Reklama

7 rad dermatoložky, jak si i přes Vánoce uchovat zdravou pleť

Pleť odráží, jakým stylem se stravujeme. Proto když přichází vánoční svátky a do jídelníčku přibyde více sladkého, čokolády, tučného a mastného, odezvy na pleti na sebe často nenechají dlouho čekat. Proto přinášíme ohledně stravování sedmero vánočních rad pro krásnou pleť s  MUDr. Zuzanou Kotlasovou z Kliniky preventivní dermatologie.

 • Upřímně – kdo by se chtěl na konec roku omezovat? Jenže když vás k tomu nutí třeba zhoršující se pleť, zdá se, že nemáte na výběr. Zakazovat si smaženého kapra a bramborový salát k štědrovečerní večeři opravdu nemusíte. Jedno jídlo vám pleť nepokazí. Můžete se ale zaměřit na celkové zlepšení jídelníčku, které bude mít pozitivní vliv i na pleť.

 •       Zařaďte antioxidanty

 • Právě v době, kdy tíhnete k těžšímu a tučnějšímu jídelníčku, byste o to více měli myslet na zapojení antioxidantů. Většinou jsou jimi ovoce se zeleninou, zkusit můžete i pravidelné pití zeleného čaje. Pokožku pomáhají regenerovat a očistit. Dokonce mají sílu redukovat jemné vrásky.

 • Méně tučného

  Reklama
 • Ve vánočním čase se v naší stravě více objevují nasycené mastné kyseliny, tuky a různé alergeny typu ořechů nebo kakaa. Pokud náš jídelníček bude plný tučných a nevyvážených jídel, naše tělo s těmito přijatými živinami nebude umět dostatečně dobře nakládat. To se negativně odrazí na našem stavu pleti. Náš trávicí systém je totiž se stavem pokožky úzce spjatý,“ vysvětluje souvislost dermatoložka MUDr. Zuzana Kotlasová z Kliniky preventivní dermatologie. Proto se zamyslete nad množstvím tučných a mastných pokrmů a alespoň některé raději vynechte.

 • Přijdete vlákninu

 • Vláknina podá trávicímu systému pomocnou ruku, aby se snáze vypořádal s náročnějším obdobím. „Pomoci si můžeme například přidáním vlákniny do stravy, která všeobecně zlepší naše trávení, a to například ve formě ovoce, zeleniny nebo třeba ovesných vloček,“ radí doktorka Kotlasová.

 • Více tekutin

 • Dostatečný pitný režim je nenahraditelný. Zatímco v létě nás slunce a úporné horko motivuje pít, v zimě máme pocit, že tolik tekutin nepotřebujeme. Pro zdravou a krásnou pleť jsou ale nezbytné. „Významnou roli pro zářivou pleť hraje příjem tekutin, na který bychom měli přísně dbát a denně vypít minimálně 2,5 litru čistých a ideálně nedoslazovaných tekutin. To se odrazí nejen na stavu naší pleti díky lepší hydrataci, a tím také větší pevnosti a pružnost,“ doplňuje dermatoložka Kotlasová.

 • Kurkuma

 • Kurkuma slouží pro lepší trávení tuků a očisťuje lidská játra. Pro někoho oblíbené, pro jiného docela neznámé koření, které má jednu skvělou vlastnost: podporuje krevní oběh, takže je díky němu pleť lépe prokrvená a tím pádem zářivější. Přidejte ji například do těsta na cukroví, bude po ní krásně žluté a vaše pleť po cukroví zase plná života.

 • Více citronu

 • Kromě vysokého obsahu vitamínu C, který je nezbytný pro celý imunitní systém a potažmo i pro zdravě vypadají pleť, citron napomáhá čistit játra. Játra bychom, jako důležitý detoxikační orgán lidského těla, měli udržovat pročištěné i během náročnějšího období, kterým svátky rozhodně jsou. A to nejen kvůli nezdravému jídlu, ale také nekončícím rodinným oslavám, na kterých může být sklenička dobrého vína první (i poslední) záchranou pro vaše nervy.

 • Omezte čokoládu

 • Často skloňovaná čokoláda nemá žádné prokázané negativní dopady na pleť. Ale může být hůře stravitelná. Tím, že je pleť úzce spojena s trávicím systémem, vám může připadat, že pleť je po čokoládě mdlá či povadlá. Pokud už se pro její mlsání rozhodnete, volte jen ty opravdu kvalitní, které mohou vašemu zdraví i psychice naopak prospět.

 •  

  TIP – S alergiemi, ekzémy i zhoršenou pletí za dermatologem

  Pokud se potýkáte s potravinovou alergií či ekzémem kdykoli během roku, je dobré navštívit dermatologa, abyste měla jistotu, že nejde o nic vážného. Stejně tak ho vyhledejte, pokud nejste spokojeni se stavem své pleti a zdá se, že nic nezabírá. Odborník na základě rozhovoru s vámi a svých zkušeností bude schopen najít pravděpodobnou příčinu obtíží a navrhnout vám vhodné řešení.

  Adresa: Bubenečská 12, 160 00 Praha 6

  Reklama

  Komentáře

  Jarka (Čt, 10. 12. 2020 - 16:12)
  Letos jsme se s dětmi poprvé dohodly, že na stromečku nebude čokoládová kolekce. Jsou v pubertě a té se na nich čokoláda projevuje.
  Reklama