Transplantace vlasů

29.10.2004 00:00
Kosmetika

Lékaři dokážou transplantovat vlasy, aniž by pacientovi zanechali jizvy. Speciální techniku pro transplantaci vlasů zavedla jako jediná v České republice jedna z pražských klinik estetické medicíny. Novinářům to řekl její vedoucí lékař Peter Hajduk.

Přibližně 30 let odborníci používají metodu, při níž se ze zadní části hlavy odebírá kus kůže s vlasy. V tomto místě zůstává jizva, která nikdy nezmizí. V některých případech je třeba kůži odebrat několikrát a vznikne více jizev.

Výhodou nové metody transplantace vlasů je to, že nezanechává jizvu v místě, odkud byl odebrán štěp. Odebírají se totiž postupně při lokálním umrtvení štěpy, které obsahují jeden nebo více kořenových váčků. Část vlasové cibulky zůstane na svém místě. V ní se nacházejí kmenové buňky, z nichž vyroste úplně nový vlas. Za šest až osm týdnů po zákroku pak vyrůstají nové vlasy z dárcovského i transplantačního místa.

K zaplnění koutů je zpravidla potřeba 350 štěpů, pro středně velkou pleš se používá přibližně 500 štěpů. Za jeden štěp klient zaplatí 95 korun. Klinika používá novou metodu rok a zatím pomohla získat nové vlasy zhruba 150 lidem.

Transplantaci vlasů zdravotní pojišťovny nehradí. Nadstandardní zdravotní péči je třeba zaplatit v hotovosti, lze ji financovat i prostřednictvím spotřebitelského úvěru.

S úbytkem vlasů má potíže zhruba polovina mužů. Vypadáváním vlasů také trpí mnoho žen. U některých je to způsobeno hormonálními změnami, dědičnými vlivy nebo je to důsledek stresu. U mužů jsou hormony na vině v 90 procentech případů.

První metoda transplantace vlasů vznikla v USA a používala se pro pacienty po popáleninách hlavy.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ne, jsou úplně stejné.
 |  3.2.2008 23:37

Kamarád na tom byl a spokojený není, říkal, že se měl o to zajímat...
Titan  |  4.2.2008 00:08

Vypadávání vlasů po transplantaci je typické pro metodu FUE. Naopak...
Koutař  |  25.6.2012 08:41

Ma zde nejaka zena zkušenosti s transplantací vlasu metodou fue v...
Ta s ofinou  |  12.2.2015 23:53

Cusky, transplantace ma i rizika a esteticke nevyhody, o kterych vam na...
Luky  |  24.7.2018 10:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *