Reklama

Barva vlasů a vitamíny řady B a zinek

Podobně jako v kůži a v oční duhovce i ve vlasových buňkách existují nepatrné buňky, které produkují pigment, a určují barvu našich vlasů. S přibývajícím věkem však v těle zhodnocujeme živiny hůře, vlasy jsou stále hůře zásobovány a šediví. Kromě určité dispozice, kterou neovlivníme ale záleží také na nás samotných, jak dlouho našim vlasům barevná nádhera vydrží.

Je velice důležité, aby měly vlasy pro tvorbu pigmentu dostatek živin, což jsou zejména čtyři vitamíny řady B - kyselina panthotenová (B5), paraaminobenzoová kyselina (PABA), kyselina listová a biotin. Vitamíny B jsou kompletně zastoupeny v potravinách, proto je poměrně jednoduché udělat si vyvážený stravovací plán, s jejich dostatečným zastoupením. Ideální poskytovatel vitamínu B jsou celozrnné výrobky, přírodní rýže, semena, zrna a ořechy. Pigmentové molekuly vlasů jsou vytvářeny aminokyselinou - tyrosinem, přičemž spolupůsobí stopové prvky zinek a měď. Měď je v naší tělesné tkáni stále bohatě přítomná, možná je jí dokonce příliš.

Jinak je to se zinkem. Téměř všichni trpíme nedostatkem zinku, protože tento stopový prvek je velmi vzácný. Naše domácí produkty jej obsahují velice málo. A proč? Po době ledové vymyla roztátá voda z ledovců velké množství stopových prvků z půdy. Tisíce sklizní poté ještě více ochudilo zemědělskou půdu. Proto je nedostatek zinku a kromě toho i kyseliny listové nejčastějším a nejvíce rozšířeným nedostatkem živin.

K tomu se váže skutečnost, že zinek je vlastně protihráčem mědi. Oba prvky stojí normálně vůči sobě ve fyziologické rovnováze a vzájemně se kontrolují. Pokud v tkáni chybí zinek, koncentruje se v buňkách příliš mnoho mědi. Pak dochází k tomu, že extrémně jemný mechanismus předávání pigmentu je mimo kontrolu.

Intenzitu barvy vlasů ovlivníme skladbou stravy, vitamíny řady B a preparáty obsahujícími zinek.

Reklama

Zdroj: Klaus Oberbeil - 100 tipů, jak omládnout, nakladatelství Computer press

Reklama

Komentáře

Verča (St, 6. 12. 2006 - 21:12)
Děkuju za informace,nejen kvůli krásným vláskům.Zima bude dlouhá a tak musím posílit tělíčko.
Reklama