Rakovinotvorný akrylamid v kosmetice

28.1.2003 00:00
Kosmetika

Před jedem akrylamidem, který byl loni objeven v rychle smažených a pražených potravinách, nyní varují němečtí vědci také při používání kosmetiky. Zpráva Spolkového ústavu pro vyhodnocování rizik, vypracovaná pro německý parlament, dospěla podle informací víkendového listu Bild k závěru, že rakovinotvorná látka se prostřednictvím přípravků dostává do kůže.

Kosmetika je vedle potravin a kouření hlavním zdrojem akrylamidového zatěžování lidí, uvádí zpráva. Výrobci přípravků sice mezitím snížili podíly škodlivé látky, ale přesto se dostává touto cestou do lidského těla. Jed mají údajně obsahovat zejména šampóny a kosmetická mléka s dodatkem polyakrylamidu, který působí antistaticky a zesiluje tvorbu pěny.

Loni na jaře objevili švédští vědci náhodou akrylamid v potravinách. Jed vzniká při pečení, pražení, grilování nebo smažení potravin bohatě obsahujících uhlovodany. Je vedlejším produktem hnědnoucí reakce jak v průmyslové výrobě, tak i v domácí troubě. Vědci se domnívají, že oč tmavší jsou ve výsledku například hranolky, pečené brambory, některé druhy pečiva, sušenky, káva či snídaňové kukuřičné a obilné lupínky, o to vyšší je pravděpodobnost výskytu látky.

Vláda a výrobci v Německu, které patří k předním producentům potravin, vzali problém vážně a testovali asi 1000 produktů. Minimalizační strategií se snaží podíl jedovaté látky snížit. Ministerstvo ochrany spotřebitelů o víkendu oznámilo, že se výrobci dohodli na jednotném způsobu přípravy hranolků a ten bude doporučován na všech baleních. Při fritování by teplota neměla přesahovat 175 stupňů Celsia a v troubách 200 stupňů.

Ministryně ochrany spotřebitelů Renate Künastová připomíná, že věda zatím nemá dostatek poznatků o tom, jaké jsou přípustné hodnoty látky, aby nevyvolávala rakovinu. "Na to ale nechceme čekat. Proto podnikáme minimalizační strategii, redukujeme a sledujeme způsoby přípravy."

Při pokusech na zvířatech vyvolává akrylamid rakovinu a poškozuje dědičné informace. V průmyslu se používá například jako těsnící materiál při výstavbě tunelů.

Luboš Šebestík - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je to vsetko pravda,ale ako moze byt nieco dobre zo zeme ktora je cela...
 |  9.5.2008 22:30

a naco by sme si mali dalsou tepelnou upravou este viac nicit uz aj tak...
jaro  |  27.1.2009 16:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *