Spálili jste se na slunci? Pomůže vám zelený čaj!

1.7.2002 00:00
Kosmetika

Zelený čaj zná asi každý. Ne všichni ho ale máme rádi. Nevhodnou přípravou totiž může získat trpce hořkou chuť. Tento nápoj, oblíbený zejména v Japonsku a v Číně, působí proti bolestem hlavy, psychické i fyzické vyčerpanosti, zažívacím problémům. Má posilující účinky na imunitu, chrání proti zubnímu kazu i parodontóze. Vědci potvrzují jeho pozitivní vliv při prevenci srdečních a oběhových chorob i rakoviny. Zelený čaj likviduje volné radikály a chrání organismus před viry a bakteriemi.

Černý i zelený čaj pochází ze stejných čajových lístků, rozdíl je jen ve způsobu zpracování. Dá se říci, že zelený čaj je přirozenější, protože u něj neproběhla tzv. fermentace. Tímto procesem se mnoho cenných látek zničí.

Zelený čaj obsahuje nezanedbatelné množství vitaminu C, vitaminů skupiny B, minerálů i stopových prvků. V kosmetice se zelený čaj používá k omlazení a zpevnění pokožky a jako prevence proti jejímu poškození slunečním zářením. V kosmetické chirurgii pomáhá při hojení jizev, např. po operativním odstranění tetování.

Chceme-li využít výborných účinků zeleného čaje na pokožku, můžeme si vybrat z mnoha druhů kosmetických přípravků. Ty však často obsahují nejen extrakt ze zeleného čaje, ale také různá nežádoucí konzervační činidla. Proto je lepší používat doma připravený čerstvý nálev.

Pro kosmetické účely si připravíme silnější nálev než na pití: 2 až 3 čajové lžičky čaje přelijeme 0,2 l horké (ne však vařící) vody a necháme 5 až 10 minut louhovat. Teplota vody je velice důležitá pro zachování vitaminů a dalších látek. Nejjednodušší je nalít vroucí vodu nejprve na chvilku do "mezihrnečku" a pak teprve zalít čajové lístky.

Vychladlým (avšak čerstvě uvařeným) čajem si ráno zlehka promasírujeme obličej. Můžeme si pomoci i vatovým tamponem. Necháme oschnout a aplikujeme běžný denní pleťový krém nebo olej.

Po nadměrném slunění je ideální obklad ze studeného čaje z chladničky. Namočíme do něj kus látky (kapesník, šátek, ručník) a přiložíme na 15-20 minut na postižené místo. Nálev ze zeleného čaje působí nejen proti škodlivým následkům slunečního záření, ale též protizánětlivě, mírní bolest a potlačuje zarudlost pokožky.

Ida Pražáková

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Proti nadměrném slunění a spalení pokožky na slunci mám vynikající...
Michal  |  22.4.2008 10:25

a nebo také pomůže kyselé mléko zklidní pokožku, chladí a je to fajn,...
rada  |  22.4.2008 14:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *