany muzu.

  Led 07, 2006
 • Obrázek uživatele Lisette
  Lisette (anonym)

  Ahoj, můj příjpěvek bude trochu mimo téma, ale nevadí: Už mě štvou ty nesmyslný srovnávací výzkumy... a teorie, že krása a dokonalost = zdraví. Jsem obyčejná mladá, plodná zdravá žena ....nemám zářivé dlouhé vlasy, sněhobílé zuby, a prsa taky zrovna nejsou po kolena....přesto jsem zdravá a plodná...nějak se těm výzkumům vymykám:-)

  Srp 03, 2006
 • Obrázek uživatele x
  x (anonym)

  Jsem přírodní blondýna a mám z toho spíše trauma:). tak na podzim jdu na hnědo...

  Srp 03, 2006
 • Obrázek uživatele Marylin
  Marylin (anonym)

  Páni mají radši blondýnky, ale...znáte to.

  Srp 03, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  správně je to Marilyn, ne Marylin.

  Srp 03, 2006
 • Obrázek uživatele bruneta
  bruneta (anonym)

  Já mám vlasy hnědé, modré oči, a rozhodně vypadám líp se světlým melírem. Ona ta světlá omlazuje, zjemňuje rysy a sluší snad každému.

  Srp 03, 2006
 • Obrázek uživatele Hanah
  Hanah (anonym)

  Souhlasím, melír opravdu zjemní obličej

  Pro 14, 2006
 • Obrázek uživatele Hanah
  Hanah (anonym)

  Souhlasím, melír opravdu zjemní obličej

  Pro 14, 2006
 • Obrázek uživatele kara
  kara (anonym)

  já mám přirozeně středně hnědé vlasy, barvila jsem si je dřív na čokoládu(bývalému se více líbily brunety), mám modro-zelené oči...a nyní jsem blond a nějak se v tom cítím lépe:-)až na ty neustálé narážky a vtípky - nejen od nynějšího přítele("naváží"se kvůli té barvě do mě každou chvíli, ale připadá mi, že mu to lichotí:-) tak fakt nevim, asi je to zažitá fáma blondýna=lepší než ostatní nebo co...nerozumím tomu!

  Pro 14, 2006
 • Obrázek uživatele Macek
  Macek (anonym)

  Klid, všem se blondýny nelíběj...

  Pro 14, 2006
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Mně teda určitě ne.

  Pro 15, 2006
 • Obrázek uživatele Elena
  Elena (anonym)

  Jsem přírodní blondýna,škaredá určitě ne,ale nikdy jsem neměla pocit,že bych se líbila více než brunetky,ani nepocítila větší zájem mužů,jenom proto,že jsem blond.Můj manžel dokonce tvrdí,že je mu to úplně jedno.

  Pro 15, 2006
 • Obrázek uživatele Kulík
  Kulík (anonym)

  co já slyšela, tak brunety maj daleko víc vlasů než blondýny, tak tady maj ted asi chybu..

  Led 21, 2007
 • Obrázek uživatele Elí
  Elí (anonym)

  Jsem od prirody tmavovlaska. Vlasy jsem si zamerne zesvetlovala skoro tri roky. Ted jsem se vratila k prirozene tmavym vlasum a musim rict, ze takovy zajem muzu jako je ted jsem nezazila. Tak neplaste a pokud jste vylozene tmavy typ, nechtejte byt za kazdou cenu blond. Hodne muzum se libi tmavovlasky:o), fakt!

  Led 21, 2007
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Já jsem vysloveně skandinávský typ a tomu mýmu se nejvíc líbí hispánky. "děti se světlou pigmentací a ve většině případů i modrýma očima jsou častěji plaché a utlačované" To je blbec:kolik viděl světlovlasých raubířů? Já byla hajzlík na entou a kápo party.

  Feb 27, 2008
 • Obrázek uživatele Slavka
  Slavka (anonym)

  Vždy som chcela byť blondína, a závidela som tým dievčatám, pretože som si myslela, že sú pre chlapov príťažlivejšie, ale prišla som na to, že krása nie je len o farbe vlasov, ale o tom, či je človek láskavý, milý, usmievavý a zistila som, že keď sa usmievam, mnohí µudia ma vnímajú 100 krát lepšie.

  Črv 18, 2008
 • Obrázek uživatele Slavka
  Slavka (anonym)

  Vždy som chcela byť blondína, a závidela som tým dievčatám, pretože som si myslela, že sú pre chlapov príťažlivejšie, ale prišla som na to, že krása nie je len o farbe vlasov, ale o tom, či je človek láskavý, milý, usmievavý a zistila som, že keď sa usmievam, mnohí µudia ma vnímajú 100 krát lepšie.

  Črv 18, 2008
 • Obrázek uživatele jíta
  jíta (anonym)

  já si myslím, že chlapům na barvě vlasů nezáleží, líbí se jim prostě pěkné vlasy, husté, delší a hlavně udržované! Současná móda oškubaných hlav přivádí mého muže k záchvatům smíchu a ono tolik vychvalované "provždušňování a prostříhávání" nazývá trimováním. U pejsků a adolescentů je to možná roztomilé, ale u žen tragické!

  Říj 06, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ja milujem čierne ženy,sa mi brutálne páčia. vačšina mojich dievčat a žien boli čierne.Som na nich závislí,lebo čierna farba je taká ženská,zobrazuje ženskosť. To je dobrá hlúposť,práveže blondaví sú najdivokejší ja som chodil von z troma gangmi a vo všetkých bol vodca blondák a čierny robili čo povedal sa ho báli,najhoršia kombinácia je totiž biely grázel,to je najhoršie čo môže byť a taký utlačovaný nikdy nebol a ani nebude.

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele SD
  SD (anonym)

  Sakra som sa zabudol podpísať tak sorry,ale ináč ešte,že všeobecne myslím,že na týchto veciach nezáleží,v podstate je každý človek indivídum a nepatrí do skupiny.Vedci hovoria,že beloch má geneticky fyzicky lepšie predpoklady a stavbu niektorí zasa hovoria naopak,ale najserioznejšie výskumy nedokázali genetickú rozdielnosť v rasách.To som videl v dokumentoch aj na wikipedii to je tuším,a je fakt pravda,že rasa nesvedčí absoulutne o ničom.To sú len klamstvá bulvárov,ale treba pozrieť seriozny dokument ked chceme niečo vedieť naozaj.

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele JM
  JM (anonym)

  jíťo, souhlas! Současná móda oškubaných vlasů je přímo děsná! Mnohokrát mě kadeřnice přemlouvala, že mi vlasy prostříhá a dokonce se ušklíbala nad mým přáním mít vlasy stejné délky, neprostříhané. Naposledy mě přemluvila, že mi jen lehounce prostřihne kolem obličeje a ofinu, děs a hrůza, jsem ráda že mi to konečně dorostlo, už nikdy víc! Dnešní kadeřnice jsou nezkušený mladý nány, který každou ženu chtějí ostříhat stejně, podle poslední "módy", no ne na každého se stejný sřih hodí.."nejlepší" jsou ty vyžehlený prostříhaný "rousňy":-))))))))))).

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele Václav
  Václav (anonym)

  Nejvíc sexy jsou pro mě hnědooké brunetky s bílou pletí.

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Neřekla bych, že dnes je nějaké blonďaté šílenství. V době Merylin a jiných blonďatých krásek asi bylo velké a dnes z něj zbyly jen stopy po závisti - předsudky a vtipy o hloupých blondýnách

  Říj 17, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama