Proč máme váčky pod očima?

6.2.2009 00:00
Kosmetika

Kolem očí se dělají kruhy a váčky. Váčky vypadají hůř, a proto se jich víc bojíme. Podle dr. Betty Albertové z Berkeley v Kalifornii váčky i kruhy mají stejný původ, a to tělní tekutiny, které vytvářejí otoky. "Váčky" se můžou objevit, když se tekutina nahromadí pod očima, kde je kůže tenčí než jinde na těle. S rostoucím věkem a možná s přispěním dědičnosti se otoky tvoří častěji nebo ani nezmizí, protože kůže postupně ztrácí svou pružnost a začíná ochabovat.


Možná v tom mají prsty i jiné faktory. Například dědičné zatížení, při kterém se tuk chránící oči protlačí oslabenými svaly, nebo některé léky, například kortison, či nevhodné kosmetické přípravky, cigaretový kouř a nečistoty ze vzduchu.


Lze říct, že otok kolem očí klidně vyvolá i únava nebo lokální podráždění. Zadržování vody se zvětší i při onemocněních štítné žlázy, ledvin nebo srdce. A to se zvlášť projeví kolem očí. Ajako by toho nebylo dost, důležitou roli hraje i působení zemské přitažlivosti. Když spíme, hlavně na břiše, může se do horních i dolních víček dostat nadbytečná tekutina.


Kromě vyloučení všech faktorů, o kterých jsme se zmínili, toho člověk postižený otoky nemůže mnoho udělat. Nepříznivý vliv přitažlivosti lze zmírnit dalším polštářem, aby hlava byla výš. V závažných případech se dá oteklá tkáň nebo nadbytečný tuk pod očima odstranit chirurgicky. Tato operace se provádí běžně ambulantně.

Zdroj: Dr. Stephen Juan - Lidské tělo podivuhodné a záhadné, nakladatelství Ivo Železný

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

hmmm čínské medicíně věřím asi jako že jejich obalované kuře je...
 |  17.2.2009 10:56

Měla jsem epileptický záchvat,při kterém jsem upadla a uhodila se do...
Alena  |  13.5.2009 19:11

mám problém s ledvinama zánět a váčky pod očima nemám
 |  14.5.2009 18:05

Ahoj! Chtěl se podělit s nějakou tou radou která mě pomohla. Za prvné...
Martin  |  4.12.2012 18:00

mi udělaly po dlouhodobé nespavosti a dnes i když třeba dobře spím,tak...
Se  |  10.6.2016 09:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *