Solária škodí

24.11.2004 00:00
Kosmetika

Dermatologové zatracují solária. Mladé ženy, které chodí do těchto zařízení dvakrát týdně, budou v 50 letech vypadat mnohem starší, v horším případě jim hrozí rakovina. Pro opálený vzhled je podle kožařů lepší použít samoopalovací krémy.

"V soláriích převažuje UVA záření, které neopaluje, ale narušuje kůži. Ženy pak v 50 až 60 letech vypadají jako indiánské babičky," řekl na sympoziu dermatologů v Praze Pavel Barták z 3. lékařské dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Záludné podle něj je, že důsledky nebezpečných paprsků se projeví až po deseti či 15 letech. Touhu po hnědé barvě dokonce Barták označil za psychopatii. Tmavě hnědé zbarvení kůže je totiž podle něj pouze projevem prudkého zánětu.

Také odbornice na fotodermatózy, tedy nemoci vyvolané slunečním zářením, Helena Michalíková doporučila ve svém příspěvku, aby lidé na solária raději zapomněli. "UVA záření způsobuje změny v hlubších strukturách kůže, způsobuje solární stárnutí kůže, kožní postižení je dosti výrazné a velice těžko se to dá posléze řešit," uvedla. Ženy se podle ní dočkají jen toho, že mají výrazné vrásky, povolenou kůži, změněný kožní povrch a zvýšenou či sníženou pigmentaci.

Pokud někdo přece jen touží po tom, aby oslnil zlatavou barvou kůže, měl by podle Michalíkové raději sáhnout po samoopalovacím krému. "Zabarvují jen povrchové vrstvy kůže a rizika jsou naprosto minimální," tvrdí lékařka. I zde je ale podle ní potřeba zvolit jen kvalitní preparáty, protože některé mohou obsahovat toxické látky. Michalíková navíc zdůraznila, že samoopalovací krémy nelze používat jako ochranný prostředek proti slunci. "Kůže se sice zabarví, ale faktor zabarvení není dostatečně silný," řekla.

Solárium Michalíková nedoporučuje ani v případech, kdy si chce někdo jen připravit kůži před kontaktem se sluncem u moře. Lepší je podle ní kůži "otužit" na některé z klinik, které provádějí fototerapii. "Lékař přípravu udělá při správné intenzitě záření a ve správných vlnových délkách," navrhuje Michalíková. Podle ní totiž v soláriích nebývají trubice přesně proměřeny, a dávka záření je proto nejasná a nezjistitelná. "Měření by se měla opakovat po každém klientovi, což se technicky nedá zrealizovat," uvedla.

Pokud se někdo solária přece jen nechce vzdát, měl by podle Michalíkové alespoň použít silné ochranné prostředky. Podle dermatologů je to ale přece jen vytloukání klínu klínem.

Štěpánka Kučerová - ČTK

Související články

Francii hrozí zákaz solárií

15.8.2003 00:00

Pravidla při návštěvě solária

13.11.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Trocha vysvětlení, všechny složky slunečního světla, tedy i UV...
Roman  |  24.9.2009 18:38

mas nekde prosim odkaz?:)
jarča  |  21.10.2011 11:02

Souhlasím s Kájou :-D
alatna  |  28.7.2013 14:30

Nebojte, ono se vám to vrátí i s úroky až budete v 45 rokách jak staré...
!!!  |  28.7.2013 15:46

souhlasím :-)
Katka  |  12.2.2015 21:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *