11 faktorů způsobujících nepříjemný pach lidského těla

Nepříjemný dech po večeři obsahující česnek? Nepříjemný pot po cvičení? Mnohé faktory, které způsobují nevábné pachy, jsou známy, ale jsou i jiné, o nichž bychom to nepředpokládali, jako je rychlé oblékání po ránu či to, kolik sacharidů zkonzumujeme, píše italský deník Corriere della Sera. O některých těchto příčinách nepříjemného zápachu se zmiňuje profesor Antonio Di Pietro, ředitel dermatologického institutu Vita Cutis v Milánu.

1. Špatně jste se osušili po sprchování. Nedbalé osušení může způsobit přes den problémy, neboť vlhkost v záhybech kůže, hlavně mezi prsty na nohou a pod prsy, vytváří živnou půdu pro bakterie a plísně, které spolu s potem vyvolávají nepříjemný zápach.

2. Máte v oblibě pikantní jídla. Například česnek nebo kari mohou vést k zápachu z úst a nepříjemnému potu. Většina těchto látek je metabolizována ve střevech a v játrech, ale některé jsou absorbovány do krve a vypouštěny přes plíce a póry. Tento jev může přetrvávat několik hodin. Zápach po česneku je odstraněn, jestliže sníte ihned po jídle hlávkový salát nebo jablko.

3. Jestliže si čistíte pouze zuby. Pokud si nečistíte také jazyk, nemusí být váš dech tak čerstvý, jak byste si přáli. Jazyk je pokrytý tisíci malými papilami, v nichž mohou uvíznout mikroskopické částečky jídla. Může pomoci ústní voda, ale k odstranění bakterií, mrtvých buněk a zbytků jídla je lépe používat škrabku na jazyk.

4. Jste ve velkém stresu. Tělo zvládá tlak tím, že se více potí. Zkuste upíjet odvar ze šalvěje. Ta má antistresové účinky, a jestliže ji popíjíte po malých doušcích celý den, omezuje také pocení.

5. Hodně v noci chrápete. Spaní s otevřenými ústy vysušuje ústní dutinu, kde se hromadí mrtvé buňky na jazyku a dásních, a to může vést ráno k nežádoucímu zápachu z úst. Alkohol vypitý před spaním může navíc vést ke chrápání. Ráno mohou pomoci kromě ústní hygieny citronová šťáva nebo jogurt.

6. Některé léky způsobují sucho v ústech a následně nepříjemný dech. Požádejte lékaře, aby vám upravil jejich užívání nebo předepsal jiný lék. Pijte často vodu, abyste stimulovali produkci slin a udrželi vlhkost v ústech. Omezte pití kávy a snažte se dýchat nosem.

7. Příliš mnoho proteinů ve stravě, zejména držíte-li hyperproteinovou dietu, může vést k nepříjemnému dechu. Sacharidy jsou pro tělo zdrojem energie, a když se jich jí málo, spalují se zásoby tuku, který vypouští do krve ketony. Ty mají nepříjemný zápach.

8. Pach vyvolává i oblečení z elastanu nebo lycry, často používané pro sport. Volte místo nich prodyšné látky.

9. Nachlazení může rovněž ovlivnit dech. Ucpaný nos vede k tomu, že dýcháme ústy, a tím zabraňujeme slinám, aby udržovaly vlhkost v ústech. Klinické testy prokázaly, že proplachování nosu vlažnou slanou vodou je bezpečným a levným způsobem, jak nos uvolnit a pročistit.

10. Uzavřená obuv je živnou půdou pro bakterie. Když v létě nenosíte ponožky, nemáte nic, co by sálo pot. Používejte antiperspirant na vnitřní stranu chodidla a mezi prsty nebo protiplísňový pudr. Večer nohy ponořte na půl hodiny do lázně ze dvou dílů vody a jednoho dílu octa nebo do odvaru z černého čaje.

11. Nemáte rádi jogurty. Zdravá střeva brání nafouknutí břicha. Jogurt a další fermentované produkty jako je kefír obsahují probiotika, zdravé bakterie, které pomáhají v trávení. Střevní mikroflóra je jako jakýkoli jiný orgán a musí být udržována ve zdraví.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jana82
  Jana82 (anonym)

  Čištění zubů ani jazyka nemusí být na zápach z úst účinné, když je příčina jinde než v ústech. Příčin zápachu z úst je celá řada a velice dobře je to popsané včetně řešení v ebooku Jak na zápach z úst krok za krokem http://www.zapach-z-ust-ebook.cz/

  Bře 28, 2017
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Mám špatnou zkušenost se zápachem úst kvůli zmíněnému chrápání, ale co jsem si koupila Pssst! tak je po chrápání, zápachu a ještě má výbornou chuť po pomerančích takže supr ?

  Dub 21, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama