Svědivost pokožky

5.6.2007 00:00
Kosmetika

Snad každý zná občasné pocity nepříjemného svěděni kůže, které někdy bez zjevného důvodu člověka postihne. Ovšem nic, co se týká naší pokožky není bezdůvodné a i pro svěděni existuje mnoho příčin.

Stačí k tomu popálení kopřivou, štípnutí hmyzem nebo kontakt s některou z látek, na níž pokožka mírněji či silněji reaguje. U některých citlivějších jedinců může svěděni přejít až v alergickou reakci.

Naše technicky vyspělá společnost je schopna vyprodukovat stovky a možná i tisíce látek, které mohou podráždit lidský organismus a vyvolat krátkodobé svěděni, které bohužel v horším případě může přejít v chronické poškození. Tyto látky nacházíme i v potravinách denní spotřeby.

Dalším z původců může být i nevhodná kosmetika, jejíž charakter ignoruje fyziologické vlastnosti pokožky a zbavuje ji její přirozené ochrany, jako jsou tuky nebo symbiotická mikroflóra. Jedním z hlavních původců postižení jsou tensidy obsažené například v šamponech nebo pěnách do koupele. Po použití koupelí s pěnou je potřeba vždy pokožku znovu promastit krémem nebo olejem. Při pocitech svědivosti, ale také z hlediska dlouhodobého pěstění pokožky, je třeba se používání výrobků s obsahem tensidů vyvarovat pro jejich krajně nevhodné až škodlivé účinky na postiženou pleť. Také užívání pracích či čistících prostředků představuje obrovskou zátěž pro pokožku rukou. Naprosto nevhodné je i nošení prádla z umělých vláken a neprodyšné obuvi, což zvyšuje výskyt plísní a onemocnění nehtového lůžka.

Aromaterapeutické přípravky lze v těchto případech označit jako velice efektivní pomoc. Například otok a následné svěděni vyvolané štípnutím hmyzu lze úspěšně ošetřit éterickým olejem z levandule. Stačí koncentrovaný olej vmasírovat do postiženého místa a zakrýt kouskem plastikové fólie tak, aby mohl delší dobu působit bez možnosti odpařování. O levandulovém éterickém oleji je známo, že neutralizuje živočišné jedy a proto je v tomto případě jeho volba ideální.

Při svěděni pokožky lze v zásadě doporučit ošetření éterickými oleji, které mají uklidňující účinky. Jmenujme alespoň ty nejdůležitější: levandulový, heřmánkový, meduňkový a berga-motový. Velice vhodné jsou i kombinace uvedených éterických olejů, například levandule-heřmánek nebo meduňka-heřmánek. Jejich použití je vhodné například v koupelích, které si doma můžeme připravit přidáním přibližně 5 kapek oleje nebo směsi do 100 ml mléka. Dobře promícháme a vlijeme do napuštěné vody. Koupelové mléko je vhodné pro použití nejen do koupelí, ale také pro sprchování. Po krátké sprše vmasírujeme koupelové mléko do pokožky a znovu se osprchujeme. Při této metodě lze zaručit, že z hlediska péče o pokožku je tato domácí kosmetika nejvyšší kvality za více než přijatelnou cenu. Tyto koupele jsou ideální nejen při svěděni pokožky, ale i při ošetření suché a přecitlivělé pokožky. Jiný druh vynikající koupele lze připravit rozmícháním asi 5 kapek éterického oleje ve lžíci medu a následným přidáním do vody. Nikdy nesmíme zapomenout, že éterické oleje jsou ve vodě nerozpustné a proto je nelze přidávat přímo do vodní lázně. V takovém případě by přišly v koncentrovaném stavu do styku s pokožkou a mohly by ji namísto uklidnění dráždit. Proto musíme vždy použít mezičlánek (mléko, med aj.), který jejich rozpustnost ve vodě zprostředkuje.

Eterické oleje, o kterých jsme mluvili, ale i mnohé další, lze samozřejmě přidávat i do neutrálních masťových základů (Natu-rela, Dermal, Shea Butter) a používat je pro lokální ošetření, například u ekzémů.

Další možností je přidání 2-5% éterických olejů do neutrálního masážního nebo čistého mandlového oleje a tak připravit vynikající přípravek k masáži celého těla. Po koupeli je vhodné nanášet tento připravený masážní olej na ještě vlhkou pokožku a jemně vmasírovat.

Velmi rošířené je i svěděni sliznice pohlavních orgánů, které je často způsobeno používáním nevhodných mycích prostředků s následným přemnožením plísňových bakterií Candida albicans a spojených s výtoky. Zde lze doporučit eterické oleje z levandule nebo mirty nebo jejich směs v poměru 1:1 dle výše uvedených receptur. V současné době je na trhu i speciální aromaterapeutický přípravek na podobné problémy sliznic pohlavních orgánů. Preparát HY-Intima AÓK lze doporučit jako ideální pro intimní hygienu žen. Svěděni pokožky je obzvláště nepříjemné u dětí, které nedokáží problémům čelit jako dospělí. Rozdrásaná pokožka a poraněná místa se stávají vstupní branou pro další šíření plísní, ekzémů a jiných poškození. Všechny popsané aromaterapeutické postupy lze pochopitelně použít s velkým úspěchem i zde.

Je absurdní, že v dnešní době, která je typická rozšířenými kožními problémy, jsou takovéto ideální ošetřující prostředky mezi odborníky i laiky málo známé a používané. Vliv na to má právě přebujelá reklama na používání výdobytků moderní chemie, která skutečně účinnou fyziologickou péči odsouvá do ústraní.

Zdroj: Aromaterapie plus

Související články

Svědění

18.2.2006 19:51

Intimní hygiena

21.11.2005 00:00

Svědění a pálení konečníku

12.5.2005 00:00

Šetrná intimní hygiena

19.12.2003 00:00

Intisan - balzám pro intimní hygienu

7.8.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Matka měla sporožirový účet u České spořitelny a já měl...
 |  17.10.2007 14:35

já bych neřekla že je to z časté masturbace...možná to budou kvasinky...
Jana  |  18.10.2007 10:17

Svědí mě chodidla, a místy se mi na nic loupe kůže. Barva je...
Lily  |  5.11.2007 12:36

Svědí mě chodidla, a místy se mi na nic loupe kůže. Barva je...
Lily  |  5.11.2007 12:37

pro všechny googlisty: s timhle martynkem nemám nic společnýho. MA
MA  |  6.6.2011 23:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *