Ženy jsou jednou za měsíc ještě krásnější

8.4.2004 00:00
Kosmetika

Tváře žen jsou pro své okolí nejkrásnější v plodné fázi menstruačního cyklu. Vyplývá to z výzkumu vědeckých týmů z pražské Karlovy univerzity a z britského Newcastlu, o němž informoval odborný časopis The Royal Society Biology Letters.

Britští a čeští vědci měli k dispozici vždy po dvou portrétních fotografiích 48 žen z Prahy a Newcastlu ve věku mezi 19 a 33 lety. Na jedné fotografii byla každá z nich vyfotografována kolem doby ovulace. Druhé fotografie zachytily tváře žen v tzv. luteální fázi, tedy v třetím týdnu cyklu, sdělil ČTK vedoucí českého týmu Jan Havlíček z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Vědci pak požádali 125 žen ve věku od 18 do 33 let a 125 mužů ve věku 19 až 44 let, aby z páru portrétů vybrali vždy ten přitažlivější.

Ženy i muži přitom mírně upřednostňovali fotografie z plodné fáze, a to z 51 až 59 procent, což je statisticky významný výsledek. V průměru vyšší přitažlivost žen v plodnější fázi by mohla být "adaptivním mechanismem pro zvýšení relativní hodnoty ženy na trhu partnerů ve fázi cyklu, kdy je pravděpodobnost početí nejvyšší", uvádějí vědci v britském časopise.

Důležitou roli přitom zřejmě hraje barva a stav pokožky, ale podle vědců do hry vstupují i jiné faktory. Podle expertů je pozoruhodné, že ženské posuzovatelky rozpoznaly atraktivitu tváří ve fázi plodnosti častěji než muži. Méně spolehlivě například ženy rozpoznávaly tváře plodných žen, pokud jim byly prezentovány fotografie se zahalenými vlasy.

Už z dřívějších studií je známo, že se u žen v době ovulace mírně zjasní odstín pokožky a měkké části těla jako ňadra a ušní boltce jsou symetričtější. Muže v této fázi kromě toho silněji přitahuje vůně ženského těla, která rovněž umožňuje rozpoznat partnerčinu plodnost. Na rozdíl od lidí se plodná fáze mnohem otevřeněji projevuje například u samiček šimpanzů zduřením sedacích hrbolů, vysvětlil dále Havlíček.

Nedávno kanadští vědci rovněž zjistili, že ženy posuzují přitažlivost jiných žen nejpřísněji, když se samy nacházejí v nejplodnější fázi menstruačního cyklu. Jiné studie zase ukázaly, že po většinu měsíce ženy obecně preferují muže se zženštilejším a opatrovnickým vzezřením, zatímco v nejplodnější fázi menstruačního cyklu dávají přednost drsnějším a dominantnějším typům mužů.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ja si to hned myslela
lpl  |  3.12.2006 01:47

Já to vím dávno...
Michal  |  5.12.2006 15:05

nóó, něco na tom bude, já se v ty dny snažím manželovi vyhýbat,...
M  |  5.12.2006 17:39

Jiný výzkum objevil zase nový světadíl. Myslím, že Ameriku, nebo tak...
Skoták  |  28.7.2008 15:58

mozem len suhlasit, aj ked mne tato pritazlivost potom vydrzi az do konca...
petra  |  14.9.2008 17:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *